Genel Güncel Manşetler

Cumhurbaşkanı Afrika’ya gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 25-27 Temmuz 2018 tarihlerinde Güney Afrika Cumhuriyeti’ne ve Zambiya’ya gidiyor. Cumhurbaşkanlığı sitesinden yapılana açaıklamaya göre: “Ülkemiz, BRICS Zirvesi çerçevesinde 27 Temmuz günü gerçekleştirilecek “BRICS Artı” Oturumuna..

Cumhurbaşkanı Afrika’ya gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 25-27 Temmuz 2018 tarihlerinde Güney Afrika Cumhuriyeti’ne ve Zambiya’ya gidiyor.

Cumhurbaşkanlığı sitesinden yapılana açaıklamaya göre:

“Ülkemiz, BRICS Zirvesi çerçevesinde 27 Temmuz günü gerçekleştirilecek “BRICS Artı” Oturumuna İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı sıfatı ile davet edilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Zirve’ye katılımları, Türkiye ile BRICS arasındaki ilk yüksek düzeyli teması teşkil edecektir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Güney Afrika Cumhuriyeti’ne gerçekleştirecekleri ziyaret vesilesiyle ayrıca, BRICS üyesi ve diğer davetli ülkelerin liderleriyle ikili görüşmeler gerçekleştirmesi öngörülmektedir.

BRICS, gelişmekte olan pazarlar şeklinde tanımlanan Brezilya, Rusya Federasyonu, Hindistan, Çin Halk Cumhuriyeti ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin üyesi bulundukları, bir istişare ve işbirliği platformunu ifade etmektedir. Söz konusu beş ülke Türkiye gibi G-20 üyesidir. “BRICS Artı”, BRICS’in üyeleri dışındaki yükselen pazarlar ve gelişmekte olan ülkeler ile uluslararası ve bölgesel örgütlerle işbirliğini arttırmak amacıyla 2017 yılında başlattığı bir süreci ifade etmektedir.

Güney Afrika Cumhuriyeti ziyaretini müteakip Sayın Cumhurbaşkanımız, 28 Temmuz 2018 tarihinde Zambiya’ya bir resmi ziyaret gerçekleştireceklerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaret vesilesiyle, Zambiya Cumhurbaşkanı Sayın Edgar Chagwa Lungu ile yapacakları başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde, iki ülke ilişkilerinin tüm yönleriyle ele alınması, bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunacaklardır.

Söz konusu ziyaret, Türkiye’den bu ülkeye Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk resmi ziyaret olması bakımından da tarihi bir önem taşımaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretinin, Türkiye ve Zambiya arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesine ve çeşitlendirilmesine imkan sağlayacağı öngörülmektedir.”denildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL