Kocaelili kadınlar 8 Mart’ı kutladı

Büyükşehir ve Kent Konseyi’nin ortaklaşa düzenlediği Kadınlar Günü etkinliğine Türk kadının gücü damgasını vurdu. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlenen etkinliğin ilk durağı Bağçeşme Şehitliği oldu. Burada şehitlerimiz için..

Kocaelili kadınlar 8 Mart’ı kutladı

Büyükşehir ve Kent Konseyi’nin ortaklaşa düzenlediği Kadınlar Günü etkinliğine Türk kadının gücü damgasını vurdu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlenen etkinliğin ilk durağı Bağçeşme Şehitliği oldu. Burada şehitlerimiz için dualar eden kadınlar, kabirlerine karanfiller bıraktı.

Ardından etkinliklere ev sahipliği yapan Milli İrade Meydanı’na geçildi. Ellerindeki Türk bayrakları ile alanı dolduran kadınlar, üzerlerinde şehitlerimizin isimlerinin yazıldığı kırmızı beyaz yelekleriyle muhteşem bir görüntü oluşturdu.  

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından İzmit İlçe Müftüsü Musa Bilgiç şehitlerimiz için dua yaptırdı.

AFRİN ANNESİNE ANLAMLI MEKTUP

Öte yandan etkinlikte, Afrin annelerine yönelik kaleme alınan “Tek Mektup” okundu. Mektubu Derinceli şehit Emre Kaan Arlı’nın annesi Emine Arlı okudu. “Sevgili Afrinli kardeşim, biliyoruz çok zor günler geçiriyorsun” diye başlayan mektupta, özetle şu ifadelere yer verildi: “ülkende önce zalim Esed ve ardından iç savaş neticesi ortaya çıkan terör örgütlerinin baskısı altındasın. Malın, canın, evlatların, eşin, namusun tehdit altında. Korkma! Özgürlüğe ve refaha ereceğin günler yakın. Mehmetçik, seni bu zalimlerin elinden kurtarmaya geliyor. Nasıl Çanakkale’de dedelerimiz, ninelerimiz emperyalistlere karşı omuz omuza şehadet şerbetini içtiyse, tam 100 yıl sonra bugün de yine omuz omuza Afrin’de dua ediyoruz. Sevgili Kardeşim, buradan sana yardıma gönderdiğim Mehmetçik’e iye bak. Onu önce Allah’a, sonra sana emanet ediyorum. Kardeşin Kocaelili Anneler.”

Türkçe, İngilizce, Arapça ve Kürtçe olmak üzere dört ayrı dilde yazılan mektup okunduktan sonra kadınlar tarafından imzalanarak Afrin’e gönderilmek üzere alanda bulunan PTT görevlisine teslim edildi.

 IŞILAK VE KABAKDAN KAHRAMANLIK EZGİLERİ

Milli İrade Alanındaki Kadınlar Günü etkinliğinde Uğur Işılak ve Esat Kabaklı da etkinlikte yer aldı. Sanatçılar en güzel kahramanlık ezgilerini bu anlamlı gün için seslendirdi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL