Ekonomi Genel Güncel Surmanset

KSO Başkanı Sanayi üretimindeki artış ‘büyüme’ beklentimizi yükseltti

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜİK tarafından yüzde 7.3 olarak açıklanan ekim ayı sanayi üretim artışının beklentilerin üzerinde olduğuna dikkat çekerek “Sanayi üretimindeki bu artış, son çeyrek GSYİH beklentimizi..

KSO Başkanı Sanayi üretimindeki artış ‘büyüme’ beklentimizi yükseltti

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜİK tarafından yüzde 7.3 olarak açıklanan ekim ayı sanayi üretim artışının beklentilerin üzerinde olduğuna dikkat çekerek “Sanayi üretimindeki bu artış, son çeyrek GSYİH beklentimizi de yükseltti.” şeklinde konuştu.

TÜİK tarafından açıklanan ekim ayı sanayi üretimindeki yüzde 7.3’lük artışın memnuniyet verici olduğunu belirten Zeytinoğlu; “Ekim ayında geçen yıla göre yüzde 7.3 ve bir önceki aya göre yüzde 0.7 artışı memnuniyetle karşılıyoruz.  Ekim ayı dış ticaret rakamlarında ara malı ithalatının yüksek gelmesi nedeniyle bunun sanayi üretimine yansımasını bekliyorduk. Sanayide yüzde 7.3’lük büyüme ile dördüncü çeyreğe iyi başlamış olduk.  Bu büyüme oranı son çeyreğe dair büyüme beklentimizi yukarı yönlü destekledi.” dedi.

KSO Başkanı Zeytinoğlu ekim ayında yüzde 13.5 oranındaki sermaye malı üretim artışına dikkat çekerek “Ana sanayi grupları içerisinde yıllık en yüksek artış yüzde 13.5 ile sermaye mallarında gerçekleşti. Yatırımlar açısından önemsediğimiz sermaye malı imalatındaki artışı pozitif değerlendiriyoruz. Ara mallarında da yıllık yüzde 6.4 ile sınırlı bir artış gerçekleşti. Diğer taraftan bir önceki ay yüzde 36.5 artış gerçekleşen dayanıklı tüketim malındaki ekim ayındaki yüzde 3.1 sınırlı artışı dikkat çekici buluyoruz.” dedi.

-Ayhan Zeytinoğlu Kocaeli Gümrükleri tarafından açıklanan dış ticaret rakamlarını da değerlendirdi.

Kocaeli Gümrüklerinden alınan verilere göre kasım ayında ihracat 1.9 milyar dolar ile yüzde 14.2 ve ithalat 4.6 milyar dolar ile yüzde 20.4 artış gösterdi. KSO Başkanı yaptığı değerlendirmedi “Bu ay da bölgemiz en yüksek kasım ayı ihracatını gerçekleştirdi. İlimiz ihracatında geçen yılın temmuz ayından bu yana kesintisiz artış gerçekleştiriyor. Bu artışta otomotiv ihracatının önemli katkısı var. Otomotiv ihracatının payı kasım ayında yüzde 49.4’e çıktı. İkinci sırayı kimya sanayi aldı. İlimiz ocak-kasım döneminde ülkemiz ihracatının yüzde 14.6’sını, ithalatının ise yüzde 21.2’sini tek başına karşıladı.” dedi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL