2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Törenle Başladı

Eğitimin En Önemli Özelliği Milli Olmasıdır   2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı ve İlköğretim Haftası  Açılış Töreni, Vali Seddar Yavuz’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.   23 Nisan İlkokulu’nda gerçekleşen törene; Vali Seddar Yavuz’un..

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Törenle Başladı

Eğitimin En Önemli Özelliği Milli Olmasıdır

 

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı ve İlköğretim Haftası  Açılış Töreni, Vali Seddar Yavuz’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

 

23 Nisan İlkokulu’nda gerçekleşen törene; Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra, Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Yaşar Çakmak, Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy, İzmit Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Kd. Albay Yavuz Selim Kapancı, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, okul müdürü ve öğretmenler, öğrenciler ile çok sayıda veli katıldı.

Tören öncesi öğrenciler, büyük bir coşkuyla karşıladıkları Vali Seddar Yavuz’a çiçek takdiminde bulundular. 23 Nisan İlkokulu 3-B Sınıfı öğrencilerinden oluşan halk oyunları ekibinin Adıyaman ve Karadeniz yörelerine ait sergiledikleri potpori gösteri ile başlayan tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.

 

Öğrenciler tarafından okunan şiirlerin ardından İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen ve Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker birer konuşma gerçekleştirdiler.

 

Yeni Eğitim Öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulunarak sözlerine başlayan Vali Seddar Yavuz yaptığı konuşmalarında; Öncelikle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, 2022-2023 Eğitim Öğretim yılının başta Aziz Milletimize, evlatlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını, başarılı geçmesini temenni ediyor, hepinizi bir kez daha hürmetle selamlıyorum.

 

Uluslararası Rekabette En Önemli Hususlardan ve Alanlardan Bir Tanesi Eğitimdir

 

Artık Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bilim ve teknoloji ürettiğini belirten Vali Yavuz; 1995 yılında yapılan, daha sonra görülen lüzum üzerine yıkarak bu sene yeniden eğitim öğretime açtığımız okulumuzun öncelikle evlatlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Eğitim aslında sadece bireysel anlamda bir değişim ve gelişimi ifade etmiyor, aynı zamanda ulusların hür ve bağımsız yaşamasını, refahını da belirliyor. Bu anlamda uluslararası rekabette en önemli hususlardan ve alanlardan bir tanesi elbette eğitimdir. Bu nedenle ister en gelişmiş ülke olsun, ister gelişmekte olan ülkeler olsun hepsinin tartıştığı en önemli husus eğitim sistemleridir. Acaba çocuklarımızı nasıl eğitirsek, nasıl bir müfredat uygularsak daha müreffeh ve refah içerisinde yaşarız diye bunları tartışıyor ve çözümler üretmeye gayret ediyor. Kurtuluş savaşımızın eşsiz komutanı, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu, Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk muasır medeniyet seviyesine ulaşma hedefi ortaya koymuştur. Bu hedefler elbette hür ve bağımsız yaşamanın temel koşuludur. Eğer teknoloji üretmiyorsanız, semboller üretmiyorsanız, başkalarının ürettiği teknoloji ve sembolleri kullanıyorsanız kendinize güvenemezsiniz ve hür ve bağımsız yaşamada ciddi sorunlar yaşarsınız. İşte tam da yaşadığımız sorunlardan bir tanesi budur. Yüz yıldır bu yolculuğu hep beraber sürdürüyoruz ve hamd olsun ki artık Türkiye Cumhuriyeti Devleti bilim ve teknoloji üretiyor, bu alanda kendisini ortaya koyuyor.

 

Halk Eğitim Merkezi Çalışmalarına Çok Önem Veriyoruz

 

İlimizde 1460 okulda 463 bin öğrenci ve 30 bine yaklaşan öğretmen ordumuzla çocuklarımızı geleceğimize daha iyi hazırlayacaklarını belirten Vali Yavuz; Bugün itibariyle 1460 okulumuzda yaklaşık 463 bin öğrencimizle ve 30 bine yaklaşan öğretmen kadromuzla inşallah çocuklarımızı geleceğimize daha iyi hazırlayacağız. Bugün itibariyle derslik başına düşen öğrenci sayımız Kocaeli ilimizde 23, şube başına düşen öğrenci sayımız 24 ve öğretmen başına düşen öğrenci sayımız ise 15’dir. Her 100 öğrencimizden 37 tanesi meslek okullarında eğitim görüyor ve ilk defa bu yıl içerisinde temel eğitim kurumlarımız dahil olmak üzere ihtiyaçların karşılanması için 20 milyon TL civarında bir ödenek tahsis edilmiştir. Ayrıca okullarımızın temizlik personeli ihtiyacını karşılamak üzere 1350 personelimiz göreve başlamıştır. Halk Eğitim merkezi çalışmalarına çok önem veriyoruz. 2022 yılı içerisinde 233 bin 505 vatandaşımıza Halk Eğitim kurslarında eğitim vermiş bulunuyoruz. 18 Haziran 2020 yani benim göreve başladığım tarihten 24 Ağustos 2022 tarihine kadar toplam 44 eğitim kurumunu yaklaşık 1 milyar 684 milyon TL harcayarak eğitim ve öğretim hizmetine açtık. Bu gerçekten önemli bir rakamı ifade ediyor. Eski Türkiye’de olsa on yıllarda bu rakamlara ulaşmak mümkün olmazdı. Ayrıca bugün itibariyle 14 eğitim kurumunun şu anda inşaatı devam ediyor ve bunların yaklaşık maliyeti ise 260 milyon TL civarında. Şu anda sözleşme yada ihale aşamasında bulunan 21 adet eğitim kurumumuzun çalışmaları devam ediyor, en kısa zamanda bu ihaleleri de yapmayı planlıyoruz.

 

2022-2023 Eğitim- Öğretim Yılında 3 Milyon 600 Bin Ücretsiz Ders Kitabıyla Çocuklarımız Buluştu

 

Hayırsever desteğinin sağlanması bakımından önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Vali Yavuz; Bu şehir elbette bilim, sanayi ve teknoloji şehri. Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden bir tanesi. Dolayısıyla hayırsever desteğinin sağlanması bakımından önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Kıymetli Kaymakamlarımızla, Belediye Başkanlarımızla, İl Müdürümüzle, hayırseverlerimizle işbirliği yapıyoruz. Görev dönemimde bugün itibariyle 675 milyon TL’lik hayırsever desteğini ilimize kazandırmış bulunuyoruz. Bu bölge deprem bölgesi. Okullarımızın depreme dayanıklı hale getirilmesi için önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu çerçevede yine bugün itibariyle 5 okulumuz deprem riskine karşı yıkılmış, tekrar yapımına başlanmıştır. Ayrıca bu yıl Haziran ayı içerisinde 15 okulumuz deprem güçlendirilmesi için boşaltılmış bulunuyor, bunlarında deprem güçlendirilmesi için çalışmalar hızla devam ediyor. Bunun içinde 340 milyon TL civarında bir ödeneği şuanda tahsis etmiş bulunuyoruz. Ayrıca okullarımızın eğitim ve öğretime hazırlanması için özellikle çeşitli onarım faaliyetleri için de yaklaşık 66 milyon TL civarında bir harcama yapmış bulunuyoruz. Hepinizin bildiği gibi birçok çalışmayı bir arada yürütüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde özellikle kütüphane sayımızı artırıyor ve kitap sayısını Türkiye tarihinde görülmemiş oranlara yükseltmeye devam ediyoruz. 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında 3 milyon 600 bin ücretsiz ders kitabı ile 2 milyon 402 bin yardımcı kaynak kitabını da bugün itibariyle çocuklarımıza teslim etmiş bulunuyoruz.

 

 

Konuşmaların ardından Vali Seddar Yavuz ve protokol üyeleri 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılının ilk ders zilini çaldılar.

 

23 Nisan İlkokulu’nun sınıflarını gezen Vali Seddar Yavuz ve protokol üyeleri, öğrenciler ile tek tek ilgilenerek, onlara çeşitli hediyeler verdiler ve günün anısına fotoğraf çektirdiler.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL