Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/www/vhosts/kocaelidebugun.com/httpdocs/wp-content/plugins/sayfa-olusturucu/inc/styles-admin.php on line 392
“2022 neden Nikomedia yılı olmasın” | Kocaelide Bugün

“2022 neden Nikomedia yılı olmasın”

Hoşgörü Başkenti Nikomedia artık bir marka Yerin altının üstünden zengin olduğu Kayıp Şehir Nikomedia, İzmit Belediyesi ile gün yüzüne çıkıyor. Hoşgörü Kenti Nikomedia’nın markalaşma sürecini kamuoyuyla paylaşan İzmit Belediye Başkanı..

“2022 neden Nikomedia yılı olmasın”

Hoşgörü Başkenti Nikomedia artık bir marka

Yerin altının üstünden zengin olduğu Kayıp Şehir Nikomedia, İzmit Belediyesi ile gün yüzüne çıkıyor. Hoşgörü Kenti Nikomedia’nın markalaşma sürecini kamuoyuyla paylaşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeyi amaçlıyoruz. 2022 neden Nikomedia yılı olmasın?” dedi

İzmit Belediyesi’nin kentin kültür turizmini geliştirmek ve tarihi mirasına sahip çıkmak adına hayata geçirmeye çalıştığı projeleri, şehrin yer altında kalmış gizli hazinesi Nikomedia’nın gün yüzüne çıkması, markalaşma süreci ve Çukurbağ Kazı Alanı’nın koruma altına alınması çalışmaları basın toplantısı aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıldı. İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in belediye hizmet binasında gerçekleştirdiği toplantı sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlandı. Hürriyet toplantıda Hoşgörü Kenti İzmit, ‘Antik Nikomedia’nın Başkenti’ ve ‘Doğu Roma’nın Başkenti Antik Nikomedia’ markaları ve kente sağlayacağı katma değer gözler önüne serdi.

ALTI ÜSTÜNDEN DAHA ZENGİN

İzmit’in bugüne kadar kültürel ve tarihi zenginliklerini kullanamadığının altını çizerek söze başlayan Hürriyet, İzmit’in zenginliğini kullanmak adına çalışmaların yürütüldüğünü ve markalaşma yolunda tescillenme sürecinin tamamlandığını belirtti. Hürriyet basın toplantısında şu sözleri kaydetti: “Bu kentin kimliğini güçlendirmek, kültür kenti olduğunu da vurgulamak istiyoruz. Tarih turizmi konusunda neler yaptığımızı paylaşmak ve halkın desteğine ihtiyacımız olduğunu anlatma amacındayız. İzmit’in  3 bin yıllık tarihini gün yüzüne yeterince çıkarılamadı. Bu kentin altı, üstünden daha zengin. Bu zenginlik, hepimizin. Ama bu zenginliği kullanamıyoruz. İki yıldır zenginliği ortaya çıkarmak için büyük çaba harcıyoruz.

ANTİK NİKOMEDİA MARKALAŞTIRILDI

Nikomedia adı için Türk Marka ve Patent Kurumu’na başvurulup markalaştırılarak “İzmit Antik Nikomedia’nın Başkenti” ve “Doğu Roma’nın Başkenti Antik Nikomedia” unvanlarıyla tescil ettirdik. Nikomedia isminin uluslararası öneminin farkındayız ve İzmit’in imajının geliştirilmesi, yabancı yatırımların çekilmesi, turizm gelirlerinin arttırılmasını amaçlıyoruz. Ve değeri milyonlarla ifade edilebilecek Nikomedia isminin ve markalaşmanın önemine dikkat çekmek istiyorum. Çin’in Hereke’yi klonlamasını  ve sanayi sitesi kurarak bizim değerimiz ve markamızı elimizden almaya alışmasını da unutmamak gerekiyor.

‘HOŞGÖRÜ KENTİ İZMİT’ TESCİLLENDİ 

30 Nisan 311’de dünyanın ilk Hoşgörü Fermanı’nın bu kentte ilan edildi. Bu fermanla Antik Nikomedia’da adil yönetim anlayışı benimsenmiş dili, dini, kültürü ne olursa olsun tüm halk kucaklanmıştır. Biz de kentimizi bu anlayışla yönetiyor ve İzmit’i dünyada hoşgörünün başkenti olarak tanıtmayı hedefliyoruz. ‘Hoşgörünün Başkenti İzmit’ ve ‘Hoşgörü Kenti İzmit’  olarak tescillenen unvanlarımızla kentimizi dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz. Her türlü alan ve marka adını tescil etmeye çalıştık ki yarın bir gün art niyetli insanlar boşluk bulup kendi çıkarları için bu isimleri kullanmasın.

SANTA BARBARA İSMİYLE TANITIM 

Bu kentin tarihinde özellikle yabancılar için önemli olan Santa Barbara gibi bir kimlik var. İzmitli bir azize. Bu kent bunu maalesef kullanmadı. Oysa Santa Barbara adı dünya üzerinde 45 kente verilmiş. Dünya genelinde birçok semtin adı Santa Barbara. Yani Santa Barbara İzmitli, ölüm ve doğum yeri burası. Bunu bu şehir adına kullanmamız gerekiyor. ‘Neden kardeş olamıyoruz?’ düşüncesiyle dış paydaşlarla yoğun temasımız var. Santa Barbara adını taşıyan kentlerle diyalog kurmak için müthiş bir çaba içerisindeyiz. Olabildiğince yol kat ettik.

2022, NİKOMEDİA YILI İLAN EDİLSİN 

İzmit Belediyesi öncülüğünde sürdürülen bu çalışmalarımız neticesinde UNESCO dünya miras listesine “Kayıp Şehir Nikomedia” adını kazımak amacındayız. 2022 yılında da Nikomedia Yılı ilan edilmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Beton belediyecilik bitti, kentin değerini geliştireceğiz. Biz tüm değerleri halkımızla birlikte kucaklamaya devam edeceğiz. Turizm alanında istenilen başarıların elde edilmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Daha fazla kamuoyu desteğine ve itici güce ihtiyacımız var. Zaman çok hızlı akıyor. Bu fırsatları değerlendirmek için çok büyük kaynaklara da gerek yok. Bu konuda sorumluluk sahibi olan, bu zenginliğin kıymetini bilen herkesten destek bekliyoruz.

HEDEF: UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİ

Sanayi kenti olarak tanınan İzmit’in hoşgörü, tarih, kültür ve turizm şehri olduğunu kanıtlama amacındayız. Nikomedia’ya yani 3000 yıl öncesine yatırım yaparak İzmit’in geleceğini doğru planlamak istiyoruz. Bu girişimlerimiz yalnızca yerelde değil, küresel çapta da bir etki yaratarak şehrin kalkınmasına büyük katkı sağlayacak. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisine sunulacak olan arkeolojik alanlar turizme kazandırıldığında yeni istihdam alanları oluşacak. Yeni yönetim planlamaları ile UNESCO Dünya Miras Listesi sürecine bir adım daha yaklaşacak ve kentin marka değeri artacak.”

HİZMET PROTOKOLÜ HAZIRLANDI

2019 yılının ikinci çeyreğinden itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı ve ilgili kurumlarla yazılı ve sözlü görüşmeler sağladıklarını vurgulayan Hürriyet, “İşi bilen insanlarla bir araya gelip ‘Bu kentin zenginliğini nasıl ortaya çıkabiliriz?’ diye tüm gücümüzü ortaya koyduk. Bu görüşmelerde Doç. Dr. Tuna Şare Ağtürk danışmanlığında Çukurbağ Kazı Alanı’nda yapılacak bilimsel kazı, konservasyon ve arkeopark projeleri için sponsor olma talebimizi de içine alan bir protokol hazırladık. Bu Hizmet Protokolü’nü ilettik ve kayda geçirdik.

46 YIL BAŞKENTLİK YAPAN İZMİT

İstanbul’dan önce Büyük Roma İmparatorluğuna 46 yıl başkentlik yapmış olan Antik Nikomedia, sanayi kenti İzmit’in ayakları altında yatıyor. Farkına çok fazla varılamamış. İzmit’in her karış toprağının altında; Roma İmparatorluğu’nun sarayı, hipodromu, iç ve dış kale surları (bizim bildiğimiz kara burç), suyolları ve kanalları, darphanesi, silah atölyesi, tersaneleri ve tiyatroları yatıyor. Biz bunun gücünü önemsiyoruz. İzmit Belediyesi olarak ihtişamlı mimariye sahip kentin tarihi bilinmezliğini kırmak için önemli girişimlerde bulunduk. Bu girişimleri de hayata geçirmek için emek harcıyoruz.

‘NİKOMEDİA KAZILARI’ İZMİT KÜLTÜR VAKFI

Çukurbağ Kazı Alanı’nın hemen yanında bulunan bakanlığın kamulaştırdığı tehlikeli binayı titizlikle, bazı bölümlerini ise tarihi dokuya zarar vermemek için ellerimizle söktük. O alanı aydınlattık ve çitle de çevirerek tamamen güvenlik çemberi içine aldık. Yanındaki 414.ada 21 ve 22 nolu parselleri kazı alanı içine dahil ettik. Afrodisias Antik Kenti kazılarına ve sergilenmesine destek olan Geyre Vakfı ile ‘Nikomedia Kazıları’ İzmit Kültür Vakfı’nın kuruluş sürecini başlattık. Gerekli onaylar alındıktan sonra bilimsel kazıların hayata geçirilmesi için mali destek sağlanması sürecini vakıfla birlikte destekleyeceğiz.

ŞEHİR TURİZMİ GELİŞİRSE

Turizmin önemli gelir kaynaklarından biri olduğuna değinen ve bu çalışmalarla İzmit’in turizmine canlılık getirileceğini belirten belediye başkanı Hürriyet, “Kentimizin tarihi dokularını kullanarak çok ciddi gelir elde edebiliriz.  Turizm küçük esnaf ve sanatkârlar için can suyu kredisi gibidir. Bunun için de İzmit’te şehir turizmi yani kültür turizmi açısından gelişimini destekliyoruz. Şehir turizminde, ziyaretçilerin temel hedefi şehri keşfetmek ve şehri yaşamaktır. Kültür şehri İzmit hayalimizle şehrimize gelecek olan misafirlerimize kentimizi doyasıya yaşatmak istiyoruz. Bu sebepten İzmit’in ayakları altında yatan tarihin bir an önce gün yüzüne çıkarılmasını istiyoruz.

AB PROJE DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Uluslararası platformda Nikomedia’nın bilimsel çalışmalarının devamı için Avrupa Birliği paydaşlarımızla da bazı projelerimiz var. Bakanlıktan alacağımız ‘olur’ ile, bakanlığa gönderdiğimiz hizmet protokolümüzde bizler paydaş gösterilirsek ciddi bir destek alacağız. Bu bizim için çok önemli. Görünenlerin arkasında büyük çaba, büyük iş var. Bakanlık tarafından onay alarak çalışmalarımızı hayata geçirmek istiyoruz. Emeklerimizin somut olarak karşılık bulmasını istiyoruz” sözlerini kaydetti.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL