Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/www/vhosts/kocaelidebugun.com/httpdocs/wp-content/plugins/sayfa-olusturucu/inc/styles-admin.php on line 392
2022 Nikomedia yılı olacak | Kocaelide Bugün

2022 Nikomedia yılı olacak

2022 İzmit’te Nikomedia yılı olacak   İzmit Belediyesinin yaptığı önemli proje ve açılışlarla 2021’in kültür yılı olduğu İzmit’te, geçtiğimiz yıl Kültür Bakanlığı ile atılan imzaların ardından çalışmaların hızla sürdüğü Kayıp..

2022 Nikomedia yılı olacak

2022 İzmit’te Nikomedia yılı olacak

 

İzmit Belediyesinin yaptığı önemli proje ve açılışlarla 2021’in kültür yılı olduğu İzmit’te, geçtiğimiz yıl Kültür Bakanlığı ile atılan imzaların ardından çalışmaların hızla sürdüğü Kayıp Başkent Nikomedia projesi ile 2022 Nikomedia yılı olacak.

Kenti yeniden bir kültür sanat şehri haline getirmek için İzmit Sanat Akademisi gibi önemli projeleri hayata geçiren İzmit Belediyesi, 3 bin yıllık tarihi geçmişiyle Doğu ve Batı’yı birleştiren Kayıp Başkent Nikomedia’yı ortaya çıkarmak üzere kazı çalışmalarını başlatmıştı. Bu kapsamda çalışmalarını hızla sürdüren İzmit Belediyesi Büyük Roma İmparatorluğu’nun başkenti Nikomedia’nın dünya mirasına kazandırılması için arkeolojik kazıların startını da geçtiğimiz yıl Kocaeli Arkeoloji Müzesi’nde imzalanan protokolle verdi.

KAZILAR RESMEN BAŞLADI

İzmit Belediyesinin tarihi gün yüzüne çıkarmak ve şehrin marka değerini daha da arttırmak için yoğun çaba sarf ettiği Çukurbağ Kazıları, Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Seyit Ahmet Arslan ile İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in kazı protokolünü imzalamasının ardından resmen başlamıştı. 2021’de başlayan çalışmalar 2022’de de tüm hızıyla devam ederken, Nikomedia’nın mirasına yönelik araştırma, tanıtım çalışmaları bu yıl artarak devam edecek. Tarihi mirasın ortaya çıkması için her türlü imkanı seferber eden İzmit Belediyesi ile 2022, İzmit için Nikomedia yılı olacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL