Dünya Genel Manşetler

ABD’den Kudüs vetosu

Mısır tarafından Güvenlik Konseyi’ne sunulan ve ABD Başkanı Donald Trump’a Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımaktan vazgeçme çağrısı yapan karar tasarısı Washington tarafından veto edildi. Konseyin diğer 14 üyesi ise tasarıya..

ABD’den Kudüs vetosu

Mısır tarafından Güvenlik Konseyi’ne sunulan ve ABD Başkanı Donald Trump’a Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımaktan vazgeçme çağrısı yapan karar tasarısı Washington tarafından veto edildi.

Konseyin diğer 14 üyesi ise tasarıya destek verdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını reddeden karar tasarısı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde veto edildi. Sabah başlayan oturumda Mısır’ın sunduğu karar tasarısını Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olan ABD veto etti.

Mısır tarafından hazırlanan karar tasarısında, Trump’ın kararından büyük üzüntü duyulduğu ifade ediliyor; Kudüs konusunun müzakere yoluyla çözülmesi gerektiği belirtiliyordu. Aynı metinde kutsal kent Kudüs’ün kimliğini, statüsünü ve demografik yapısını bozacak herhangi bir kararın yasal bir değeri olmadığı belirtilerek bu kararın geçersiz ve yok hükmünde sayılması gerektiği ifade ediliyordu.

ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, Amerika’nın karar tasarısını kesinlikle veto edeceğini söyledi. Güvenlik Konseyi 8 Aralık’ta yapılan toplantısında, Başkan Trump’ın Kudüs kararını kınamıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL