AGD ‘den Online Siyer-İ Nebi Yarışması

AGD, Binlerce Öğrencinin Katılım Göstereceği Online Siyer-İ Nebi Yarışması Düzenliyor Anadolu Gençlik Derneği her yıl Türkiye genelinde gerçekleştirdiği Siyer-i Nebi Yarışmasını bu yıl da gerçekleştirecek. Pandemi dolayısıyla online yapılacak olan..

AGD ‘den Online Siyer-İ Nebi Yarışması

AGD, Binlerce Öğrencinin Katılım Göstereceği Online Siyer-İ Nebi Yarışması Düzenliyor

Anadolu Gençlik Derneği her yıl Türkiye genelinde gerçekleştirdiği Siyer-i Nebi Yarışmasını bu yıl da gerçekleştirecek. Pandemi dolayısıyla online yapılacak olan yarışmaya dair bilgi veren Anadolu Gençlik Derneği Kocaeli Şube Başkan Yardımcısı Serkan Zatsan Liseler Komşsyonu ile birlikte yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Anadolu Gençlik Derneği (AGD), her yıl binlerce ortaokul ve lise öğrencisinin katılım gösterdiği Siyer-i Nebi Yarışması’nı bu yıl pandemi sebebiyle online olarak gerçekleştirecek. Online Siyer-i Nebi Yarışması Liseler ve Ortaokullar olmak üzere iki ayrı kategoride yapılacak. 29 Mart 2021 Pazartesi günü başlayan online kayıtlar 15 Mayıs 2021 tarihine kadar devam edecek. Sınavlar 22-23 Mayıs 2021 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek.

Başvurular ve sonuç açıklamaları www.efendimizinizinde.com adresinden yapılacak. Katılımcı öğrenciler sınav ile ilgili kitaplara web sitesi üzerinden interaktif ve sesli olarak ulaşabilecekler.

Anadolu Gençlik Derneği(AGD), Online Siyer-i Nebi Yarışması ile ilgili şu açıklamada bulundu:

“Sayıların çoğaldığı, kentlerin büyüdüğü, gökdelenlerin yükseldiği bir zaman diliminizdeyiz. Kalabalıklar artarken insan yalnızlaşıyor, birbirimizin ötekisi oluyoruz.  Hem ülke olarak hem de İslam coğrafyasının tamamında ihtiyacımız olan sevgi ve kardeşliktir, ihtiyacımız olan hakkı ve adaleti üstün tutmaktır. Gençlerimizin, “Alemlere Rahmet” olarak gönderilmiş olan Peygamberimiz Hz. Muhammed (sas)’in hayatını okumaları, öğrenmeleri bu yaşam örnekliğini kuşanmaları hepimizin hayrına olacaktır.

Acı tasnifi yapmayan, kardeşini kendine tercih eden, adaleti hakkıyla ayakta tutan, merhameti kuşanmış nesiller olmalı. İslam’ın temel kavramlarını bilen ve sapmalara karşı hakikati kuşanmış nesiller olmalı. Biliyorsunuz mücahede gayret etmektir. İslam’ı yaşama gayretidir. Yoldaki bir taşı kaldırma, bir yoksulu doyurma, bir yetimi sevindirme, bir zulmü engellemedir. Bütün bunların örnekliği Efendimiz (sas)’in hayatında mevcuttur.

Sınava binlerce ortaokul ve lise öğrencisi katılmaktadır. Anneleri, babaları ve kardeşleri de işin içerisine kattığımızda çok büyük bir kitlenin Efendimiz (s.a.s)’in hayatına odaklanması demektir. Bizim için sınav, yarışma bunun vesilesidir.

Elbette bu yarışmanın katılımcılarını hoşnut edecek sürpriz hediyelerimiz olacak. Biz en güzel hediyenin, tüm katılımcıların zamanlarını Efendimiz (s.a.s)’in örnek hayatını öğrenmeye ayırmaları olarak görüyoruz. Öte yandan İslam’ı ya da siyeri sadece ve sadece bilmenin bir karşılığı olduğunu da düşünmüyoruz. Çünkü İslam, insanın bütünüyle yaşaması için gönderilmiş bir dindir ve Efendimiz (s.a.s) ise tutum ve davranışları ile hepimiz için örneklik teşkil eden bir önderdir. Bu örneklik tüm zamanlara ve mekânlara seslenmektedir.

Asıl gayemiz hem gençlerimizi hem de anne babalarını, ailelerini bu örneklikle buluşturmaktır. Yarışmaya ilgi gösteren tüm gençlerimizi şimdiden tebrik ediyoruz. Her birinin alınlarından öpülesi gençler olduğuna inanıyoruz.”

 

YARIŞMA HAKKINDA GENEL BİLGİ

Sınav Soruları, Lise Düzeyinde; Şerafettin KALAY’ın “Alemlere Rahmet Olarak Gönderilen Elçi Hz. Muhammed (sas)” kitabından ve Ortaokul Düzeyinde ise Muzaffer AKTÜRK – Muhammed Mücahid TRAŞ’ın “Sevgili Peygamberim (sas)”  kitabından hazırlanacaktır.

ÖDÜLLER

Lise Düzeyi Türkiye Geneli ödülleri

 • 1. Ödülü: 3,000 TL ve Kitap Seti
 • 2. Ödülü: 2,000 TL ve Kitap Seti
 • 3. Ödülü: 1,000 TL ve Kitap Seti
 • 4. ve 5. Ödülleri: 500 TL ve Kitap Seti
 • 6. ve 10. Arası Ödülleri: Kitap Seti

Ortaokul Düzeyi Türkiye Geneli ödülleri

 • 1. Ödülü: 2,000 TL ve Kitap Seti
 • 2. Ödülü: 1,500 TL ve Kitap Seti
 • 3. Ödülü: 1,000 TL ve Kitap Seti
 • 4. ve 5. Ödülleri: 500 TL ve Kitap Seti
 • 6. ve 10. Arası Ödülleri: Kitap Seti

Lise ve Ortaokul (ayrı ayrı) Düzeyi Kocaeli Geneli ödülleri

 • 1. Ödülü: 2.000 TL
 • 2. Ödülü: 1.000 TL
 • 3. Ödülü: 500 TL

Lise ve Ortaokul (ayrı ayrı) Düzeyi İlçe Geneli ödülleri

 • 1. Ödülü: 1.000 TL
 • 2. Ödülü: 750 TL
 • 3. Ödülü: 500 TL

Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak önceki yıllarda yapılan Siyeri Nebi yarışmasında aynı katagoride ödül almış olanlara yukarıda belirtilen ödüller verilmeyip sadece kitap seti ile ödüllendirilecektir. Belirlenen ödüller bir sonraki katılımcı sırasıyla takip edecektir.

Yarışma Hakkında Genel Bilgiler:

Online Siyer-i Nebi Yarışması, Genel Merkez Organizasyon Planlama Komisyonu koordinesinde, Liseler ve Ortaokullar Komisyonları bünyesinde yapılacaktır. Online Siyer-i Nebi Sınavı Liseler ve Ortaokullar olmak üzere iki ayrı kategoride yapılacaktır.

Başvurular ve Sonuçların Açıklanması

Başvurular ve sonuçların açıklanması www.efendimizinizinde.com adresinden yapılacaktır. Sınavın yapılacağı kitaplar interaktif ve sesli olarak siteye eklenecektir. Online Siyer-i Nebi Yarışması için her bir kategoride 40 soru sorulacak ve sınav süresi 60 dakika olacaktır. Siyer-i Nebi Yarışmasına sadece örgün eğitim ve açıktan eğitim gören üst yaş sınırı 19, alt sınırı 9 olan (23.05.2012 – 23.05.2002 arası doğumlu olanlar), her sınıftaki Ortaokul ve Lise Öğrencisi erkek ve bayanlar katılabilecektir.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL