Genel Güncel Manşetler Surmanset Yaşam

Bağçeşme Şehitliğinde 18 Mart Töreni

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferini anma programı, Bağçeşme Şehitliğinde düzenlenen törenle başladı. Bağçeşme Şehitliğindeki Şehitleri Anma Programına; Vali Hüseyin Aksoy, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, K.K. EDOK Muharebe..

Bağçeşme Şehitliğinde 18 Mart Töreni
18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferini anma programı, Bağçeşme Şehitliğinde düzenlenen törenle başladı.
Bağçeşme Şehitliğindeki Şehitleri Anma Programına; Vali Hüseyin Aksoy, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, K.K. EDOK Muharebe Hizmet Destek Eğitim ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kazım Dalkıran, Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Berker Emre Tok, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Erdal Yücel,  Adalet Komisyonu Başkanı Muhittin Paça, Vali Yardımcıları Dursun Balaban, Beyazıt Tanç, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, Dire müdürleri, Muharip Gaziler Dernek Başkanı Yunus Coşkun, siyasi parti temsilcileri, askeri erkan, şehit aileleri ve yakınları ile öğrenciler katıldı.
Çelenklerin sunumu ile başlayan törende; saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından şehitlerimiz anısına askerler tarafından saygı atışı gerçekleştirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri adına Piyade Albay Serdar Onat’ın Çanakkale Zaferi ve şehitleri konu alan konuşmasından sonra Gazi Anadolu Lisesi öğrencisi Ebrar Dardem’in  ‘Çanakkale’ adlı okuduğu şiir büyük beğeni topladı.
Vali Hüseyin Aksoy Şehitlik Defterine günün önemini belirten yazılarında; “Umudun bittiği yerde imanın, gücün tükendiği yerde azmin, silahın olmadığı yerde yüreğin coştuğu ve dünyada eşi benzeri görülmemiş çetin bir savaşa sahne olan 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümünü kutlamanın gururunu ve bu vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin onurunu yaşıyoruz.
“Çanakkale geçilmez” dedirten kahramanlarımız, milletimizin gücünü tüm dünyaya bir kez daha duyurmuş, vatana sahip çıkma ve özgür yaşama kararlılığımız güçlü biçimde ortaya konulmuştur. Bu başarı tarihe sığmayacak kadar büyük ve anlamlıdır.
Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına zemin hazırlayan ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin de temellerinin atıldığı bu şanlı zafer, Türk Milleti’nin bağımsızlık yolunda fedakarlığının, inancı uğrunda şehadet kararlılığının kanıtıdır.
Şehitlerimizin ulvi kanlarıyla çizilen tarihimizin en yüce, şeref ve gurur tablolarından birisi olan Çanakkale Zaferi, alınması gereken derslerle doludur. Ecdadımızın canları pahasına koruduğu bu vatan bize bırakılmış bir miras değil, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkartarak, gelecek nesillere aktarılacak en kutsal emanettir.
Milli Mücadele inancının ve ruhunun ilk meşalelerinin yakıldığı Çanakkale Zaferi’nden 103 yıl sonra da milletimiz aynı inanç, kararlılık ve ruhla geçmişine, bugününe ve geleceğine sahip çıkmaya devam etmektedir.
Milletimizin birliğini, vatanımızın bütünlüğünü, devletimizin bekasını hedef almaya çalışanlar geçmişte olduğu gibi bugün de karşılarında Çanakkale ruhunu bulmuşlardır. Bu ruh ilelebet düşmanlarımızın korkulu rüyası olacaktır.
Ülkemizin bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü için canlarını feda eden şehitlerimiz gönlümüzün en yüce mertebesinde daima saygı ve sevgiyle anılacak ve onların yazdığı kahramanlık destanı, kadınımız, erkeğimiz, gencimiz, yaşlımız ve bağımsızlık aşkımız ile daima geleceğe uzanacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle; Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümünü kutluyor, bu
zaferi bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve Türk Milleti’nin huzur ve güvenliği için hayatlarını feda eden aziz şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize de sonsuz şükranlarımı sunuyorum.” diyen Vali; Şehitlik Defterini imzaladı.
Vali Aksoy ve protokol üyeleri, şehitlikteki,  asker ve polis şehitlerimizin  mezarlarına karanfiller bırakarak, yakınlarına başsağlığı ile sabırlar dilediler. İzmit İlçe Müftüsü Musa Bilgiç’in  şehitlerimiz için okuduğu duaların ardından Vali ve protokol üyeleri, Süleyman Demirel Kültür  Merkezinde düzenlenen anma törenine geçtiler.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL