Genel

Bakan Işık’tan Bedelli Açıklaması

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, gündemdeki bedelli askerlik iddialarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Katar’daki Türk üssünün kapatılma talebi hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Işık, “Katar’daki Türk üssü hem Katar askerinin..

Bakan Işık’tan Bedelli Açıklaması

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, gündemdeki bedelli askerlik iddialarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Katar’daki Türk üssünün kapatılma talebi hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Işık, “Katar’daki Türk üssü hem Katar askerinin eğitimi hem de güvenliği için yapılan bir faaliyettir. Bundan kimsenin rahatsız olmaması lazım. Şu anda bu askeri anlaşmanın yeniden masaya getirilmesi gibi bir ihtimal yok” diye konuştu.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’tan ABD’nin YPG mektubuna ilişkin ilk açıklama geldi. Işık, “mektubu olumlu adım olarak görüyoruz” dedi. ABD’nin sözünün takipçisi olacaklarını belirten Bakan Işık, ABD Savunma Bakanı ile çarşamba günü görüşeceğini açıkladı.

Bedelli askerlik konusunda açıklama yapan Bakan Işık, terörle mücadele devam ederken konuşulmasının dahi doğru olmadığını belirterek “Gündemimizde yok” dedi.

NTV televizyonunda açıklamalarda bulunan Işık, şunları söyledi;

“Bizim askerlerimiz hem Rusya ile hem İran ile çalışmalarını sürdürüyor. Rakka sonrası riskler şimdiden değerlendiriliyor. İstihbarat birimleri hangi riskler var, bunu çalışıyorlar. Nerede Türk askeri olacak, kaç asker olacak, kiminle birlikte orada çatışmasızlığı temin için çalışacak. Bu noktada oluşacak riskler nasıl elemine edilecek, bunların hepsi çalışılıyor.”

SINIR GÜVENLİĞİ

“Sınırda duvar temmuz ayının sonunda bitmiş olacak. 6 ay içerisinde 24 saat gözetleme kameraları ile, balonlarla sınırın tamamen 24 saat kontrol altına alındığı bir uygulama hayata geçiriliyor. Bunu sadece sınırlarımızı korumak için de yapmıyoruz.”

FETÖ FİRARİLERİNE KARŞI HUKUKİ DÜZENLEME

“Yurtdışına kaçan FETÖ firarilerinin yarın hukuki bir boşluk doğmaması için hukuki düzenleme yaptık. Firarilerin kanun karşısında koruma altına girmemeleri için bir düzenleme yaptık.”

HELİKOPTERLER İÇİN ENGEL TANIMA SİSTEMİ

“Helikopter Engel Tanıma Sistemi geçmişi uzun olan bir proje. Bizde genel bir anlayış var. Mükemmelini yapalım, önce çalışma sistemini hayata geçirelim, sonra geliştirelim. Bu da bize zaman kaybettiriyor. Hem de çalışan insanların moralini bozuyor. Bu zaman zaman askerlerin taleplerinden zaman zaman sivillerin işgüzarlığından kaynaklanıyor. Bu sistem sürekli güncellenmesi gereken bir sistem.”

BEDELLİ ASKERLİK

Türkiye şu anda birkaç tane terör örgütü ile mücade ediyor. PKK ile mücadele, DEAŞ’la mücadele, diğer terör örgütleri ile mücadele. Bedelli askerliğin gündeme gelmesi dahi askerin moralini bozuyor. Gündemimizde bedelli askerlik kesinlikle yok. Konuşulmasının dahi doğru olmadığını düşünüyorum.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL