Güncel Manşetler

Beş Divanlı Rıza Bey Konağı içi ihale

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Derince İlçesi, Tahtalı Mahallesi’nde bulunan Beş Divanlı Rıza Bey Konağı’nı aslına uygun olarak yeniden inşa edecek. Konağın yenilenmesi için Büyükşehirde ihale düzenlendi. İhaleye iki firma teklif verdi…

Beş Divanlı Rıza Bey Konağı içi ihale

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Derince İlçesi, Tahtalı Mahallesi’nde bulunan Beş Divanlı Rıza Bey Konağı’nı aslına uygun olarak yeniden inşa edecek. Konağın yenilenmesi için Büyükşehirde ihale düzenlendi. İhaleye iki firma teklif verdi. Vakur Yapı Proje 791 bin TL teklif verirken Nomak İnşaat’tan 817 bin TL teklif geldi.

 2 FİRMA TEKLİF VERDİ

Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararıyla koruma altına alınarak, 2. derece tarihi yapı olarak tescillenen Beş Divanlı Rıza Bey Konağı, Büyükşehir Belediyesi ile tekrar gün yüzüne çıkıyor. Konağın yenilenip günümüze kazandırılması için Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale düzenlendi. Milli mücadele yıllarında Taşköprü yöresi ve çevresindeki Milli Müfreze’nin kurucu olan Beş Divanlı Rıza Bey, konağı karargâh olarak kullanması ile önem arz ediyor.

 Firmalar                         Teklifler  

Vakur Yapı Proje                 791 bin TL

Nomak İnşaat’tan                  817 bin TL

 DÖRT CEPHELİ

Konak, zemin ve üst kat olmak üzere iki katlı olarak yapılmıştır. Dört cepheli bir yapıdır. Zemin katta güneydoğu cephesindeki ‘ahır’ girişinden girilen taşlık bölümü yer alır. Taşlığın sol tarafında depo bölümü, sağ tarafında kuzeybatı cephesine kadar uzanan samanlık-odunluk bölümü, güneybatı kısmında da ana girişin solunda ahır bölümü yer alıyor.

 218 METREKARE

Yapının Ahır ve samanlığın olduğu zemin kat ksımı 109 metrekare, birinci kat 109 metrekare olmak üzere toplam 218 metrekare ölçülerinde. Asıl yaşam odalarından oluşan üst katta orta sofanın etrafında dört köşede bulunan kareye yakın dikdörtgen şekilli odalar konumlanmıştır. Güneydoğu cephesinde sofaya açılan balkon yer alıyor. Balkon gömme balkon tipindedir. Tahtalı Mahallesi’nde bulunan evlerde gömme balkona sıkça rastlanır. Balkonun sağ ve sol tarafında konumlanan odalarda ortada ocak, ocağın bir yanında yüklük, diğer yanında gusülhane yer alır.

 TAŞKÖPRÜ DİVANI

Taşköprü denilen bölgenin tarihi MS 1.yüzyıla kadar dayanır. Romalılar tarafından Göksu Deresi üzerinde Geudos adlı köprü yapılmıştır. Tarihi İpek Yolu ile Nikomedia’ya ulaşan köprü bölgede yaşayanlar tarafından ‘Taşköprü’ olarak adlandırılmıştır. Civar köylerde yaşayanlar da kendilerini ‘Taşköprü Divanı’ olarak belirlemiştir. Divan yerleşim tarzı çoklukla manav Türklerinin yaşadıkları yerlerde görülüyor. Mahalle olamayacak kadar küçük yerleşim yerleri divan olarak adlandırılıyor. Divan kavramı köy tabirlerinde hala kullanılır. ‘Tahtalı Divanı’ bunun örneklerindendir. Bugün Körfez ve Derince sınırları içinde kalan yirmi beş kadar köy Taşköprü adıyla anılır. Bunların içinde Tahtalı köyü de bulunur.

 KONAK KARARGÂH OLARAK KULLANILDI

Rıza Bey, Taşköprü yöresinde kurulan ‘Taşköprülü Rıza Bey’, ‘Beşdivanlı Rıza Bey’, ‘Kocabaşoğlu Rıza Bey’, isimleriyle tanınan Milli Müfreze’nin kurucusudur. Beşdivan ismi de yörede mahalleler kurulmadan önce Başdivan denilen yerden gelmiştir. ‘Başdivan’ ismi zamanla ‘Beşdivan’ diye söylenegelmiştir. Milli mücadele yıllarında müfreze kurmuş olan milis komutanı Beşdivanlı Kocabaşoğlu Rıza Bey İzmit’in kurtuluşuna katkı sağlamıştır. Beş kardeşten biri olan Rıza Bey Taşköprü nahiyesi eşrafından Kocabaşlar sülalesine mensup Yusuf Ağa’nın oğludur. Kurtuluş Savaşı yıllarında Rıza Bey’in babası Yusuf Ağa tarafından yaptırılan konak karargah olarak kullanılmıştır. Rıza Bey Milli Mücadele yıllarından sonra Davulcular köyünde bu konakta yaşamıştır.

 MEZARI BAĞÇEŞME’DE

Kocabaş Sülalesi’nden olan Rıza Bey de 1884 yılında Başdivan’ın Taşköprü Davulcular köyünde doğdu. Rıza Bey, 1934’de Soyadı Kanunu’ndan sonra ’Kocabaş(ı)’ soyadını aldı. Rıza Bey’in soyadı sonradan ‘Mutlu’ olarak değişti. 8 Şubat 1956 yılında İzmit’te vefat eden Rıza Bey’in mezarı İzmit Bağçeşme Mezarlığı’nda bulunuyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL