Ekonomi Genel Güncel Manşetler Yaşam

Beylikdağı kendi suyunu karşılayacak

Gebze Beylikdağı Mesire Alanı’ndaki ağaçların duyduğu su ihtiyacı dağda kurulan sistemle giderilecek.  Büyükşehir Belediyesi su tasarrufu için örnek çalışmalar uyguluyor. Bu çalışmalardan biri Gebze Beylikdağı’nda hayata geçiriliyor. Dağda kurulan sistem..

Beylikdağı kendi suyunu karşılayacak

Gebze Beylikdağı Mesire Alanı’ndaki ağaçların duyduğu su ihtiyacı dağda kurulan sistemle giderilecek. 

Büyükşehir Belediyesi su tasarrufu için örnek çalışmalar uyguluyor. Bu çalışmalardan biri Gebze Beylikdağı’nda hayata geçiriliyor. Dağda kurulan sistem daha önce dikilen fidanların sulanmasında kullanılacak.

GÖLETLERDE YAĞMUR SUYU BİRİKECEK

Söz konusu sistem Beylikdağı’nın kendi sulama suyunu karşılamasını sağlayacak. Dağda bulunan üç adet gölette dağın çeşitli yerlerine oluşturulan kanallar vasıtasıyla yağmur suları toplanacak. Daha sonra göletlerde biriken bu yağmur suları kurak dönemlerde pompalar ve sulama sistemi vasıtası ile dağda bulun ağaçları sulamak için kullanılacak. Sistem sayesinde Beylikdağı kendi suyun sağlamış olacak.

 10 KİLOMETRE KANAL

Dağda bulunan 3 adet gölette toplam olarak 22 bin 200 metreküp yağmur suyu toplanacak. 10 kilometrelik beton kanallarla yağmur suyu göletlere aktarılacak. Çökertme havuzuyla yağmur suyundaki çamur arındırılacak. 11 Kw gücündeki dalgıç pompa vasıtasıyla sulama sistemlerine iletilecek olan suyla ağaçlara ihtiyaç duydukları su verilecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL