Güncel Manşetler

“Bu Topraklarda Mustafa Kemaller Tükenmez”

Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 79. yıl dönümü anısına dün konferans düzenlendi. Konferansa Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Fen-Edebiyat Dekanı..

“Bu Topraklarda Mustafa Kemaller Tükenmez”

Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 79. yıl dönümü anısına dün konferans düzenlendi.

Konferansa Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Fen-Edebiyat Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının Anıtkabir’e yolculuğunu anlatan slayt gösterimiyle başlayan konferansın açılış konuşmasını Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Şirin yaptı. Prof. Dr. Şirin, “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938’de fani olarak aramızdan ayrıldı ama kurmuş olduğu Cumhuriyet ile ölümsüzleşti. Mustafa Kemal Atatürk sadece Türklerin yetiştirdiği bir değer değil dünyaya mâl olmuş bir liderdir. Mustafa Kemal Atatürk’ün “En büyük eserim” dediği Cumhuriyet’e sahip çıkıldığını milletimiz birçok kez gösterdi. Cumhuriyet değerine sahip çıkan gençler yetiştirmek biz tarihçilerin en büyük sorumluluğudur. Onun kurduğu Cumhuriyet payidar olduğu müddetçe onu anmaya devam edeceğiz” dedi.

“Atatürk, Dünya Basınında Büyük Yankı Buldu”

Konferansta davetli konuşmacı olarak yer alan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Yazıcı “Mustafa Kemal Atatürk’ün Ölümünün Basında Yansımaları” konusunda gazetelerden örnekler vererek konuşma yaptı. Mustafa Kemal Atatürk’ün çok önemli bir karakter olarak birçok millete ilham kaynağı olduğunu belirten Doç. Dr. Yazıcı, “Atatürk ile ilgili dünya basınında on binlerce haber yer almıştır. Bu haberlerin kimisi sağlığı ve ölümü ile ilgili asparagas haberlerdir. Fakat bu haberlerde bile onun kişiliği, Türkiye ve dünya için yaptıkları konu edilmiştir. Ölümünün ardından ise tüm dünya kamuoyu, ‘Modern Türkiye’nin Kurucusu’ başlığıyla onunla ilgili düşüncelerini paylaşmış, dünya barışı için çabalayan büyük bir lider olduğunu gündemlerine taşımıştır” dedi.

Konferans sonunda Rektör Prof. Dr. Hülagü, “Bu topraklar kadim medeniyetlerin barış içerisinde yaşadığı bir yerdir. ‘Aslandan aslan doğar’ derler, o nedenle bu topraklarda Mustafa Kemaller tükenmez. İstikbal ve istiklal mücadelesinde ön saflarda yer alan kişilere sahip çıkmalıyız” diyerek Doç. Dr. Serkan Yazıcı’ya konuşmalarından dolayı teşekkür belgesi ve hediye takdim etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL