Büyükşehir’in kadın projesi Türk Dünyası’na açılıyor

Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin Yerel Yönetimlerde Kadın ve Aile Çalışmaları Uzman Eğitim Programı çerçevesinde yedi ülkenin belediyelerinde çalışan bir grup kadın Kocaeli’ni ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi’nin kadın çalışmaları hakkında geniş..

Büyükşehir’in kadın projesi Türk Dünyası’na açılıyor

Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin Yerel Yönetimlerde Kadın ve Aile Çalışmaları Uzman Eğitim Programı çerçevesinde yedi ülkenin belediyelerinde çalışan bir grup kadın Kocaeli’ni ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi’nin kadın çalışmaları hakkında geniş bilgi alan yabancı heyet, söz konusu hizmetlerin kendi ülkelerinde projelendirilmesi için gerekli çalışmaları başlatacaklarını söyledi.

 TDBB’DEN GELEN YEREL YÖNETİM HEYETİ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun başkanlığını yaptığı Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nden gelen heyette Moldova, Azerbaycan, Bosna Hersek, Moğolistan, Kazakistan, Tataristan ve Makedonya’daki belediyelerde ya da kent konseylerinde görev yapan kadınlar yer aldı.

Konuk heyet, Kocaeli’ndeki temasları kapsamında Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen kadın hizmetleri ve çalışmalarını inceleme fırsatı buldu. Kadın ve Aile Hizmetleri Şube Müdürü Nagehan Malkoç tarafından ağırlanan heyete, yapılan çalışmalarla ilgili geniş bilgi aktarıldı.

 EVDEN OKULA HAYDİ ANNELER SPORA

Bilgilendirmede Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaeli’nde yaşayan kadınların sosyal hayata kazandırılması ve spor yapması konusunda ciddi özen gösterdiği ve Türkiye’ye örnek olan “Evden Okula Haydi Anneler Spora” adlı bir spor projesinin uygulandığı kaydedildi. Yaklaşık bir yıldır devam eden proje kapsamında 40 bin kadının spora başladığı ve başta obezite olmak üzere birçok sağlık sorunun üstesinden gelinmeye başlandığı söylendi.

 Yabancı heyetin ilgiyle izlediği sunumda, Kadın ve Aile Hizmetleri Şube Müdürü Nagehan Malkoç, proje ile ilgili elde edilen detayları sıraladı. Evden Okula Haydi Anneler Spora Projesi sayesinde bir yıl içinde 245 ton atıldığını anlatan Malkoç, “7 katılımcı ile parkinson hastalığında ilerledik. Bu hastaların titremelerinde azalmalar oldu. Televizyona hapsolmuş 2 bin 500 kadını deniz ile tanıştırdık. 2 bin 400 aileye yardım götürdük. Projeden aldığımız bu olumlu sonuçlar bizleri çok mutlu ediyor” dedi. Nagehan Malkoç, bundan sonraki hedeflerinin ise 50 bin kadına aktif spor yaptırmak olduğunu kaydetti.

 PROJEYİ ÜLKELERİNE TAŞIYACAKLAR

Büyükşehir Belediyesi’nin kadınlarla ilgili gerçekleştirdiği ve bu kapsamda bilgisi verilen “Evden Okula Haydi Anneler Spora Projesi” Türk Dünyası Belediyeler Birliği kadın heyetini oldukça etkiledi. Konuk heyet, kadın adına yapılmış son derece değerli bir çalışma olan projeyi kendi ülkelerinde uygulamak konusunda görüş birliğine vardı. Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nden gelen yerel yönetimler sorumlusu kadınlar, ülkelerine döndüklerinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Evden Okula Haydi Anneler Spora Projesi konusunda belediye meclislerine bir rapor sunacaklarını kaydetti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL