TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.387
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 9.205
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 74
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 10.282

“Can Çekişin Ama Mesafeyi Koruyun”

Yeniden Refah Partisi Çayırova İlçe Başkanı Aykan Dönmez’den sert açıklama “İçişleri Bakanlığı Uludağ kayak ve eğlence merkezinde Bilim Kurulunun Covid 19 ile mücadele tedbirleri kapsamındaki yürürlüğe konan kuralları hiçe sayan..

“Can Çekişin Ama Mesafeyi Koruyun”

Yeniden Refah Partisi Çayırova İlçe Başkanı Aykan Dönmez’den sert açıklama

“İçişleri Bakanlığı Uludağ kayak ve eğlence merkezinde Bilim Kurulunun Covid 19 ile mücadele tedbirleri kapsamındaki yürürlüğe konan kuralları hiçe sayan insanların kaydedilen görüntülerinin sosyal paylaşım platformlarında yer almasından ve haklı olarak bu görüntülerin kamuoyu vicdanının tepkisini çekmesi üzerine yeni bir genelge yayımladı.

Aslında genelgenin özeti sarfettikleri olan şu cümle” Eğlenin ama mesafeyi koruyun” halk olarak ve hakkımız olarak şimdi soruyoruz bu yeni genelgenin yayımlanma sebebi nedir. Cevabı Uludağ’daki eğlence merkezlerinin devlet tarafından konulan Pandemi yasaklarına uymaması daha doğrusu bu suçun ifşa olması. Ama asıl cevap bu merkezlerin denetlenmediğinin ve bu denetimin göz ardı edildiğinin hükümet bazındaki idare zafiyetinin yada ayrımcılığının kamuoyu vicdanını rahatsız etmesidir.

Peki hükümet Pandemi yasaklarına uyma konusunda kepenk kapattırıp iflasın eşiğine getirttiği esnafa, vatandaşa devletin tüm kolluk kuvvetlerini seferber ederken, yapmış oldukları bütçeyle halkın çoğunluğunu oluşturan asgari ücretle çalışan yada üretimden uzak politikalarıyla istihdam sağlayamadıkları için sayıları milyonları bulan işsiz vatandaşlarına bile nasıl ödeyeceğini bile hiç düşünmeden astronomik para cezalarını hiç tereddütsüz kesmekte ve bu yöndeki denetleme mekanizmasını kendi adlarına kusursuz işletmektedirler. Hatta traji komik sokakta yaşayan evsiz bir vatandaşımıza bile sokağa çıkma yasağında dışarda olduğu için para cezası kesildiğine bile halk olarak şahit olduk. Ne yazık ki hükümet başarısız bir Pandemi sürecinin faturasını halka, esnafa, asgariye ücretliye ve iş imkanı edindiremediği işsiz vatandaşına ödettiriyor. Ama öte yandan işsizlerin, dar gelirlerin ve yoksulluk sınırında yaşayan halkın çoğunluğunu oluşturan asgari ücretle çalışan insanların ve zaten ya kepenk kapatmış yada iflasın eşiğine gelmiş esnafın tabiri caizse ancak rüyasında göreceği Uludağ gibi sosyetik eğlence merkezlerinde görülüyor ki işsize, asgari ücretliye, esnafa yani halka yapılan bu yaptırım gereği kadar uygulanmamış ve bu ayrımcılık kamuoyuna aşikar olmuş halkımızı üzmüş ve rahatsız etmiştir.

Peki yeni genelgenin özeti olan” Eğlenin ama mesafeyi koruyun” cümlesi de bizce büyük sermaye sahiplerine ve onların işlettikleri lüks eğlence merkezlerinin müdavimi olan zengin, burjuva kesimine tanınan ve devam eden bir ayrıcalık ve yanlış politikalarından dolayı kepenk indiren ve iflasın eşiğine gelen esnafa karşı yapılan bir ayrımcılık ve bir aymazlıktır.

Son olarak hükümetimize hatırlatmakta fayda var kimdir bu küçük esnaf ve onların temsil ettiği misyon nedir? Bizim kültürümüzde esnaf olma ve esnaflık ahlakı Osmanlı Devletinin kuruluşunun baş mimarlarından olan Ahilik teşkilatına dayanır. Bizim maneviyatımızda esnaflık ticarete dayanır ve bunun özü Hz. Peygamberin “ Rızkı ticarette arayınız çünkü rızkın on da dokuzu ticarettedir” hadisine dayanır. Esnaf ticaret yapıp para kazanır ama bu parayı sağladığı bir yarar ve hizmet karşılığında kazanır. Bunun özü Hz. Peygamberin” İnsanların hayırlısı insanlara faydası olandır” hadisine dayanır. Peki Uludağ’ın ayrıcalık tanınan en lüks eğlence merkezlerinin kanun tanımaz sahiplerinin ve sözüm ona elit müşterilerinin ve onlar gibilerin milyon dolarlık israf rezilliklerinin, şatafatlı rezaletlerinin bizim maneviyatımızdaki yeri “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” hadiseyle bellidir zaten. İşte bizim zorumuza gidende tamda budur halktan kopuk kendini kanunun üstünde gören insanların hükümetimiz tarafından kollanması, esnaf ve halk yaşam kavgası verirken sözüm ona burjuva sınıfının “ Eğlenin ama mesafeyi koruyun” diyerek okşanması ve bu yönde adeta esnafla “Can çekişin ama mesafeyi koruyun” manasında alay edilmesidir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL