Güncel Manşetler

Çayırovalı Öğrenciler Gezerek Öğrendi

Çayırova Belediyesi Bilgievi Öğrencileri Kocaeli Gezi Programında Eğlenerek Öğrendiler Çayırova Belediyesi Yaz Okulları’nın kapanmasına sayılı günler kala branş derslerinin yanı sıra sosyal etkinlik ve gezi programları da tüm hızıyla devam..

Çayırovalı Öğrenciler Gezerek Öğrendi

Çayırova Belediyesi Bilgievi Öğrencileri Kocaeli Gezi Programında Eğlenerek Öğrendiler

Çayırova Belediyesi Yaz Okulları’nın kapanmasına sayılı günler kala branş derslerinin yanı sıra sosyal etkinlik ve gezi programları da tüm hızıyla devam ediyor. Yaz tatilini çeşitli etkinliklerle değerlendiren Bilgievi öğrencileri İzmit gezi programıyla dolu dolu geçen bir haftayı daha geride bırakıyor. Yaz tatili etkinlikleri kapsamında gezi programına katılan öğrenciler Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi, Kocaeli Bilim Merkezi, Gayret Savaş Gemisi ve Piri Reis Denizaltısını ziyaret etti. Öğretmenler eşliğinde gerçekleşen gezi programına rehberler refakat ederek, ziyaret edilen merkezlerin kuruluş amaçları, işleyişi ve tarihi dokusu hakkında bilgi verdi. Öğrenciler için unutulmaz anların yaşandığı gezi programının ilk durağı Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi oldu.

Depreme Karşı Bilinçlendirme Eğitimlerinin Ardından Öğrenciler Sertifika Aldılar

Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi’nde deprem konusunda eğitim alan öğrenciler, deprem öncesinde, deprem sırasında ve deprem sonrasında neler yapacakları konusunda bilgilendirildi.  Simülasyon Merkezi’nde depremi tüm gerçekçiliği ile yaşayan Bilgi Evi öğrencileri, olası bir deprem felaketinde karşılaşılması muhtemel durumları 3 boyutlu deprem simülatöründe depremi yaşayarak öğrendi. Deprem evini gezerken öğrencileri en çok etkileyen ise simülasyon odası oldu. Öğrencilerin bulunduğu ortama, gerçek sarsıntının verilmesiyle öğrenciler, deprem anında nasıl davranılacağını uygulamalı olarak öğrendi. Ziyaret sonunda Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitimi Merkezi yetkilileri Çayırova Belediyesi Bilgievi öğrencilerine çeşitli hediyelerin yanı sıra deprem eğitimi aldıklarına dair sertifika da verdi. 38 öğrencinin katıldığı programda, depremin nasıl meydana geldiği, fay hattının ne demek olduğu, deprem anında nasıl davranılması gerektiği gibi konularda bilgi verildi. Öğrenciler de deprem hakkında akıllarına takılan soruları sorarak bilgi aldı.

Bilim Merkezi Öğrencileri Büyüledi

Gezi programının ikinci durağı Kocaeli Bilim Merkezi oldu. Merkezde sergilenen eserleri yakından görme imkanı bulan öğrenciler, Algı ve Gerçeklik Galerisi, Dinamik Dünya, Bilimin Sultanları Alan gezisi, Uygulamalı Atölye Çalışmaları ve Bilim Gösterisi etkinliklerine katıldı. Bilgiyi kaynağından öğrenme ve bilime olan merakı geliştirme amacıyla tasarlanan gezi programından oldukça keyif alan öğrenciler, rehberin anlatımları karşısında birçok sorunun cevabını da almış oldular. Gezi boyunca öğretmenlerin eşlik ettiği öğrenciler,  Algı ve Gerçeklik Galerisi’nde beynin algıladığı ile gerçek olaylar arasındaki farkı anlatan içerisinde optik, zihin, yanılsamalar, ses, ışık, görme konularının bulunduğu 71 adet uygulamalı bilimsel düzeneği yakından inceledi.  Yine merkezin dikkat çeken alanlarından olan İçi Sıvı Dolu Küre ile İnce Kenarlı Merceğin Kıyaslanması, boy ölçülerinin değiştiği Ames Odası, renklerin ayırt edilemediği Tek Renk Oda’yı da ziyaret ettiler. Öğrenciler bu alanlardaki çalışmalara yoğun ilgi gösterdi. Özellikle Bilimin Sultanları galerisinde unutulmaz anlar yaşayan öğrenciler, Türk Bilim Adamlarının yapmış oldukları icat ve eserleri yakından incelediler.

Öğrenciler Hem Eğlendi Hem de Duygulu Anlar Yaşadı

Dolu dolu geçen günün son durağı ise Gayret Savaş Gemisi ve Piri Reis Denizaltısı oldu. Öğrenciler, Kore ve Vietnam savaşlarına katılan Gayret Savaş Gemisini gezdi. Gördükleri karşısında heyecanlarını gizleyemeyen öğrenciler, yetkililerden gemi hakkında bilgi aldı. Gezi süresince öğrencilere eşlik eden rehber geminin serüveniyle ve kahramanlığıyla ilgili anlattıkları ise öğrencilere duygulu anlar yaşattı. Gezi boyunca eylenen öğrenciler bu tür faaliyetleri sunduğu için Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci’ye teşekkür ettiler.

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL