30 Ekim 2020 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 134.416
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 2.319
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 72
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 1.581
Genel Güncel Manşetler Politika Surmanset

 Çelik: Halk hasta olmaya teşvik ediliyor.

İLÇE HASTANELERİ KAPATILIYOR! Saadet Partisi Kocaeli İl Başkanı Nurettin Çelik haftalık basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Çelik:Hepinizin bildiği gibi Ak Parti hükümetinin şehir hastaneleri diye bir projesi var. Kocaeli’de de İzmit..

 Çelik: Halk hasta olmaya teşvik ediliyor.

İLÇE HASTANELERİ KAPATILIYOR!

Saadet Partisi Kocaeli İl Başkanı Nurettin Çelik haftalık basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Çelik:Hepinizin bildiği gibi Ak Parti hükümetinin şehir hastaneleri diye bir projesi var. Kocaeli’de de İzmit Cephanelik mevkiinde yapımı devam ediyor. Özel şirkete devredilen bu hastanelerin yararı olacak mı?

Hükümet işin kolayına kaçarak, girişimciye ihale ettiği alana hastane yaptırıyor. Yapılan bu hastaneye de müşteriyi garanti ediyor. Sağlık bakanlığı açılan hastaneleri yönetecek olan şirketlere yönelik “Biz size % 70 oranında doluluk garantisi veriyoruz. Eğer hastanedeki doluluk bu oranda olmazsa zararınızı karşılayacağımızın da teminatını veriyoruz” diyor.

Yani, halkın sağlıklı yaşam sürmesi için gayret göstermesi gereken bakanlık;  hastalara müşteri gözüyle baktığı yetmezmiş gibi “% 70 oranında hastanızı biz garanti ediyoruz” diyor.  Resmen halk hasta olmaya teşvik ediliyor. Halkın hastalığı birileri için fırsata dönüştürülüyor.

Peki, gerekli doluluk sağlanamazsa ne olacak? Tabi ki farkı devlet ödeyecek. Yani fatura millete kesilecek. Ömründe hastaneye hiç gitmemiş insanlar bile yanlış devlet politikasının bir neticesi olarak ceplerinden para ödemiş olacaklar. Anlayacağınız “Deli Dumrul” hesabı köprüden geçmeyen de bedel ödemek zorunda kalacak.  Acaba böyle bir uygulama ile belirli çevrelere rant mı sağlanıyor?  diye akıllarımıza şüphe düşüyor.

Bu proje kapsamında ilçe hastanelerinin kapatılacağını, 10-20 yıllık bazı hastanelerin de yıkılacağı haberini aldık. Hükümet,  eski hastaneleri modernize etmek yerine yıkmayı tercih etmiş. Yaptığı israflara bir yenisini eklemiş. Milletin parası bu kadar kolay çar-çur edilmemeli.

Şunu da belirtmeliyim ki; devlet 22 şehirde açacağı bu hastaneleri özelleştirmemelidir. Sağlık kamunun eliyle bedava verilmelidir. Sağlık müesseseleri kar amacı güden özel şirketlerin insiyatifine bırakılamaz. Eğer böyle olursa istenilen verim elde edilemez ve müşteri gözüyle bakılan hasta vatandaşlar sömürülmüş olur.

Burada hemen şunu da sormak istiyorum. Şehir hastanelerinde kullanılacak olan malzemeler, cihazlar nereden temin edilecek? Bu cihazlar ne kadar yerli olacak? Hükümet Avrupa’dan, Almanya’da temin edeceği eski, elde kalmış ürünlerle bu millete hizmet etmeyi amaçlıyor. Bilin ki bu hastane maliyetinden çok tıbbi cihazların maliyetleri ciddi bedeller gerektiriyor. Siz burada kullanılacak cihazları üreten başta Almanya gibi üretici ülkelere Pazar kaynağı oluşturarak dış politika söyleminizle çelişiyorsunuz. Bir yandan eyy Amerika, eyy Almanya, eyy Hollanda diyeceksiniz diğer yandan sağlık sektöründe MR, tomografi vs. üstün teknoloji cihaz üretemeyip bu bağırdığınız ülkelere bağımlı kalacaksınız. Sizce bu garip değil mi?

15 yıldır iş başındasınız, bu cihazları üretseydiniz daha iyiydi. Hem meydanlarda “Eyy Almanya” diye seslenip uyaracaksınız. Hem de onlara Pazar oluşturup kaynak sunacaksınız. Bu ne perhiz, ne lahana turşusu…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.