04 Aralık 2020 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 194.435
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 32.736
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 193
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 4.811
https://www.kocaelidebugun.com/wp-content/uploads/Slayt1-Kopya-2-e.jpg

Çiftçiye arı kovanı ve arıcılık ekipmanı

Kocaeli arıcısına binlerce arı kovanı Kocaeli çiftçisinin ekonomik kalkınması ve kentten köye dönüşün gerçekleşmesini sağlamak için somut adımlar atan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, önemli bir projeyi daha hayata geçirdi. Büyükşehir Muhtarlık..

Çiftçiye arı kovanı ve arıcılık ekipmanı

Kocaeli arıcısına binlerce arı kovanı

Kocaeli çiftçisinin ekonomik kalkınması ve kentten köye dönüşün gerçekleşmesini sağlamak için somut adımlar atan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, önemli bir projeyi daha hayata geçirdi. Büyükşehir Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından Kocaeli Fuarı’nda gerçekleştirilen törenle yüzde 50 hibeli binlerce arı kovanı ve arıcılık ekipmanı Kocaeli çiftçisine verildi.

TOPLAMDA 4387 KOVAN DAĞITILDI

Tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için projeler geliştirdiklerini söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “127 çiftçimize 1.050 adet ruşet kovan ve 3.337 adet kovan tabanı desteği vereceğiz” dedi. Kocaeli çiftçisine kovan dışında pek çok destek verdiklerini vurgulayan Başkan Büyükakın, “Tüm ilçelerimizde destekleme çalışmalarımız devam ediyor. 20.000 adet atak-s yumurta tavuğu ve kümes ekipmanları desteği dağıtımımız sürüyor” dedi. Sonbahar dönemi yem bitkisi tohumu destekleme projesinin de devam ettiğini söyleyen Başkan Büyükakın, “Yaklaşık 2.000 çiftçimize 600 ton yem bitkisi tohumu (arpa, yem bezelyesi ve tritikale) dağıtılıyor” şeklinde konuştu.

KOCAELİ’DE 65 BİN KOVANLA ÜRETİM YAPILIYOR

Kocaeli İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Yılmaz ise yaptığı konuşmasında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a desteklerinden dolayı teşekkür etti. Birliğin 600 üye ve 65 bin kovan ile üretim yaptığını vurgulayan Yılmaz, 250 ton kestane balı, 800 ton ayçiçek balı, 250 ton çam balı ve 20 ton polen üretiyoruz. Üreterek hem kendimize hem ilimize hem de ülke ekonomimize katkı sağlamaktayız. Türkiye’de ilkleri gerçekleştiren Büyükşehir Belediyemize ve Başkanımız Tahir Büyükakın’a Kocaeli çiftçisi adına teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

 

2014’TEN BU YANA DESTEK VERİLİYOR

Ruşet Kovan ve Kovan Hibe Destek Projesi kapsamında 2014 yılından itibaren 400 olan arıcı sayısı verilen desteklemeler ile 800’e çıktı. Arıcılığı geliştirme projesi kapsamında 500 arıcıya 500 adet thermokovan, 240 arıcıya 15 bin adet plastik kovan altlığı, 400 arıcıya 400 takım arıcı ekipman malzemesi, 70 arıcıya 70 adet bal dinlendirme ve süzme kazanı ve 10 arıcıya da 100 adet ana arı desteği verildi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.