Genel Güncel İzmit Manşetler Sağlık Yaşam

“Çözüm İstiyoruz”

4 Kat Fazla Çalışma 12-18 Mayıs  Hemşireler  Haftası nedeniyle Türk Sağlık Sen heyeti İzmit Seka Devlet Hastanesinde görev yapan hemşireleri ziyaret etti.  Hemşirelere Ziyaret. 12-18 Mayıs  Hemşireler Haftası nedeniyle Türk..

“Çözüm İstiyoruz”

4 Kat Fazla Çalışma

12-18 Mayıs  Hemşireler  Haftası nedeniyle Türk Sağlık Sen heyeti İzmit Seka Devlet Hastanesinde görev yapan hemşireleri ziyaret etti.

 Hemşirelere Ziyaret.

12-18 Mayıs  Hemşireler Haftası nedeniyle Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Şube Başkan Yardımcısı Serkan Kökduman,  Hüseyin Ozan Yüzüak, İzmit Seka Devlet Hastanesi İş Yeri  Baş Temsilcisi Şenay Eroğlu, Temsilci Ceylan Özdemir, Necla Demir, ve Eski Temsilci Zinet Kurt  ile birlikte İzmit Seka Devlet Hastanesinde görev yapan hemşireleri ziyaret etti. Hemşireler haftasını kutlayan Başkan Çeker ziyaret sonrası açıklama yaptı.

 235 Bin Hemşire

Başkan Çeker yaptığı açıklamada; “Türkiye’de görev yapan 235 bin hemşire arkadaşımızın 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını bayram havasında kutlamalarını isterdik. Ne yazık ki biriken sorunlar, karşılanmayan talepler ve ücretlerle ilgili beklenen düzenlemelerin henüz hayata geçmemesi nedeniyle hemşire arkadaşlarımız bu haftayı da buruk geçirmektedirler.

7/24 Sağlık Hizmeti

Salgın döneminde canlarından ve ailelerinden fedakarlıkta bulanarak gecesini gündüzüne katıp şifa dağıtan, 7/24 sağlık hizmeti sunan  bütün sağlık camiasının yüzünü güldürecek somut adımlar atılmamıştır. Sağlık çalışanlarının haklarını teslim etmeye gelince geride durulması, yavaş davranılması, sürecin uzatılması çalışanları ümitsizliğe sevk etmektedir.

4 Kat Fazla Çalışma

2021 Yılı verilerin göre OECD ülkelerinde ortalama 100 bin kişiye 1.025 ebe ve hemşire düşerken ülkemizde ancak 272 kişi düşmektedir.” veriler ışığında sayılar değerlendirildiğinde Ülkemizde görev yapan Hemşireler OECD ülkelerindeki hemşirelere oranla 4 kat fazla çalışmalarına rağmen maaşlar düşük olduğundan geçim sıkıntısı çekmektedirler. Kamu işvereni ise hemşirelerimizin sorunlarına karşı ilgisizdir.

Farklar Aylık Ödensin

Yoğun iş yükü, şiddet, mobbing, mali ve özlük ile sosyal haklarda yaşanan sıkıntılar da değerlendirildiğinde çalışanların tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya kaldığı ortadadır. Bu duruma bir an önce çare üretilmelidir. Ücretler konusunda uzun zamandır dile getirdiğimiz maaşa zam şeklinde  tek ödeme, refah payı verilmesi ve enflasyon farkının aylık ödenmesi hususları bir an önce uygulamaya konulmalıdır.

Sıfır Toleranslı Alan

Şiddet ile ilgili yeni bir düzenlemenin TBMM’de bu hafta yasalaşıp yürürlüğe girmesi beklenmektedir. Bu düzenleme olumlu olmakla birlikte tüm sağlık kurum ve kuruluşlarının sıfır toleranslı alan ilan edilmesi, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara kamu sağlık hizmetinin belirli bir süre acil haller dışında ücretli olmalı ve her şiddet uygulayanın istisnasız tutuklu yargılanması gibi önerilerimiz mutlaka hayata geçmelidir.

Hakkı Teslim Etmek

Sözleşmeli memurluk, Vekil ebe hemşire, kamu dışı aile sağlığı çalışanı gibi tüm ucube istihdam modelleri kaldırılmalı ve tüm çalışanlar kadrolu olmalıdır. 3600 ek gösterge adil ve hakkaniyetli bir biçimde hayata geçmelidir. Sağlık hizmetlerinin daha verimli olması, çalışanın yüzünün gülmesi, Mutlu Çalışan, Mutlu Türkiye İdealimize ulaşmamızın anahtarı hakkı teslim etmekten, emek veren alın teri dökenler için gereğini yapmaktan geçmektedir.

Çözüm İstiyoruz.

Çalışan huzursuz, mutsuz ve ekonomik olarak dar boğazda iken ne yapılırsa yapılsın bir anlamı ve faydası yoktur. Bu nedenle önerilerimizi sunuyor, çözüm istiyoruz. Taleplerimiz makul, haklı ve gerçekçidir. Çalışanların penceresinden bakarak sıkıntıları dile getiriyoruz.  Kazanana kadar da mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi herkese ilan ediyoruz.

Adımların Atıldığı Bir Hafta

Önemli gün ve haftaların bayram tadında geçmesinin yolunun sağlık çalışanların taleplerinin hayata geçirildikten sonra olacağını ısrarla vurguluyoruz. Bu düşüncelerle fedakârlık gerektiren mesleğin cefakar çalışanları olan tüm hemşire arkadaşlarımızın 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını kutluyor, sorunların çözülmesinde adımların atıldığı bir hafta olmasını temenni ediyoruz.” Diyerek sözlerini sonlandırdı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL