Deniz Yüzümüze Tükürüyor!

Tütünçiftlik Sahili Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı  Yaprak Fidancı ‘denizimiz can çekişerek ölüyor’ Bugünlerde denizde yaşanan deniz salyasının sebeplerinden biri, Dilovasında kurulu Poliport’ un 2017′ de sebep olduğu geniş çaplı..

Deniz Yüzümüze Tükürüyor!

Tütünçiftlik Sahili Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı  Yaprak Fidancı ‘denizimiz can çekişerek ölüyor’

Bugünlerde denizde yaşanan deniz salyasının sebeplerinden biri, Dilovasında kurulu Poliport’ un 2017′ de sebep olduğu geniş çaplı çevre kazasının zamana yayılmış etkisidir. O vakit derneğimizin tutanak ve tespitleri sayesinde açılan ceza davası sonucu firmaya verilen 1 Milyon TL idari cezanın ne denize ne de gelecekte yaşanması ihtimal çevre kazalarını önlemeye faydası olmadığı çok açıktır.

Kocaeli, İzmit Körfeziyle bugün “Ben oksijensizlikten ölüyorum” haberiyle gündemde, gelecekte ise şehrimizdeki mevcut risklerden birinin gerçekleşip ” Kocaeli’ de toplu insan ölümleri” haberiyle gündeme gelmesi an meselesidir. Unutulmasın ki, doğa asla unutmaz acı ders verir, çevre de ceza vererek korunmaz.

 Bir diğer neden ise şehrimizde sanayiye sınırsız kullandırılan dolgu alanları,  dipdibe limanlar, yüksek rıhtımlar nedeniyle denizin kendisini temizleyecek kıyı şeridi bulamamasıdır.

Üstelik bugünlerde sanayi kuruluşları, yeni buldukları vahşi bir yöntemle, denizde -20 mt kotta Dip Tarama yaparak Liman Kapasite Artışı taleplerinde sıraya girmiş durumdalar.

 Şehrimizi yönetenlere sesleniyoruz “yaşanan deniz salyasıdır, her yıl olur gibi ifadelerle durumu basitleştirip olağanlaştırmaktan vazgeçin gerçeklerle yüzleşin! Sanayi kuruluşlarına sınırsız olarak verdiğiniz dolgu, dip tarama, depolama izinleri, yeni bir fabrika büyüklüğünde kapasite artışları nedeniyle denizimiz can çekişerek ölüyor! “.

 Yöneticilerimiz Anayasa ve Kanunların onlara verdiği sorumluluk ve haklarını kullanıp, temiz ve sağlıklı çevrede yaşama hakkımızı sağlasınlar. Bunun için sermayenin vahşi taleplerine ” Hayır, Artık Yeter” desinler.

Desinler ki,  Deniz Yüzümüze Tükürmesin!

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

src="https://www.kocaelidebugun.com/wp-content/uploads/a5b0d79b-9716-493b-a459-9003b81f7b69.jpg”>


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL