Eğitim Genel Güncel Manşetler Teknoloji

Denizcilik Fakültesi’nde Çifte Açılış

Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nde yenilenen Simülatör Eğitim Merkezi ve yeni yapılan sosyal tesisin açılışı yapıldı. Açılış törenine Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail..

Denizcilik Fakültesi’nde Çifte Açılış

Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nde yenilenen Simülatör Eğitim Merkezi ve yeni yapılan sosyal tesisin açılışı yapıldı.

Açılış törenine Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Deniz Ticaret Odası Vekili Öğr. Gör. Av. Vedat Doğusel, Dekanlar, MYO müdürleri, Genel Sekreter Dr. Fatih Akbulut, akademisyenler ve davetliler katıldı.

Kocaeli Üniversitesi’nin 1999 depreminin ardından küllerinden doğduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Hülagü, “Üniversitemiz giderek büyüyen ve  kabına sığmayan bir üniversite oldu. Göreve geldiğimizde fakülte sayımız 13’tü. Şuan 18 fakültemiz, 21 MYO’muz var. Bu süreçte üniversite-kent-sanayi işbirliğini sağlama adına önemli adımlar attık.” dedi.

Denizcilik Fakültesi Taşınmayacak

Denizcilik Fakültesi’nin Karamürsel Yerleşkesi’nde kalacağını kaydeden Rektör Hülagü, “Fakültemiz taşınmayacak. Burada öğrencilerimizin daha iyi eğitim almaları açısında çalışmalar yapıyoruz.   Kitabi bilgi kadar uygulamalı bilginin de eğitim açısında önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu kapsamda Hereke MYO’da geçtiğimiz günlerde 500 bin TL’ye yakın bütçeyle yenilenen laboratuvarları açtık. Bugün burada açacağımız Denizcilik Eğitim Simülatörü Merkezi’nin de Fakültemizin eğitimine önemli katkı sunacağına inanıyorum. Bu tür çalışmaların sonunda milli üretimlerimiz artacaktır. Bu merkez de bu yönüyle ayrı bir öneme sahip. Merkezle birlikte yeni açılan sosyal tesisimizde emeği geçen herkese en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

KOÜ, Karamürsel’in Gözbebeği

Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, üniversitelerin sosyal ve fen bilim dallarıyla topluma öncülük etmesi, yerel yönetimlerin de üniversitelerin ihtiyaçlarını gidermesi gerektiğini belirtirken Denizcilik Fakültesi’nin daha da gelişmesi için yoğun bir şekilde çabaladıklarını kaydetti. Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ise “Kocaeli Üniversitesi bizim gözbebeğimiz. Üniversitemize destek vermemizin tek amacı Karamürsel’de bilgili ve kültürlü gençlerin yetişmesine katkı sağlamaktır. Osmanlı’nın ilk tersanesinin Karamürsel’de kurulmuş olmasının bilinci ve sorumluluğunda hareket ediyoruz. Afrin’de de askerlerimiz bizim için gözünü kırpmadan mücadele ediyor. Siz de ülkenin ve milletin geleceği için mücadele etmelisiniz” dedi.

 

Konuşmaların ardından protokol tarafından önce Simülatör Eğitim Merkezi’nin açılış kurdelesi kesildi. Rektörü Hülagü ve beraberindeki heyet merkezde incelemelerde bulunurken cihazlarla ilgili bilgi aldı. Protokol üyeleri daha sonra ise yeni açılan sosyal tesisleri gezdi.

Merkezde Çok Kapsamlı Eğitimler Verilecek

Deniz Ticaret Odası tarafından 2010 yılında yaptırılan Simülatör Eğitim Merkezi 2017 yılı Aralık ayında Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü tarafında 112 bin TL bütçe ile yenilendi. Uluslararası kabul görmüş tasnif kuruluşları tarafından düzenlenmiş uygunluk belgesine sahip, Denizcilik İşletmeleri Yönetimi ve Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümleri için yat kaptanlığı ehliyeti ve yönetim düzeyinde uzak yol vardiya zabiti yeterliliği ehliyeti eğitimlerinin verildiği Simülatör Eğitim Merkezi’nde, SEM üzerinden denizcilik kursları verilecek olup öğrencilerin daha kaliteli ve uygulamalı eğitim alabilmesini sağlanacak.

Simülatör Eğitim Merkezi’nin içerisinde “Köprü üstü Simülatörü”, “GMDSS Simülatörü”, “Gemi Makineleri Simülatörü”, “Sıvı Yük Elleçleme Laboratuarı ve ECDIS (Dijital seyir haritası) ekipmanları bulunuyor.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL