Güncel Manşetler

Deprem çalıştayı tamamlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı-IV, kapanış oturumunun ardından sona erdi. Afette Lojistik konusunun konuşulduğu son oturuma Kocaeli İl Afet Müdürü Salim Tekoğlu,  BM Unicef Çocuklara Yardım..

Deprem çalıştayı tamamlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı-IV, kapanış oturumunun ardından sona erdi. Afette Lojistik konusunun konuşulduğu son oturuma Kocaeli İl Afet Müdürü Salim Tekoğlu,  BM Unicef Çocuklara Yardım Fonu temsilcisi Patrick Efinda Kaso, Gebze Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bülent Akbaş, Dz. İk. Ustm. Murat Onur, Yrd. Doç. Dr. Yoshihide Sekimoto, ARUP temsilcisi Cem Haydaroğlu ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Koordinatörü Adnan Bilgiç konuşmacı olarak bulundu. Önümüzdeki günlerde çalıştaya verilen bildirimlerin değerlendirilmesi sonucunda bir sonuç bildirgesinin yayınlanması bekleniyor.

BETORNARME YAPILARDA DONANIM ÖNEMLİ

Çalıştayda ilk olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Koordinatörü Adnan Bilgiç, betornarme yapılar hakkında bilgi verdi. Bilgiç, ‘’Lojistik; deprem sonrası için çok önemli evet ama deprem öncesi için de çalışmalar yapmalıyız. Özellikle inşa ettiğimiz betonarme binalarda donatılar eksiksiz ve sağlam olmalı. Önemli noktalardan biri; bina yapımındaki donatılardır. Bunlara dikkat edersek, depremler bizim için olumsuz sonuçlar doğurmaz‘’ diyerek sözlerini sürdürdü.

DEPREME DAYANIKLI METRO

Oturumda ARUP temsilcisi Cem Haydaroğlu, Gebze-Darıca arasında yapılan metro hattının deprem dayanıklılığı ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Haydaroğlu, ‘’Metro hatları deprem açısında üçe ayrılıyor. Hafif, orta ve büyük depreme dayanıklılık olarak. Büyük depremlerde yapının hasar almaması için çalışma yapılır, biz ise Gebze-Darıca metrosunda bunu yapıya değil insan sağlığına endeksli yaptık’’ diyerek sözlerini tamamladı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL