Ekonomi Genel Güncel Manşetler Surmanset

“Ekonomik büyümede daralma olabilir”

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu işsizlik, bütçe ve sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi İşsizlik TÜİK tarafından açıklanan eylül ayı işsizlik oranının geçen yılın aynı ayına göre 0.8 puan artışla yüzde 11.4’e..

“Ekonomik büyümede daralma olabilir”

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu işsizlik, bütçe ve sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi

İşsizlik

TÜİK tarafından açıklanan eylül ayı işsizlik oranının geçen yılın aynı ayına göre 0.8 puan artışla yüzde 11.4’e yükseldiğini belirten KSO Başkanı Zeytinoğlu, işsizlik artışını ekonomideki yavaşlamanın yansıması olarak değerlendirerek, “Eylül’de hem mevsimsel etkiler, hem ekonomik yavaşlamanın etkisiyle işsizlik oranımız artarak 2009’dan bu yana en yüksek eylül gerçekleşmesini gördü. 2017 eylül ayında, bir evvelki yıla göre istihdam edilenlerin sayısı 1 milyon 233 bin kişi artarken, bu yıl eylülde istihdam edilen kişilerdeki artış 266 bin oldu. İstihdamdaki bu azalıştan da ekonomideki ivme kaybının işsizlik üzerine yansıdığını söyleyebiliriz.” dedi.

Zeytinoğlu, 1.6 puan artışla yüzde 21.6’ya yükselen genç nüfustaki işsizlik oranının dikkat çekici olduğunu söyleyerek, genç işsizlik oranındaki artışın genel işsizliği de arttırdığını belirtti.

Sanayi üretim endeksi

KSO Başkanı Zeytinoğlu, ekim ayı sanayi üretim endeksindeki aylık yüzde 1.9, yıllık yüzde 5.7’lik gerilemeyi değerlendirerek, “Ekonomideki durgunluğun etkisini sanayi üretiminde de görüyoruz. Yıllık üretim azalışında, imalat sanayi, ara malı üretimi ve yatırım eğilimini yansıtan sermaye mallarındaki gerileme dikkat çekiyor. Özellikle imalat sanayinde aylık yüzde 2, yıllık yüzde 6.5’luk gerilemenin ekim ayı işsizlik oranını daha da artacağına bir işaret olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Zeytinoğlu, gerileme ile başlayan son çeyrek sanayi üretiminin endişe verici olduğunu belirterek, yılın son çeyreğinde ekonomik büyümede daralma olabileceğini söyledi.

Bütçe

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan kasım ayı bütçe gerçekleşmelerine göre, gelirler yüzde 26.5 oranında artarak 81.9 milyar TL, giderler yüzde 31.1 oranında artarak 74.3 milyar TL olarak gerçekleşti.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmede, bütçe giderlerindeki artış oranının yüksekliğine dikkat çekerek, “Kasım ayında bütçe giderlerinin gelirlerin üzerinde artmasına rağmen bütçenin 7.57 milyar TL fazla vermesini olumlu buluyoruz.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL