Elazığ Sivrice’de 6,8 büyüklüğünde deprem!

Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem çevre iller ve bölge ülkelerinde hissedildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı..

Elazığ Sivrice’de 6,8 büyüklüğünde deprem!

Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem çevre iller ve bölge ülkelerinde hissedildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), yaptığı açıklamada, depremin derinliğinin 6,75 kilometre olduğunu bildirdi.

Saat 20.55’te meydana gelen depremden 13 dakika sonra 5,4 büyüklüğünde bir artçı yaşandı. Ayrıca, merkez üssü saat 21.17’de merkez üssü Elazığ’ın Baskil ilçesi olan 5,1 büyüklüğünde bir sarsıntı daha kaydedildi.

Deprem sonrasında bölgede 4 büyüklüğü üzeri 8 depremin meydana geldiği belirtilen açıklamada, toplam artçı sayısının 60 olduğu bildirildi. Elazığ ve Malatya’da hasara yol açan depremde en az 16 kişi hayatını kaybetti, 550’den fazla kişi de yaralandı.

Depremin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bölgeye gitti. Bakanlar, geç saatlerde kriz merkezinde bir basın toplantısı düzenledi.

Koca, hastanelerde hizmet sunumunu aksatacak herhangi bir hasar olmadığını söyledi.

Koca, “Elazığ’da merkezde 8, Sivrice’de 2, Maden’de bir kişi olmak üzere 11 vatandaşımız hayatını kaybetti. Ayrıca iki kişi de kalp krizi geçirdi. Malatya’da ise beş vatandaşımız hayatını kaybetti” dedi.

Koca ve Soylu, 405’i Elazığ; 148’i de Malatya’da olmak üzere toplam 553 kişinin yaralandığını ifade etti. Koca, Elazığ’da 11 kişinin yoğun bakımda tedavisinin sürdüğünü de sözlerine ekledi.

Soylu da Elazığ’da bazı binaların enkazında arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Soylu, “Malatya’da göçük altında kimse yok. Fakat Elazığ’da 30 vatandaşımızı arama-kurtarma çalışması devam ediyor” diye konuştu ve depremin ardından 10’u 4’ten büyük olmak üzere 97 artçı depremin yaşandığını aktardı.

Adıyaman, Kahramanmaraş, Diyarbakır ve Tunceli gibi çevre illerde de hissedilen deprem, Elazığ’da 5, Malatya’da da 25 binanın yıkılmasına neden oldu.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL