Engel Tanımayan Sporcular

Bu Sporcular Engel Tanımıyor. Yüzmeden cimnastiğe, atletizmden basketbola kadar birçok spor dalında mücadele veren down sendromlular, olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonalarında kazandıkları madalyalarla ailelerinin ve eğitmenlerinin gururu oldu. Genetik farklılık..

Engel Tanımayan Sporcular

Bu Sporcular Engel Tanımıyor.

Yüzmeden cimnastiğe, atletizmden basketbola kadar birçok spor dalında mücadele veren down sendromlular, olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonalarında kazandıkları madalyalarla ailelerinin ve eğitmenlerinin gururu oldu.

Genetik farklılık nedeniyle ailelerin desteğiyle yaşamını sürdüren down sendromlu bireyler, sporda elde ettikleri başarılarla dikkati çekiyor. Yüzme, cimnastik, atletizm, buz pateni gibi zorlu spor branşlarını aileleri ve eğitmenlerinin desteğiyle sürdüren down sendromlu sporcular, olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonalarında elde ettikleri başarılarla boy gösteriyor.

Ailesinin kaslarının gelişimi için 5 yıl önce yüzme kursuna yazdırdığı 17 yaşındaki down sendromlu İrem Öztekin, Fransanın başkenti Paristeki Avrupa Açık Yüzme Şampiyonasında, 50 ve 100 metre kelebekte kendi yaş grubunda 2 dünya rekoru ve 5 madalya sahibi oldu. Down sendromlu kızının kendisine tarif edilemez duygular yaşattığını belirten anne Melek Öztekin, “Onunla gurur duyuyorum. Bana kızın dünya rekoru kıracak deseler inanmazdım. Eskiden çekingen, sessiz olan kızım, spora başladıktan sonra daha girişken ve azimli oldu. Kendisine hedefler koyuyor. Dünya şampiyonu olmak istediğini söylüyor.” dedi.

Ece birinciliği kimseye kaptırmıyor

İzmirdeki Urla Gençlik Spor Kulübünün tek down sendromlu sporcusu olarak 5 yıl önce cimnastiğe başlayan Ece Şen (17) de Türkiye şampiyonluklarını kimseye bırakmıyor. 2012 yılından bu yana Türkiye Özel Sporcular Federasyonu (TÖSFED) tarafından düzenlenen Türkiye Artistlik Cimnastik Şampiyonasına katılan sporcu, her katıldığı yarışmada altın madalyalar elde etti. İzmirli 15 yaşındaki down sendromlu Selin Durgut ise yeteneğini yüzme, dans, cimnastik ve buz pateni gibi farklı spor dallarında sergileyerek 15 yaşında 20 madalya elde etme başarısını gösterdi.

Onatın hikayesi

İzmirde yaşayan down sendromlu Onat Soysal da (23) annesinin öğrettiği yüzmedeki başarısıyla tüm engellilere örnek oluyor. 8 yıldır katıldığı TÖSFED Türkiye Yüzme Şampiyonasında kendi yaş kategorisinde çeşitli branşlarda dereceler elde eden Soysal, milli takımla 2016 yılında İtalya’da düzenlenen DİSSİO Avrupa Şampiyonasına katılarak 200 metre kelebekte final yüzdü.

Futsalda milli takıma girdi

Yüzmede elde ettiği madalyaların ardından ilgi duyduğu futbolda kendisini geliştiren 19 yaşındaki Muammer Sinan Kuş, TÖSFED tarafından Futsal Milli Takımına seçildi. Milli takımla birlikte Antalya ve Ankaradaki kamplara katılan milli sporcunun yüzmeden sonra hedefi futsalda milli takımla şampiyonluklar kazanmak. Türkiye Yüzme Şampiyonasında çok sayıda birincilik ve derece elde eden Sergen Aşkın (24) temmuz ayında Kanadada düzenlenecek Dünya Şampiyonasına hazırlanıyor. Kanada için hazırlık yapan bir diğer yüzücü 22 yaşındaki Özgün Öktem de geçen yıl Fransada düzenlenen DSISO Avrupa Yüzme Şampiyonasında, elde ettiği 200 metre kelebek ve 800 metre serbestteki Avrupa 4üncülüğü derecesini ilerletmek istiyor.  Manisada 3 yıl önce sporla tanışan 14 yaşındaki İsmet Ulutaş da gülle atma ve atletizmde kısa sürede pek çok başarı elde etti.

Hem şampiyon hem garson

Türkiye Yüzme Şampiyonasında bu yıl 200 metre serbest kategorisinde 3üncü olan 18 yaşındaki Berkay Demircinin hedefi ise bu ay sonunda yapılacak Türkiye Şampiyonası’nda altın madalyaya uzanmak. Hayal dahi edemedikleri mutlulukları yaşadıklarını anlatan anne Naime Demirci, oğlunun aynı zamanda Bornova ilçesindeki Down Kafede garson olarak çalıştığını, kendi parasını kazandığını, kendileri için bundan daha büyük bir mutluluğun olmadığını dile getirdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL