Güncel Manşetler

Engelli vatandaşların deniz keyfi

Çeşitli yaş ve engel türünden oluşan bir grup önceki gün Kandıra’ya bağlı Kerpe plajında denize girerek serinleme fırsatı buldu. İlk defa denize girmenin heyecanını yaşayan engelli bireyler Büyükşehir Belediyesine teşekkür ettiler…

Engelli vatandaşların deniz keyfi

Çeşitli yaş ve engel türünden oluşan bir grup önceki gün Kandıra’ya bağlı Kerpe plajında denize girerek serinleme fırsatı buldu. İlk defa denize girmenin heyecanını yaşayan engelli bireyler Büyükşehir Belediyesine teşekkür ettiler.

DOYASIYA EĞLENDİLER

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın engelli bireylerin hayata uyum ve katılımlarını arttırmak amacıyla düzenlediği faaliyetler devam ediyor. Bu kapsamda önceki gün çeşitli yaşlardan oluşan bir grup, Kocaeli’nin 4 Mavi Bayraklı plajından olan Kandıra’ya bağlı Kerpe plajında denize girerek serinlediler. Denize girip serinleme fırsatı bulan engelli bireyler, suda çeşitli etkinlikler yaptılar. Yüzmenin yanı sıra çeşitli oyunlar oynayarak iyi zaman geçiren görme engelli vatandaşlar gönüllerince eğlendiler.

İLK KEZ DENİZE GİRDİLER

Hayatında ilk defa denize girmenin heyecanını yaşayan engelli vatandaşların mutluluğu gözlerinden okundu. Destek personelleri eşliğinde plaja ulaşımları sağlanan grup, ayrıca yapılan ikramlarla ağırlandı. İlk kez denize girmenin heyecanını yaşayan Görme engelli Mehmet Önerbay, “25 yaşından sonra hastalığım ortaya çıktı ve görme kaybım başladı. Biz engelliler olarak evimizden çok fazla çıkıp bu tarz aktiviteler yapamıyoruz. Büyükşehir Belediyemiz sağolsun böyle imkânları bizlere sağlıyor. Bizler diğer engelli arkadaşlarımızla birlikte buraya geldik. Bu tarz etkinliklerde Büyükşehir çalışanları da bizlere her konuda yardımcı oluyorlar” ifadesini kullandı.

CUMHURBAŞKANIMIZIN SÖYLEMİ

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, engelli vatandaşların hayallerini gerçekleştirebilecekleri, eşit vatandaşlar olarak toplumda var olabilecekleri imkanları sağlamanın önemini sıklıkla ifade ettiğini hatırlatan Önerbay, bu söylemden sonra ülke genelinde engellilere karşı çok güzel çalışmalar yapılıyor. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bu imkânları bize sağlayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz.

“ŞİMDİ SIRADA UÇMAK VE DALMAK VAR”

İki bacağını da geçirdiği rahatsızlıktan sonra kaybettiğini söyleyen Emekli deniz astsubayı Mehmet Emin Güneş “Bacaklarımı kaybettikten sonra ilk kez denize giriyorum. Girmeden önce bazı endişelerim vardı ama gayet güzel oldu. Daha önce havuza da giriyordum ama yıllar sonra denize girmenin heyecanı da bambaşka oluyor. Büyükşehir Belediyesi bizler için çeşitli geziler düzenliyor, kurslar, etkinlikler yapılıyor. Şimdi de bu etkinliklerden bir tanesindeyiz. Kendimizi çok iyi hissediyoruz.” ifadelerini kullandı. Engelli bir birey olarak toplumdan kopmadığını, diğer bireylerinde kendilerini soyutlamamaları gerektiğini söyleyen Emekli deniz astsubayı Güneş, “havuza girdim, denize girdim, şimdi sırada uçmak ve dalmak var” dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL