Güncel Manşetler Sağlık

“Erkekler de Meme Kanserine Yakalanıyor!”

Meme kanserinin, kadın hastalığı olarak bilinse de erkeklerin de dikkatli olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Cantürk, “Her 10 kadından birinde meme kanseri görülürken, Her 100 hastadan biri ise erkek” şeklinde..

“Erkekler de Meme Kanserine Yakalanıyor!”

Meme kanserinin, kadın hastalığı olarak bilinse de erkeklerin de dikkatli olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Cantürk, “Her 10 kadından birinde meme kanseri görülürken, Her 100 hastadan biri ise erkek” şeklinde konuştu.

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Konferans Salonu’nda “Meme Kanseri Hastaları ve Sorunları Farkındalık Programı” düzenlendi. Programda meme kanserine yakalanan hastalar, hastalıkla tanışmalarını, yaşadıkları sorunları ve sonrasında gelişen süreçleri anlattı.

“Ayda 5 Dakikayı Kendinize Ayırın”

Programın açılış konuşmasında meme kanseri hakkında bilgi veren Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, “Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Her 8-10 kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Meme kanserinin görülme sıklığıyla beraber farkındalık çalışmaları, insanların tanı olanaklarına olan talepleri ve tedavi olanakları da artmaktadır. Tarama programlarına katılamayanların her ay kendini 5 dakika muayene etmesi hayat kurtarıcı olacaktır.” dedi.

“Meme Kanseri Baş Edilebilir Bir Hastalık”

Erken tanıyla beraber meme kanserinin başedilebilir bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Cantürk, “Kadın olmak, yaşlanmak gibi faktörlerle meme kanserine engel olamıyoruz ancak beslenme alışkanlıkları bu durumu değiştirir. Sigara ve alkol tüketimini azalttığımız takdirde meme kanserini kontrol altına alabiliyoruz. Geç evlenmek, fazla östrojene maruz kalmak, geç çocuk sahibi olmak, az emzirmek meme kanserini arttıran riskler arasında. Ne kadar kadın hastalığı olarak bilinse de erkekler de dikkatli olmalı çünkü her 100 hastadan 1’i de erkek hasta” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL