“Fatma Başkana Teşekkür Ederim”

Çınar Çocuk Evi Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla açıldı   İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in Yeşilova sakinlerine sözünü verdiği Çınar Çocuk Evi ve Sağlık Merkezi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla açıldı…

“Fatma Başkana Teşekkür Ederim”

Çınar Çocuk Evi Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla açıldı

 

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in Yeşilova sakinlerine sözünü verdiği Çınar Çocuk Evi ve Sağlık Merkezi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla açıldı. Törende konuşan Kılıçdaroğlu, “Büyükşehirlerin parası çok. Sınırlı gelirle çok şey yapmak isteyenler Fatma Kaplan Hürriyet’i örnek alsın” dedi

İzmit Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde gelişen ve değişen dünyaya ayak uyduracak, üreten ve yeniliğe açık çocukların yetişeceği Çınar Çocuk Evi görkemli bir törenle açıldı. Açılış töreninde 2 yıl içerisinde yapılan Çınar Çocuk Evi, Kadın Girişimciler Merkezi, Alzheimer Yaşam Evi, İzmit Sanat Akademisi, Üretici Pazarı ve birçok projenin görüntülerinden oluşan film Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve misafirlerden büyük alkış topladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Sınırlı geliri olanlar Hürriyet’i örnek alsın” dediği açılış töreninde kurdele kesiminin ardından misafirler Çınar Çocuk Evi ve Sağlık Merkezi’ni gezdi.

YOĞUN KATILIM

Açılış Törenine Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Meclis Başkanvekili Haydar Akar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İstanbul Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, İstanbul Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı,CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı ve yönetimi, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, Demokrat Parti İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, Saadet Partisi İl Başkanı Zafer Mutlu, CHP ilçe başkanları, İzmit Belediyesi başkan yardımcıları ve birim müdürleri, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Tüm-Bel-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Murat Kürekci, Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, CHP İl eski Başkanı Keramettin Gençtürk, Baro eski Başkanı Sertif Gökçe, meclis üyeleri, dernek başkanları, muhtarlar ve çok sayıda misafir katıldı.

HÜRRİYET: ATAMIZA SÖZ VERDİK

İzmit’in çehresini değiştirecek birçok çalışmaya imza atan ve sözünü verdiği Yeşilova Çınar Çocuk Evi ve Sağlık Merkezi’ni hayata geçiren İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “İzmit Belediye Başkanlığı adaylığımda ilk olarak Atamızın huzuruna gitmiştik. İzmit’imizin aydınlık yarınları için gece gündüz durmadan çalışmaya söz vermiştik. Martın sonu bahar, gülümse İzmit diyerek çıktığımız bu yolda sözünü tutan bir başkan olarak karşınızda olmaktan büyük onur duyuyorum.

İZMİT’İN POTANSİYELİNİ BİLİYORDUK

Biz İzmit’in potansiyelini, İzmitlilerle el ele yürüdüğümüzde neleri başarabileceğimizi çok iyi biliyorduk. İzmit potansiyeli büyük bir kentti ama hala bıraktığımız yerdeydi. Yaşayan cıvıl cıvıl bir kenti hak ediyorduk. Kadınların geleceğe güvenle bakabileceği, gençlerin gelecek kaygısını ortadan kaldıran bir kente ancak yenilikçi bir vizyona sahip bir belediye ile ve bu yöndeki çalışmalar ile mümkün olduğunun da farkındaydık. Bu yüzden kolları sıvadık. Öncelikle israf musluklarının kısılması gerekiyordu, kıstık. Makam saltanatına son vermek gerekiyordu, son verdik. Torpilli atamalara, liyakatsizliğe bir dur dememiz gerekiyordu, hep birlikte dur dedik. Halkın söz sahibi olmadığı bir yapı, ben yaptım oldu mantığı ile İzmitlilerin ikinci planda olduğu anlayışın yıkılması gerekiyordu, yıktık.

İLMEK İLMEK İZMİT’İN GELECEĞİNİ DOKUYORUZ

İzmit’i sosyal belediyecilik anlayışıyla yeniden buluşturduk. İzmit’in, İzmitlilerin hakkı İzmit’te kaldı. Videoda da izlediğiniz gibi göreve geldiğimizden bu yana Çınar Çocuk Evi ve Sağlık Merkezi gibi daha nice projeyi İzmit’imize kazandırdık ve kazandırmaya da devam edeceğiz. Bunlar sadece başlangıç. İzmit halkı bizlere güvenmeye devam etsin. Hep birlikte daha nice nice projeleri halkımızla buluşturacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. İzmit Belediyesi olarak sadece taş duvarlar, beton yapılar inşa etmiyoruz. İlmek ilmek İzmit’in geleceğini dokuyoruz. Hayata geçirdiğimiz her proje ile İzmit’in yarınları için ayrı ayrı katma değer üretiyoruz. Bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz Çınar Çocuk Evi ve Sağlık Merkezi de İzmit’te yaşayanların geleceğini nasıl değiştirdiğimizin, insanlara nasıl dokunduğumuzun küçük bir nişanesi.

HER ÇOCUK ÖZELDİR

Yeşilova Çınar Çocuk Evi ve Sağlık Merkezi, her çocuk özeldir ilkesinden yola çıkarak öğrenmenin temel alındığı ve Reggio Emilia felsefesini benimsediğimiz okulumuz olacak. Hak temelli, ekolojik tabanlı bir eğitim sistemini burada benimseyeceğiz. Sadece duvarlar içinde değil, şehrimizde de yaşayacak bir merkez olacak. Kreşimiz 3 kattan oluşuyor; alt katı sağlık merkezi, üst katında da 5 adet eğitim sınıfımız, sanat odası, uyku odası, yemekhane ve mutfak ile birlikte faaliyet gösterecek. Yaklaşık 90 çocuğumuza hizmet verecek bir kreş olacak. Park alanımız yaklaşık 3 dönüm. Bir de otopark alanımız var. Yeşil alanda da çocuklara yönelik meyve, sebze ekebilecekleri hobi bahçeleri, temalı oyun alanları, ahşap kitap okuma evi, tavşan kulübesi, hobbit masal ağaç evi ve kum havuzu gibi doğayla iç içe olabilecekleri şekilde peyzaj düzenlemesi yaptık. Açık alanda çocukların etkinliklerini gerçekleştirecekleri amfi alanı oluşturduk. Çocukların sağlığı düşünülerek zeminlerde doğal taş içerikli, çevreye duyarlı, geri dönüşümü mümkün malzemeleri özellikle tercih ettik.

LİYAKATA UYGUN OLARAK BELİRLEDİK

Hayata geçirdiğimiz her proje nasıl ki İzmitlilerin görüşü alınarak, hakka ve hukuka uygun şekilde yapılıyorsa burada çalışan yol arkadaşlarımız da liyakata uygun olarak seçildiler. Onun tanıdığı, bunun oğlu, şunun kardeşi demeden Kocaeli Üniversitesinin ve eğitim sendikalarımızın destekleriyle oluşturulan bağımsız sınav kuruluyla ciddi bir sınav açtık. Kreşimizde çalışacak öğretmenlerimiz bu zorlu sınavlardan geçtiler. Sınavlardan geçen öğretmenlerimiz birilerinin yakını olmaya ihtiyaç duymadan mesleklerini icra edebilme şansı yakaladılar. Biz de bu kentin değerini bilen insanlarla çalışmaktan büyük onur ve mutluluk duyuyoruz.

HAYIRLI OLSUN

İzmit’in ihtiyaçlarına eşitlik, dayanışma ve üretim vizyonumuz doğrultusunda her geçen gün yeni çözümler üretiyoruz. Hep birlikte başardık ve başarmaya devam edeceğiz. Yolumuz uzun. İlk kreş projemizde bize destek olan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve ekibine, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve ekibine, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ve ekibine, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve ekibine teşekkür ediyorum. Başkan yardımcılarımız, müdürlerime ve çalışan tüm personele teşekkür ediyorum. Yeşilova Çınar Çocuk Evi ve Sağlık Merkezi kentimize, mahallemize, çocuklarımıza, ailelerimize ve öğretmenlerimize hayırlı ve uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU: HİZMETİ KAFANIZA KOYDUYSANIZ BÜYÜK BİR HALK DESTEĞİ GÖRMÜŞ OLURSUNUZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Eğer siz belediye başkanı olarak halka hizmet etmeyi kafanıza koyduysanız, ayrım yapmadan belde halkına hizmet ediyorum diyorsanız arkanızda büyük bir halk desteği görmüş olursunuz. En büyük arzumuz başkanların ayrım yapmadan tüm vatandaşları kucaklaması. Belediye başkanlarımıza göreve geldiklerinde daha yoksul mahallelerden başlayarak pozitif ayrımcılık yapmalarını söyledim. Çünkü onlar yıllardır ihmal edildi. Oralarda oy avcılığı yapıldı. Bu bölgelere katkı verirken bizler asla oy avcılığı düşünmüyoruz. Onlar da gelir düzeyi yüksek bölgelerde yaşayan vatandaşlar gibi huzur içinde yaşasınlar istiyoruz.

FATMA BAŞKANA TEŞEKKÜR EDERİM

El ele yürümekten bahsetti Fatma Başkanımız. Aslında bu çok önemli bir kavram. El ele demek hiç kimseyi ayırmadan sorunları çözmek için hep beraber hareket etmek demek. Yine hiç kimseyi dışlamadan beraber kentin sorunlarını çözmede ortaklaşmak demek. Sorunsuz bir kent yok, sorunsuz dünya da yok. Görevimiz aklımızı kullanarak sorunları çözmektir. Sorunları çözmek istiyorsak ortaklaşacağız ve el ele vereceğiz. Beraber olduğumuzda çözemeyeceğimiz hiçbir sorun kalmaz. Bir sınav yapılıyor ve bu kreşte görev yapacak olan öğretmenler seçiliyor. Eğer çocuklarımız iyi yetişmiş alanında uzman ve bu konuda eğitim almış öğretmenlere teslim edilecekse o çocukların eğitimi parlak olur. Çocuklar güven içinde hayatı sorgular, sosyal alanda gelişme sağlarlar. Öğretmenlerin titizlikle seçilmesi sadece çocuklar için değil anneler ve babalar için de büyük bir güvencedir. Bu bağlamda başkanıma teşekkür ederim çocukları iyi öğretmenlere emanet ettiğiniz için.

ÖĞRENMEK İSTEYEN HÜRRİYET’İN YAPTIKLARINA BAKACAK

İzmit’in benim hayatımda özel bir yeri var. Öğrencilik yıllarımdan beri bilirim. Burası benim için yabancı bir kent değil. Gençliğimin hala yaşadığı bir kent. Eski halini de bilirim. Yapılaşmanın hangi boyutta olduğunu siz yaşayarak görüyorsunuz. Kentli olmak bir sorumluluk demektir ve kent bizim evimizdir. Zaman zaman siyaseten ayrışmalar, farklı pencerelerden dünyaya bakmalar olabilir. Sonuçta yaşadığımız kentin güzel olması yeşil olması lazım. Bizim dışımızdaki canlılara da saygı duymamız lazım. Kocaeli’nin ciddi bir tarihsel kökeni var. Bu kente hizmet etmek güzeldir. Bu hizmeti götürecek olan belediye başkanları da alanlarında yetkin kişiler olmalıdır.  Büyükşehirin çok büyük gelirleri var, İzmit’in sınırlı gelirleri var. Sınırlı gelirlerle çok güzel şeyleri yapmayı kim öğrenmek istiyorsa Fatma Kaplan Hürriyet’in yaptıklarına bakacak. Demek ki sınırlı kaynaklarınızla çok daha güzel hizmetleri halka vermek durumundasınız ve bunu yapabiliyorsunuz.

GÜZEL BİR TÜRKİYE’Yİ BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ

Belediye başkanlarının harcadıkları her kuruşun hesabını vatandaşlara verme geleneği oluşması lazım. Bunu bütün belediye başkanlarımıza söyledim: Harcadığınız para sizin paranız değil, milletin parasıdır. Her kuruşun hesabı verildiğinde yeni bir siyaset penceresi açılacaktır. Ahlaklı bir siyaset, düzgün bir siyaset, adaletli bir siyaset. Yeni bir siyasetin penceresini açtık ve buradan gidiyoruz. Dayanışma kültürüyle, halka hesap vermekle, vatandaş arasında ayrım yapmadan gidiyoruz. Herkesi kucaklayan bir siyaset anlayışıyla gidiyoruz. Bu konuda çok kararlıyız. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılında Allah’ın izniyle demokrasiyle taçlandıracağız. Güzel bir Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz. Demokrasi demek herkesin düşüncesini özgürce ifade edebilmesi demek, farklı düşünceye tahammül etmek demektir. Farklı düşündüğümüz zaman toplumu ilerletiriz. Hepimiz aynı şeyi düşündüğümüzde toplum büyümez. Bu nedenle eğitim çok önemlidir.

ÇINAR ÇOCUK EVİ’NİN ÇINAR GİBİ UZUN ÖMRÜ OLSUN

Özellikle kreşlerden başlayarak eğitimin verilmesi son derece değerlidir. Eğitim kişiye, aileye, topluma ve ülkeye sınıf atlatan en temel etmendir. Eğitimli bir toplumda demokrasi güçlenir, hesap verilir, farklılıklara saygı vardır. Çınar Çocuk Evi Sağlık Merkezi’ni açmaktan dolayı çok mutluyum. Sayın başkan, teşekkür ederim. Burada okuyacak olan çocuklar bizim evlatlarımız. O evlatlarımızın iyi yetişmesini isteriz. İyi öğretmenler tarafından yetiştirilmesini isteriz. Eğitime yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır. O nedenle bir belediye başkanımız kreş açtığını söylediği zaman emin olun içimden “Oh be” diyorum. Yeni bir kreş, yeniden çocuklar, yeniden sevgi, yeniden ailelerde huzur ve güven ve çocukların eğitimi aklıma geliyor. Bu yeniden büyüyen bir Türkiye anlamına geliyor. Bu kreşi açtığı için Fatma Başkanıma teşekkür ederim. Adı da çok güzel: Çınar. Çok uzun ömürlü bir ağaçtır. Kocaman dalları vardır. Bu çınar da umarım o çınarlardan birisi olur. Hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL