Güncel Manşetler

Fikri Işık “Metro 2018’de Başlayacak”

Gebze Ticaret Odası eylül ayı olağan meclis toplantısı önceki gün gerçekleştirildi. Oda meclis toplantı salonunda gerçekleşen meclis toplantısına Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Gebze Kaymakamı Mustafa Güler,..

Fikri Işık “Metro 2018’de Başlayacak”

Gebze Ticaret Odası eylül ayı olağan meclis toplantısı önceki gün gerçekleştirildi. Oda meclis toplantı salonunda gerçekleşen meclis toplantısına Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Çayırova Kaymakamı Hasan Gözen, Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, AKP Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zekeriya Özak, Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, GOSB Başkanı Vahit Yıldırım, GTO meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler’in açılış konuşmasının ardından Başbakan Yardımcısı Fikri Işık sözü aldı. Işık konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “

GTÜ EN İYİ İKİNCİ ÜNİVERSİTE

Küresel ticarette e-ticaretin payı yüzde 8. henüz dünyada tedbir almak için avantajlı pozisyondayız. E-ticaretin altyapısı mutlaka hazırlanmalı. Bunun için daha fazla yazılıma ve bilişime önem vermeliyiz. Kocaeli sanayinin başkentti. Gebze üretimin Türkiye’de üretimin yüzde 3,5 yapıyor. Bu kadar önemli bir merkezde sanayi 4.0 en hazır Kocaeli. Dijital çağın gerekliliğine uygun adımlar atıyoruz. GYTE’yi teknik üniversitesine dönüştürdük. Gebze Teknik Üniversite dünyada en iyi ikinci devlet üniversitesi. GTÜ’ye dünyada ilk 100’e girmek yakışır. Onun için de herkesten destek bekliyoruz.

ANİBAL 2 AYDA BİTECEK

Bilişim Vadisi’ni Gebze’de kurduk. Burada dünyanın en önemli beyinleri gelip hizmet edecek ortamı hayata geçiriyoruz. Gebze çok hızlı büyüyor. Gebze her yıl 20 bin nüfus artıyor. Refah seviyesi de yükseliyor. Böyle olunca ulaşım olmak üzere pek çok sorun oluşuyor. Şekerpınar her sabah işkence yaşardı. TEM’den doğrundan giriş çıkışları verdik. Yumrukaya ve doğusunda 2 tane köprüyü yapacağız. Kuzey Marmara Otoyolunun inşaatı başladı. Dilovası’ndan OSB’lere bağlantı olacak. Anibal kavşağını 2 ay içinde bitireceğiz.

METRO 2018 YILINDA BAŞLAYACAK

Metrosuz bu sorunlar çözülmez. Darıca-Gebze ve OSB’ler projesini başlattık. 2018 yılında metroya başlayacağız. Gebze, Pendik ve Haydarpaşa banliyölü 2018 yılında bitecek. Gebze’de arsa fiyatları el yakıyor. Gebze’de metrodan dolayı kamulaştırmayı askeri kışlayı aldık. O yerde bir şehir parkı ve eğitim alanı yapacağız. Çayırova’ya 200 yataklı bir hastane yağacağız. Farabi araştırma hastanesi olacak. Darıca’daki 910 dönümlük askeri alan kamu ihtiyaçları karşılanacak. Geri kalan ise park olarak kalacak. Türk Kızılay Çayırova Şubesi için bir bina kazandıracağız. Bu bina için emeği geçen herkese şimdiden teşekkür ediyorum.” dedi. Yapılan konuşmaların ardından Türk Kızılayı Çayırova şubesi için yapılacak ola bina için imza protokolü yapıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL