01 Ekim 2020 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 112.098
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 1.391
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 65
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 1.245

“Gençlik Şühedanın İzinde”

Çayırova Belediyesi “Gençlik Şühedanın İzinde” projesi kapsamında genç nesillere tarihi ve kültürel yerleri tanıtmak için ilçedeki eğitim gören tüm lise 1.’inci sınıf öğrencilerini Çanakkale’ye götürüyor. Bu yıl ilk defa başlatılan..

“Gençlik Şühedanın İzinde”

Çayırova Belediyesi “Gençlik Şühedanın İzinde” projesi kapsamında genç nesillere tarihi ve kültürel yerleri tanıtmak için ilçedeki eğitim gören tüm lise 1.’inci sınıf öğrencilerini Çanakkale’ye götürüyor.

Bu yıl ilk defa başlatılan “Gençlik Şühedanın İzinde” projesi ile kültür sanat gezileri düzenleyen belediye, geleneksel hale getirmeyi hedeflediği proje ile ilçede Çanakkale’yi gezip görmeyen genç bırakmayacak.

Öğrenciler Çanakkale Ruhunu Tekrar Yaşadılar

Milli ve manevi değerlerine sahip çıkan gençlerin yetişmesi ve Çanakkale ruhunu tekrar yaşatmak adına böyle bir proje hazırlayan Çayırova Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile ülkemizin tarihi ve kültürel değerlerini yerinde görme fırsatı yakalayan öğrenciler milli ve manevi değerlere sahip çıkan bireyler olarak yetişecek. Çayırova Belediyesi imkanlarıyla güvenli bir şekilde Çanakkale’ye ulaşan öğrenciler, Kilitbahir, Kilitbahir Kalesi, Namazgah Tabyası, Rumeli Mecidiye Tabyası ve Mecidiye Şehitliği, Soğanlıdere, Şahindere veya Sargıyeri Şehitlikleri, Çanakkale Şehitler Abidesi, Seddülbahir Yahya Çavuş Şehitliği ve Ertuğrul Koyu Tabyasını görme imkanı buldular. Savaş müzelerinide ziyaret eden öğrenciler 57.Alay ve Bomba sırtı Bölgesi, Conkbayırı Bölgesi, Gözetleme Yeri, Üstğ. Nazif Çakmak’ın Kabri ve Conkbayırı’nı da gezip görerek tarihi yerinde yaşadılar. Tamamı ücretsiz olan gezilerde öğrencilere eşlik eden öğretmenlerin yanı sıra uzman rehberler anlatımlarıyla öğrencilere Çanakkale ruhunu tekrar yaşatıyorlar.  30 Mart’ta başlayan gezi programı 11 Mayıs tarihine kadar devam edecek.

Velilerde Çanakkale’de

İlçe genelindeki tüm lise birinci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen Gençlik Şühedanın İzinde projesinin yanı sıra Çayırova Belediyesi Anne-Çocuk Kulüplerinde eğitim gören öğrenci velilerine yönelikte Çanakkale gezisi düzenlendi. Çayırova Belediyesi tarafından tamamen ücretsiz olan bir haftalık programına yaklaşık 500 veli katıldı. Uzman rehberler eşliğinde Çanakkale’yi gezen veliler, şanlı tarihe altın harflerle yazılan Çanakkale destanını yerinde görme imkanı bularak unutamayacakları anlar yaşadılar.

Kültür Gezileri Konya İle Devam Etti

Anne-Çocuk Kulüplerinde eğitim gören öğrenci velilerine yönelik düzenlenen kültür sanat gezileri kapsamında veliler Konya’ya götürüldü. Velileri yıllarca Selçıklu İmparatorluğuna başkentlik yapmış Hz. Mevlana’nın diyarı kadim şehir Konya’ya götüren belediye, vatandaşlara Mevlana kenti Konya’nın manevi ve hoşgörü iklimini de yaşattı. Gezi güzergâhında Mevlana Türbesi ve Müzesinin yanı sıra kelebek vadisi ziyaret edildi. Konya kültür gezilerine Anne-Çocuk kulüplerinden 315 veli katıldı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.