Gönül Coğrafyası Okumalarına Davet

Büyükşehir, Kocaeli’deki lise öğrencilerine yönelik “Dersaadet İstanbul” başlığı altında ödüllü “Gönül Coğrafyası Okumaları” yarışması düzenliyor Başkan Büyükakın’dan “Dersaadet İstanbul” temasıyla; Gençlere Gönül Coğrafyası Okumalarına davet Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kültür, sanat..

Gönül Coğrafyası Okumalarına Davet

Büyükşehir, Kocaeli’deki lise öğrencilerine yönelik “Dersaadet İstanbul” başlığı altında ödüllü “Gönül Coğrafyası Okumaları” yarışması düzenliyor

Başkan Büyükakın’dan “Dersaadet İstanbul” temasıyla; Gençlere Gönül Coğrafyası Okumalarına davet

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kültür, sanat ve spor çalışmalarını desteklemek ve yetenekli gençlere fırsat vermek amacıyla lise öğrencileri arası ödüllü “Gönül Coğrafyası Okumaları” yarışması düzenliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın öncülüğünde, Kocaeli’ndeki lise öğrencilerine fırsat vermek ve onları desteklemek adına düzenlenen ‘Gönül Coğrafyası Okumaları’ yarışmasıyla yetenekli gençler ödüllendirilecek.

GENÇLERİ ÖNEMSEYEN BÜYÜKŞEHİR

Gençlerin kültürel, sosyal ve sportif alanda gelişmesini önemseyen Başkan Büyükakın, gençlere her zaman öncelik verdiklerini ve desteklediklerini belirtti. Gençleri önemseyen Başkan Büyükakın, “Dersaadet İstanbul” temalı bu yarışmayla liseli gençleri ödüllendirmenin yanı sıra gençlerimizin kaleme alacakları eserlerle edebi yönlerini ve düşüncelerini keşfetme fırsatı yakalayacaklarını belirterek her bir gencimizi yarışmaya katılmaya davet etti.

“DERSAADET İSTANBUL” TEMASIYLA

Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Gençlik Eğitimi Şube Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde; bu yıl beşinci kez Kocaeli genelinde eğitim alan lise öğrencilerine yönelik “Dersaadet İstanbul” temalı “Gönül Coğrafyası Okumaları” yarışması düzenleniyor.

HER ÖĞRENCİYE İKİ ESER

Kocaeli’de 9 ilçede 11 ayrı yerde Kocaeli gençlerine hizmet sunan Akademi Lise biriminin hazırlayıp takibini yaptığı “Dersaadet İstanbul” temalı yarışmaya katılım sağlayacak öğrenciler belirlenen İstanbul teması üzerinden şiir, öykü ve deneme kaleme alacaklar. Bu süreçte yarışmaya kayıt olacak her öğrenciye Yahya Kemal’in Aziz İstanbul eseriyle Okay Tiryakioğlu’nun Fatih Sultan Mehmet Han romanı hediye edilecek.

YARIŞMANIN KONUSU

Gönül Coğrafyası Okumaları Projesi çerçevesinde Kocaeli’nde öğrenim görmekte olan resmi ve özel tüm lise öğrencilerini kapsayacak yarışmanın konusu “Dersaadet İstanbul” olarak belirlendi. Bu yıl projeye dâhil olacak öğrenciler Yahya Kemal’in Aziz İstanbul eseriyle Okay Tiryakioğlu’nun Fatih Sultan Mehmet Han romanı okuyarak yarışmaya hazırlık yapacak. Bu iki eserin temini konusunda, katılım sağlayan okullar kocaeli.bel.tr adresine öğrenci kayıtlarını yaptıkları takdirde ilgili eserler 19 Mart sonrası okullara teslim edilecek. Seçilen kitaplardan yola çıkılarak öğrenciler şiir, deneme ve öykü kategorilerinde yarışmaya katılım sağlayabilecek. “Gönül Coğrafyası Okumaları” yarışması Kudüs’e Mektup ile başlamıştı. Hemen akabinde Balkanlar temasıyla devam eden yarışma, ilerleyen senelerde sırasıyla Türkistan ve Hicaz temaları ile devam etti.

KATILIM ŞARTLARI

Yarışmacı öğrenciler okullarında rehber öğretmenleri tarafından yarışmaya kaydedilecek. Kaydı alınan her öğrenciye eserleri dağıtıldıktan sonra, öğrencilerimizin mayıs ayının sonuna kadar okuma ve yazma faaliyeti için zamanı olacak. Eserlerini el yazısı ya da bilgisayarda yazma imkânı bulabilecek olan öğrenciler süre sonunda kaleme aldıkları eserlerini süreçte kendilerine rehberlik eden öğretmenlerine teslim edecekler.

YARIŞMA BAŞVURU ŞEKLİ VE DEĞERLENDİRME

Başvurular, öğrencilerin kendi okullarındaki grup rehber öğretmeni aracılığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesi (http://www.kocaeli.bel.tr/) adresine yapılacak. Başvurusu kabul gören öğrenciler SMS yoluyla kendilerine rehberlik eden öğretmenleri aracılığıyla bilgilendirilecek. Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra başvuru süresi içerisinde yazılan öykü, deneme ve şiirler, rehber öğretmenler tarafından okul yönetimine teslim edilecek.

EN İYİ 10 ESER BELİRLENECEK

Okul yönetimi en az biri Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olmak üzere 3 kişiden oluşan bir komisyon ile eserleri inceleyerek her kategoriden ilk 3 eseri belirleyip eserleri Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı Akademi Lise birimine gönderecek. İlgili birim tarafından teslim alınan eserler Büyükşehir ve Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenen jüri kuruluna teslim edilecek.

BİRBİRİNDEN GÜZEL ÖDÜLLER TAKDİM EDİLECEK

Yarışmaya katılıp dereceye giren öğrenci ve onlara rehberlik eden öğretmenlerin bahse konu olan coğrafyalara düzenlenen geziler ve çeşitli hediyelerle ödüllendirildiği yarışmada bu sene de dereceye girecek olanlara birbirinden güzel ödüller takdim edilecek.

DERSAADET KELİMESİNİN ANLAMI

Osmanlıca’da bazı birleşik kelimeler, Arapça ve Farsça sözcüklerden oluşan Dersaadet kelimesindeki ‘der’, Farsça kapı ve geçit demektir. Günümüzde sıklıkla kullanılan ‘saadet’ kelimesi ise, mutluluk ve esenlik anlamına gelmekte olup bu terkipten hareketle dersaadet kelimesi ‘‘mutluluk / bahtiyarlık kapısı manasında olup geçmişten bugüne birçok metinde İstanbul’u tanımlamak için kullanılmıştır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL