“Halkın haber alma hakkı için fedakarca çalışan basın mensuplarımız”

TBMM Başkanvekili  Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’dan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı   “Katılımcı ve çoğulcu demokrasinin vazgeçilmez öğelerinden olan, gücünü kamuoyundan alan, bireyin haber alma hakkını kullanmasını sağlayan basın demokrasinin..

“Halkın haber alma hakkı için fedakarca çalışan basın mensuplarımız”

TBMM Başkanvekili  Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’dan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı

 

“Katılımcı ve çoğulcu demokrasinin vazgeçilmez öğelerinden olan, gücünü kamuoyundan alan, bireyin haber alma hakkını kullanmasını sağlayan basın demokrasinin dördüncü kuvvetidir.

 

Özgür basın, kamuoyunu doğru ve eksiksiz bilgilendirebildiği, yansız haber akışı sağlayabildiği ölçüde, bireyin, çevresindeki olayları, gerçekleri ve sorunları kavramasını, toplumla ve dünyayla bütünleşmesini, toplumsal yaşama etkin biçimde katılmasını kolaylaştırabilir.

Gazetecilik alanında 10 Ocak 1961 tarihinde elde edilen hakların aradan geçen 60 yılda ileriye gidememesi düşündürücüdür. Türkiye’de Sendikalı gazeteci oranının yüzde 3, tutuklu gazeteci sayısında dünyanın önde gelen ülkelerinden olması bu konuda gereken adımların atılmadığının göstergesidir.

 

Ancak unutulmamalıdır ki Basın bir nevi devlet ile halk arasındaki köprüdür. Bu bağın doğruluk üzerine kurularak sağlamlığının arttırılması da yine basın mensuplarımızın Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dile getirdiği gibi gördüğünü, düşündüğünü ve bildiğini samimiyetle yazması ile mümkündür. Kamuoyuna bilgi akışını doğru ve tarafsız bir şekilde yapan aynı zamanda kamuoyu da oluşturabilen son derece önemli bu mesleğin mensuplarının ne denli zor şartlar altında çalıştığı da açıktır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle gece gündüz demeden, halkın haber alma hakkı için fedakarca çalışan basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, meslek hayatlarında mutlu ve başarılı bir yıl geçirmelerini diliyorum.”

                                                                                                         

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL