Hatay Mutfağı Çadır Kentte Yaşatılacak

Gastro turizmin en önemli duraklarından biri olan Hatay Mutfağı’nın korunması için Defne’deki Antikkapı mutfağı kapılarını Hataylı kadınlara açtı Hatay mutfağı çadır kentte yaşatılacak Asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş depremlerinden en..

Hatay Mutfağı Çadır Kentte Yaşatılacak

Gastro turizmin en önemli duraklarından biri olan Hatay Mutfağı’nın korunması için Defne’deki Antikkapı mutfağı kapılarını Hataylı kadınlara açtı

Hatay mutfağı çadır kentte yaşatılacak

Asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş depremlerinden en çok etkilenen yerlerin başında hiç şüphesiz Hatay geliyor. Özellikle Antakya ve Defne ilçelerinde etkisi hissedilen deprem sonrasında yaraların sarılması için kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları yoğun çaba sarf ediyor. Depremin hemen ardından bölgede yaraları sarmak için çalışmalara başlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yaşamın normalleşmesi için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Kocaeli Büyükşehir’in iştiraklerinden Antikkapı’nın kurduğu kalıcı mutfağa giren depremzede bayanlar, Hatay’ın meşhur ıspanaklı gözlemesinden yaparak Başkan Büyükakın’a ikram etti.

GASTRO TURİZMİN EN ÖNEMLİ DURAKLARINDAN BİRİYDİ

Türkiye’nin gastro turizm destinasyonlarından biri olarak Hatay Mutfağı hem yerli hem de yabancı turistlerin ana duraklarından birini oluşturuyordu. Büyükşehir, marka haline gelen Hatay Mutfağı’nın kaybolmaması için Defne’deki çadır kentte kurulan Antikkapı mutfağında Hatay usulü tatlara yer veriyor.

ANTİKKAPI MUTFAĞI KAPILARINI AÇTI

Bu kapsamda Antikkapı mutfağında ilk olarak Hatay usulü ıspanaklı gözleme yapıldı. Depremzede kadınlar, mutfakta maharetli elleriyle ıspanaklı gözlemeye lezzet verdi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın da ziyaret ettiği kadınlar, kendisine gözleme ikram ederken sağladıkları imkanlardan dolayı teşekkür etti.

“SOMUT VE SOYUT MİRASI KORUYACAĞIZ”

Gözleme için Hataylı kadınlara teşekkür eden Başkan Büyükakın ise yaraların elbirliği ile sarılacağını belirterek, hem somut hem de soyut kültürün korunması için çaba sarf ettiklerini söyledi. Başkan Büyükakın, “Hatay bizim kültürümüzde ayrı bir öneme sahip. Hatay mutfağı dendiğinde herkesin aklına binlerce çeşit lezzetli yiyecekler gelir. Kentin inşasında Hatay mutfağının korunmasını da son derece önemli buluyoruz. İnşallah Hatay tekrar ayağa kalkacak ve lezzetlerini sadece Türkiye’nin değil dünyanın dört bir yanından gelecek misafirlerine sunacak” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL