Havuçtan gül, kavundan sepet!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi ile Kocaeli Akademik ve Profesyonel Aşçılar Derneği işbirliği ile ‘’Sebze Süsleme Sanatı’’ etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Cemil Meriç Yaşam Merkezine..

Havuçtan gül, kavundan sepet!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi ile Kocaeli Akademik ve Profesyonel Aşçılar Derneği işbirliği ile ‘’Sebze Süsleme Sanatı’’ etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Cemil Meriç Yaşam Merkezine bağlı 15 personelin yanı sıra Akademik ve Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Naif Bagi, derneğe bağlı mutfak şefleri Emel Ulukut, İsmail Balaban, Murat Üstün, Kenan Vural, M. Küçükaslan Yıldırım, Osman Özdemir, Hakan Dinçer, Haydar Kırtay ile hafif ve orta derece engelli 42 öğrenci katıldı.

 EĞLENİRKEN ÖĞRENDİLER

Engelli bireylerle mutfak şeflerini kaynaştırmak amacıyla Cemil Meriç Yaşam Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte 17-35 yaş arası hafif ve orta derece engelli 42 öğrenci; karpuz, kavun, patlıcan gibi sebzeleri oyarak şekiller yaptı. Müzik eşliğinde dans eden ve mutlulukları gözlerinden okunan engelli öğrenciler, şeflerden öğrendikleri oyma yöntemleriyle sebzelerden gül, sepet, insan yüzleri, ejderha gibi figürler yaptı. Etkinlik sonunda sergilenen eserlerden Hamza Baba ile Muhammet Serdar Yoktan adındaki iki engelli öğrenciye ait süslemeler beğenileri topladı.

 ÖĞRENCİLERİMİZİN BECERİSİ VAR

Kocaeli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından “Bilge Şehir Kocaeli Yemekleri’’ adıyla oluşturulan kitaptaki 148 adet yemeğin seçilme aşamasında jüri üyeliği de yapan Akademik ve Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Naif Bagi düzenlenen etkinlikle ilgili, “Mutfak sanatları ile ilgili sebze oymacılığı ve el sanatlarını gösteriyoruz. İstediğiniz bir resmi, bibloyu ya da yazıyı sebzelere oyarak yapılabiliyorsunuz. Bazı sebzelerin üzerine de çiçek gül gibi birçok figürü yapabiliyorsunuz. Bazı karpuzlara tema işleyebiliyoruz, okulun ambleminden tutun her şeyi sınırsız yapabilirsiniz. Bir kâğıda ya da tuvale çalışır gibi karpuzun üstünde çalışıyorsunuz. Engelli çocuklarımızın ilgisi ve becerisi çok güzel ve başardıklarını gördükçe mutlu oluyorlar. Onlarla beraber burada eğleniyoruz ve bir şeyler öğreniyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL