Eğitim Genel Güncel İzmit Manşetler Yaşam

Hayata kendi elleriyle tutunuyor

Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi, meslek edindirme kurslarından Aşçı Yardımcılığını başarı ile tamamlayan 21 yaşındaki Hamza Baba, burada aldığı sertifika ile İzmit İmam Hatip Lisesi öğrenci pansiyonunda kadrolu olarak çalışmaya başladı. Hamza..

Hayata kendi elleriyle tutunuyor

Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi, meslek edindirme kurslarından Aşçı Yardımcılığını başarı ile tamamlayan 21 yaşındaki Hamza Baba, burada aldığı sertifika ile İzmit İmam Hatip Lisesi öğrenci pansiyonunda kadrolu olarak çalışmaya başladı. Hamza daha önce evinde sosyalleşme problemleri yaşarken, Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi ile hayata daha sıkı tutunmayı başardı. 

21 yaşındaki Hamza Baba. Ailesi tarafından küçük yaşlarda hafif zihinsel engelli olduğu anlaşılan Hamza Baba, yine ailesinin desteğiyle Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi “Aşçı Yardımcılığı” kursuna devam etti. Merkezdeki diğer etkinliklerin yanı sıra 450 saatlik kurs çalışmalarına devam eden Hamza, kursunu başarıyla bitirip sertifikasını almaya hak kazandı.

“BİRÇOK YİYECEK TARİFİNİ YAPTIK”

Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’ne ailesinin ve özellikle okul öncesi öğretmeni olan ablasının sayesinde başladığını belirten Hamza “Kursa ilk geldiğim günlerde kek, kurabiye ve birçok çeşitte yemek yaptık. Buraya Kocaeli Aşçılar Federasyonundan aşçılar geldi. Bir etkinlikte bıçaklarla karpuz ve meyve oymacılığı yaparak süslemeler yaptık. Kurs dönemi boyunca ben internetten bulduğum tarifleri buraya getirdim. Burada hocalarımızla birlikte bunları yaptık. Arkadaşlarımla birlikte revani, ağlayan pasta, hamurlu pasta, poğaça, gül poğaça ve börek gibi birçok yiyecek tarifini yaptık” şeklinde konuştu.

“HAMZA EN YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİMDEN BİRİSİ”

Aşçı Yardımcılığı Kursunda Yiyecek İçecek Hizmetleri Eğitmeni olarak görev yapan Emel Ulukut “Merkezimizde İŞKUR ile birlikte Aşçı Yardımcılığı kursumuz bulunuyor. Hamza da Aşçı Yardımcılığı kursumuzda bizimle birlikte eğitim aldı. Hamza buradaki eğitiminde sertifikasını alarak şuan İzmit İmam Hatip Lisesi yemekhane bölümünde Aşçı Yardımcısı olarak görev yapıyor. Hamza benim en yetenekli öğrencilerimden birisi. Buraya ilk başladığında mutfakta çok başarılı olduğunu fark ettim. Bunu fark ettikten sonra ona mutfakta daha fazla görev verdim. Bu aşamada Hamza bana internetten bulduğu tarifleri getirdi. Biz burada o getirdiği tarifleri arkadaşlarıyla paylaştık. Yeri geldi Hamza’yı mutfakta tek bırakarak kendi başına bir şeyler yapabilmesine katkıda bulunduk. Yeri geldi tarifi eline verdik sadece kendisinin yapabilmesini sağladık. Biz Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi olarak Hamza’nın daime arkasındayız ve onu destekleyeceğiz” dedi.

“ÖĞRENDİKLERİMİ BURADA UYGULUYORUM”

İzmit İmam Hatip Lisesi yemekhane bölümünde konuşan Hamza “Ben burada yemek dağıtıyorum, masalara bardakları koyuyorum, yemek yapımında yardım ediyorum. Yemek ve tatlılar yapıyoruz. İlk geldiğimde burada çalışanlar, hepsi beni iyi karşıladı. Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde öğrendiklerimi de burada uyguluyorum. Burada olmaktan mutluyum. Kocaeli Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum” dedi.

“HAMZA’NIN EL BECERİSİ VAR”

Hamza ile birlikte İzmit İmam Hatip Lisesi yemekhanesinde çalışan Nagüle Günaydın “Hamza burada her şeyi yapabiliyor. El becerisi var, söylediğimiz tüm işleri yapabiliyor. İşine sadık, işe saatinde geliyor ve saatinde çıkış yapıyor. İşten çıkacağı zaman izin alıyor ve gayet uyumlu bir şekilde çalışıyor” şeklinde konuştu.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL