İklim Krizi ve Müsilaj Toplantısı Yapıldı

13 Kasım 2021 tarihinde Bandırma’da gerçekleştirilen, Güney Marmara Kent Konseyleri “ İklim Krizi ve Müsilaj” adlı toplantıya İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol da katıldı. 1 Ekim 2021 tarihinde, Bandırma..

İklim Krizi ve Müsilaj Toplantısı Yapıldı

13 Kasım 2021 tarihinde Bandırma’da gerçekleştirilen, Güney Marmara Kent Konseyleri “ İklim Krizi ve Müsilaj” adlı toplantıya İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol da katıldı.

1 Ekim 2021 tarihinde, Bandırma 17  Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı’yı İzmit’e davet eden ve “ Marmara Denizinin Yeni Kabusu Müsilaj” adlı konferansa imza atarak öncülük eden İzmit Kent Konseyi, 16-17 Ekim 2021 tarihinde Edirne’de yapılan Türkiye Kent Konseyleri Platformunda İklim
Krizi Çalışma Grubuna girmeyi başarmıştı.  Türkiye Kent Konseyleri Platformu (TKKP) İklim Krizi Çalışma Grubu, küresel bir sorun haline gelen bu alandaki ilk toplantısını gerçekleştirmek üzere 13 Kasım 2021 tarihinde Bandırma’da bir araya geldi.

Toplantıda, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı sunumuyla Musilaj Sorunu ile ilgili gelinen son duruma dair bilgiler edinildi. Katılımcı Kent Konseyleri iklim krizi, musilaj sorunu ve su kirliliği konularıyla ilgili çeşitli görüş ve önerilerini tartışmış ve çözüm önerileri geliştirmiştir.
Yapılan toplantıya dair Sonuç Bildirgesi katılımcı kent konseyleri tarafından kaleme alınmış ve aşağıda imzacı olan Kent Konseyleri tarafından imzalanmıştır.
Toplantı sonrası İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun’u makamında ziyaret ederek, İzmit- Çukurbağ Antik Alanı Kurtarma Kazısını sembolize eden minik heykeli takdim etti.

GÜNEY MARMARA KENT KONSEYLERİ İKLİM KRİZİ VE MUSİLAJ SORUNU KONULU TOPLANTI SONUÇ BİLDİRGESİ

ÇEVRESİNDE 25 MİLYON İNSANI VE 7 KENTİ BARINDIRAN MARMARA DENİZİ YANIYOR..

Bu gün sorun olarak konuştuğumuz Musilaj sorunu, 21 Kasım 2020 tarihinde Bandırma Kapıdağ bölgesinde su yüzeyine çıkmıştır. Uzun yıllar musilaj
sorunu denizin içinde bir sorun olarak zaten mevcut durumdayken, iklim krizinin aşılmaz limitlere gelmesi, evsel ve endüstriyel atıkların Marmara denizine arıtılmadan bırakılması ve sonucunda deniz suyunun 2,5 derece daha fazla ısınması MUSİLAJI bizle büyük bir sorun olarak tanıştırmış oldu.

40 yıldır Marmara ile kurulan yanlış ilişkiler nedeniyle Marmara Denizi Yanıyor..Bunun nedeni sadece evsel atıklar değil, Türk Endüstrisinin % 70 sini
taşıyan Marmara bölgesinin endüstriyel atıkları, tarımsal atıklar ve evsel atıklar.
Bu yangından etkilenen deniz süngerleri, deniz çayırları, midyeler,balıklar yani bütün deniz canlıları bu bozuk ekosistemde yok olmayla karşı karşıya kalmıştır. Marmara da avlanan balık miktarı 80 bin tondan 20 bin tona düşmüştür. Hem geleceğimiz hem ekonomimiz büyük bir tehdit altındadır. Bu yüzden, 8 Haziran 2021 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının hazırladığı 22 Maddelik Marmara Koruma Eylem Planları acilen uygulanmaya başlamalı ve sürdürülebilir olmalıdır.
Amasız ve fakatsız bu maddelerin uygulanması ve denetlenmesi önemlidir.Güney Marmara Kent Konseyleri olarak birebir etkilendiğimiz bu sorun karşısında, bu planın takipçisi, katılımcısı ve ısrarla koruyucusu olacağız. Hiç kimse tek başına sorumlu değildir. Canlı yaşamını ve döngüsünü saygıyla korumak ve sürdürme sorumluluğumuzla hep beraber omuz omuza gelecek güzel günler için mücadele etmeye hazır olduğumuzu Bandırma’dan bildiriyoruz.

Atık arıtma tesislerinin % 50 den % 100 e çıkarılması…Vatandaşların aktif olarak sürece katılması ve bilinçlendirilmesi,Marmara Belediyeler Birliği Toplantısına TKKP’nun İklim Krizi Çalışma Grubu olarak dahil olma talebimizin karşılıksız kalmamasını istiyoruz.
Eylem Planlarıyla ilgili toplumsal heyecanın yitirilmemesi gerekmektedir.
Musilajın neden değil bir sonuç olduğu unutulmamalıdır. Gelecekle ilgili kaygılarımızın devam etmesi gerekmektedir. Kamuoyu baskılarını sürdürmemiz geleceğimiz için gereklidir ve bu heyecanı, ilgiyi sıcak tutmak için biz hazırız.
Marmara denizi ve sulak alanlarımız bizim fosseptiğimiz değildir.
Denizlerin bizim yardımımıza ihtiyacı var.
Tüm canlıların yaşanabilir yarınları için birlikte omuz omuza kolektif anlayışla çalışmaya devam edeceğiz.

İzmit Kent Konseyi
Bandırma Kent Konseyi
Nilüfer kent Konseyi
Gemlik Kent Konseyi
Gelibolu Kent Konseyi
Çanakkale Kent Konseyi
Edremit Kent Konseyi
Gönen Kent Konseyi
Susurluk Kent Konseyi
Odunpazarı Kent Konseyi
Adalar Kent Konseyi
Mudanya Kent Konseyi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL