Ekonomi

İmar düzenlemeleri yolda

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki: – “Önümüzdeki günlerde imarla ilgili birtakım düzenlemeler gelecek.” Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, şehirleşme ve imarla ilgili yasal düzenlemeler üzerinde çalışıldığını belirterek, “Önümüzdeki günlerde..

İmar düzenlemeleri yolda

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki: – “Önümüzdeki günlerde imarla ilgili birtakım düzenlemeler gelecek.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, şehirleşme ve imarla ilgili yasal düzenlemeler üzerinde çalışıldığını belirterek, “Önümüzdeki günlerde imarla ilgili birtakım düzenlemeler gelecek. Bu düzenlemelerle, haksız birtakım gelişmeleri önlemeye çalışıyoruz. Belediyeler ve imar yasalarında bir hazırlığımız var. Bütün bunları önümüzdeki günlerde getireceğiz.” dedi.

Özhaseki, “5 Haziran Dünya Çevre Günü” kapsamında Mogan Gölü’ndeki Dip Çamuru Şantiye Sahası, Sevgi Çiçeği alanı ziyaretleri ve fidan dikimi programlarına katıldı.

Ziyaretlerinin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Özhaseki, bugün bir gazetedeki şehirleşme ve imar konularındaki açıklamalarının sorulması üzerine, dünyanın en eski mesleklerinden birinin “hakkına razı olmadan başkasının hakkına el uzatmak, yani hırsızlık, yolsuzluk” olduğunu belirtti.

Özhaseki, son 10-15 yıl içerisinde şehirlerin hızlı gelişmesiyle kent rantlarının doğduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu konuda imar planları aslında çok yeterliyken, imar planlarında bozulmalar meydana gelmeye başladı. Bu bozulmalar, haksız yere birilerine menfaat sağlamalar, insanlardaki adalet duygusunu sarstığı gibi bu işi yapan idarecilere karşı da müthiş bir öfke duyulmasına sebebiyet veriyor. Ben, bunları ifade etmeye çalıştım.

Önümüzdeki günlerde imarla ilgili birtakım düzenlemeler gelecek. Bu düzenlemelerle, haksız birtakım gelişmeleri önlemeye çalışıyoruz. Parsel bazında yoğunluk artışları verilerek, insanlar arasındaki dengesizliğin, adaletsizliğin ortaya çıkıp herkesin canını yakan olayların önlenmesine gayret ediyoruz. Bunun için de yasaları hazırlıyoruz. Belediyeler ve imar yasalarında bir hazırlığımız var. Bütün bunları önümüzdeki günlerde getireceğiz. Bunu ifade etmeye çalıştım.

İnsanlar sanayiden yüz çevirip gidip bir yerlerde en kıymetli yerlerde, en kıymetli semtlerde 50-100 kat yapmak için koşuşturuyorlarsa, bu bizim için bir tehlikedir. Eğer birileri en kısa kestirme yoldan, buralardan rant elde etmeyi düşünüyorsa bu bir tehlikedir. Biz bunlara Bakanlık olarak mani olmaya çalışıyoruz.”

Bakanlık olarak görülen plan aksaklıklarına engel olmaya çalıştıklarının altını çizen Özhaseki, “Ancak, sadece bizim bu mücadelemiz yeterli olmayabilir. Bunun yasalarla da desteklenmesi lazım. O yasalar üstünde de çalışmalarımız var. Önümüzdeki günlerde Meclise gelecek.” diye konuştu.

Bir gazetecinin, “Bugün bir gazete yayımlanan röportajınızda hangi belediyelerden tam olarak bahsediyorsunuz?” sorusu üzerine Özhaseki, “İsim vermemi zaten kimse beklemesin ama herkes gidip Ankara’nın veya İstanbul’un en lüks semtlerinde, sahil taraflarında mesela, kafelerde oturup sağına soluna baktığı zaman gördüğü o nahoş manzaralardan rahatsız diye düşünüyorum. Oradaki dedikoduları dinlerse herhalde epey rahatsız olurlar diye düşünüyorum. Bu dedikoduların bir kısmı dedikodudur, iftiradır, silelim ama hepsi de dedikodudan ibaret değil. Biz de bunu biliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Özhaseki, bu tür şeylerin ispatının zor olduğuna da dikkati çekerek, bu nedenle bu işlerin olmaması için çalışacaklarını bildirdi. Bunun için imarlaşmada temel değişmez yasaları hazırlayarak ortaya koyacaklarını anlatan Özhaseki, sonra da bunu delenlerin denetleneceğini bildirdi.

“İmar konusunda sayın Cumhurbaşkanımız çok titiz ve hassas”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu gelişmelerden bilgi sahibi olup olmadığının sorulması üzerine Özhaseki, şu yanıtı verdi:

“Bu konu, özellikle sayın Cumhurbaşkanımızın altı aylık bütün bakanlıklardan program istemesiyle bir kere daha gündeme geldi. Biz orada raporumuzu hazırlıyoruz, sunacağız. Öyle ümit ediyorum ki bunlar kabul görecektir ve Meclise gelecektir. Çünkü, imar konusunda sayın Cumhurbaşkanımız, çok titiz ve hassas. Zaten eskiden de belediye başkanlığı yaptığı için bu konuları biliyor. Bütün özel sohbetlerimizde de zaten özellikle bu dikey mimariden yatay mimariye geçilmesi, yoğunluk verilmemesi ve bunların önlenmesi konusunda da direkt talimatları var.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL