Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/www/vhosts/kocaelidebugun.com/httpdocs/wp-content/plugins/sayfa-olusturucu/inc/styles-admin.php on line 392
İzmit Belediyesi Çilek Köyü’nde muhteşem hasat | Kocaelide Bugün

İzmit Belediyesi Çilek Köyü’nde muhteşem hasat

Binlerce İzmitli kız çocuklarımızın eğitimi için dalından çilek topladı   İzmit Belediyesi Çilek Köyü’nde muhteşem hasat     İzmit Belediyesinin, geçtiğimiz Ekim ayında atıl durumundan kurtararak Çayırköy Mahallesi’nde oluşturduğu Çilek..

İzmit Belediyesi Çilek Köyü’nde muhteşem hasat

Binlerce İzmitli kız çocuklarımızın eğitimi için dalından çilek topladı

 

İzmit Belediyesi Çilek Köyü’nde muhteşem hasat

 

 

İzmit Belediyesinin, geçtiğimiz Ekim ayında atıl durumundan kurtararak Çayırköy Mahallesi’nde oluşturduğu Çilek Köyü’ndeki ilk hasat halkın yoğun katılımıyla yapıldı. Hasadın tüm geliri kız çocuklarının eğitimde kullanılacak

 

Üreten Belediye vizyonuyla hareket eden İzmit Belediyesi, Çayırköy Mahallesi’nde yıllardır atıl bırakılan 12 dönümlük araziye geçtiğimiz Ekim ayında 25 bin çilek fidesi dikmişti. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet tarafından ekilen fidelerden büyüyen çilekler ilk hasat için hazır hale geldi.

 

YOĞUN KATILIM

İyi tarım uygulamalarının kullanıldığı bahçeden çilek almak isteyen vatandaşlar, Çayırköy’deki bahçeye gelip istedikleri gibi hasat yapıp topladıkları çilekleri satın alabilecek. Hasat programına İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra Kocaeli Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özgür Yılmaz, STK temsilcileri, muhtarlar ve binlerce vatandaş katıldı. Kaldırılan servislerin dışında özel araçlarıyla da bölgeye gelen İzmitliler, yüzlerce metre araç kuyruğu oluşturdu.

“TÜRKİYE’Yİ ÜRETİM KURTARACAK”

Hasat programında konuşan Başkan Hürriyet şu ifadeleri kullandı; “Biz göreve geldiğimizden bu yana tarıma ve tarım projelerine dikkat çekmeye ve yatırım yapmaya çalışıyoruz. ‘Üreten Belediye’ vizyonuyla hareket ediyoruz. Türkiye’yi üretim kurtaracak dedik. Öncelikli işimiz belediyeye ait ne kadar kullanılmayan tarım arazisi varsa bu bölgenin doğa şartlarına uygun şekilde ekip biçmek oldu.

 

“HEM FARKINDALIK HEM PAYLAŞIM”

Bu bir farkındalık ve aynı zamanda da halkla bir paylaşma olsun istedik. Bu arazi de geçmişte kullanılmayan ve göreve geldiğimizde ekmeye başladığımız bir arazi. Burada önce Kırsal Hizmetler Müdürlüğümüz mısır ekmişti. Kocaman bir tarla burası ve çok ciddi bir mısır ekimi yaptık burada. Buradan hasat ettiğimiz mısırları silaja dönüştürdük. Hayvancılıkla uğraşan çiftçimize, köylümüze kendi emeğimizle ürettiğimiz mısır silajlarını ücretsiz bir şekilde verdik.

 

 

“DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÜRETİCİYE DESTEK OLDUK”

Hatta o kadar bereketli oldu ki o zor deprem günlerinde bölgeye gönderdik yarısını. Oradaki köylümüze, çiftçimize, hayvancılıkla uğraşan insanlarımıza nasip oldu. Çok şükür İzmitli üreticinin bir armağanı, bir katkısı oldu depremzedelere. Bu vesileyle de katkısı olan bütün arkadaşlarımdan Allah razı olsun. Mısırları bitirdikten sonra tarla boş kalmasın dedik.

 

“KENTİN COĞRAFYASINA UYGUN BİR ÜRÜN”

Çilek köyü yapalım istedik. Çilek hem de sezonunda evde aileyle hep birlikte afiyetle yediğimiz bir ürün. Kentin coğrafyasına uygun kente de yakışan bir ürün. Aslında biz uzun zamandır bu çilek tarlasından çilek hasat ediyoruz. Bu hasattan elde ettiğimiz ürünleri sosyal tesislerimizde ve kafelerimizde satışa sunuyoruz. Kendi şirketimiz üzerinden uygun fiyatlı şekilde halkımız zaten temin edebiliyordu. Bir kısmını da Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğümüz ihtiyaç sahibi ailelere ücretsiz takdim etti.

 

“ÇİLEK KÖYÜN TADINI ÇIKARALIM”

Bugün ve birkaç gün istedik ki bu tarlada hasadı beraber yapalım. Çoluk çocuk beraberce bu Çilek köyün tadını çıkaralım. Beraber topladığımız ürünleri beraber yiyelim dedik. Bunu yapmışken de kız çocuklarının eğitimine sizlerin de bir katkınız olsun, bir farkındalık yaratalım istedik. Arkadaşlarımızın verdiği emek daha da büyüsün. Hem tarıma hem eğitime, hem kız çocuklarının okumasına hem de üretime dikkat çekiyoruz. Hasadımıza gelen herkesin ayağına sağlık.

 

“GÜNDE 2 SEFER SERVİS KALKACAK”

Burası sürekli ürün veren bir tarla. Tarlamız 5 dönüm. 25 bin fide ektik buraya. Biz haftanın belirli günlerinde ürünlerimiz çoğaldıkça yine bugünkü gibi servis kaldıracağız. Hafta içi ve hafta sonu peyderpey günde 2 sefer olmak üzere servislerimiz devam edecek. Çileklerimiz oldukça duyuracağız. Bu etkinlik çocukların toprakla buluşması açısından da çok önemli. O yüzden de onları toprakla buluşturmaya çalışıyoruz. Çocuklarıyla gelen tüm yurttaşlarımıza teşekkür ediyorum.

“HASADIMIZ BEREKETLİ OLSUN”

Buradan gelecek gelirle kız çocuklarının okumasına da destek vereceğiniz için hepinizden Allah razı olsun. Şirketimiz üzerinden satışımızı gerçekleştireceğiz. Bu çilekler ilaç olmadan, doğal üretim.  Piyasa fiyatlarının altında tutuyor arkadaşlar fiyatlarımızı. Hasadımız hayırlı olsun, bol bereketli olsun.” Konuşmanın ardından Başkan Hürriyet ve katılımcılar çilek topladılar, sohbet ettiler ve bol bol hatıra fotoğrafı çekildiler.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL