Manşetler Surmanset

Karabacak Aliya İzzetbegoviç’i Unutmadı

Bosna Hersek´in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in vefatının 14. yıl dönümünde mezarı başında düzenlenen anma törenine katılan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak  “kardeş ülke Bosna Hersek’in efsane lideri Aliya´yı rahmet, minnet..

Karabacak Aliya İzzetbegoviç’i Unutmadı

Bosna Hersek´in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in vefatının 14. yıl dönümünde mezarı başında düzenlenen anma törenine katılan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak  “kardeş ülke Bosna Hersek’in efsane lideri Aliya´yı rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. ” dedi.

Bağımsız Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç, vefatının 14. yıldönümünde Başkent Saraybosna´daki Kovaçi Şehitliği´nde düzenlenen törenle anılırken, düzenlenen törene Bilge Kral’ın oğlu Bakir İzetbegoviç’in yanı sıra ülkemizden de aralarında milletvekilleri ve belediye başkanlarının da olduğu bir heyet katıldı.

Bosna Hersek´e bağımsızlık yolunda liderlik eden ve derin bilgi birikimi dolayısıyla “Bilge Kral” olarak da anılan Aliya kabri başında dualarla anılırken anma etkinliklerine katılan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Aliya İzzetbegoviç’in ölümünün üzerinden 14 yıl geçmesine rağmen fikirleriyle gençlere yol gösterdiğine dikkat çekti.

“Bosna Kardeş Ülkemizdir”

Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, “Türkiye ile Bosna Hersek ayrılmaz iki kardeş gibidir. Yüzyıllardır aramızdaki sevgi, kardeşlik ve dostluk köprüsünü gelecek nesillere taşımak hepimizin vazifesidir. 14 yıl önce hayatını kaybeden Aliya İzzetbegoviç Müslüman dünyası için önemli bir değerdir. Hayatı boyunca Müslümanların hakları için savaşan İzzetbegoviç, savunduğu değerlerle geçmişten günümüze adeta ışık tutmuştur. Ömrünün son günlerinde dönemin Başbakanı olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı Bosna Hersek’e davet ederek, kendisinden Bosna Hersek´e sahip çıkmasını talep edip Bosna Hersek´i ona emanet eden İzzetbegoviç, adeta sayın Cumhurbaşkanımızın bugünlerine işaret ederek, kendisinde geleceğin büyük lideri olacak vasıfları gördüğünü beyan etmiştir. Bizlerde Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde dost ve kardeş ülke Bosna Hersek’in her daim yanında olmaya devam edeceğiz. Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı, Bilge Lider Aliya İzzetbegoviç’i vefatının 14. Yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ülkemizden aralarında milletvekilleri ve belediye başkanlarının yanı sıra Şevki Yılmaz’ın da olduğu heyetle birlikte Saraybosna´da düzenlenen “İslam´ın Uç Beyi Aliya” filminin galasına da katılırken, iki günlük temasların ardından yurda döndü.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL