Genel

Kaynak: Türkiye, Suriye’de yeni güç kuruyor

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Türkiye’nin Suriye’deki yeni güç yapılanmasının bir süredir devam ettiğini belirtti. HaberTürk’ten Muharrem Sarıkaya’nın bugünkü köşe yazısında aktardığı bilgilere öre, Kaynak, yeni yapılanmanın ‘Fırat Kalkanı’nın kapsadığı tüm..

Kaynak: Türkiye, Suriye’de yeni güç kuruyor

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Türkiye’nin Suriye’deki yeni güç yapılanmasının bir süredir devam ettiğini belirtti. HaberTürk’ten Muharrem Sarıkaya’nın bugünkü köşe yazısında aktardığı bilgilere öre, Kaynak, yeni yapılanmanın ‘Fırat Kalkanı’nın kapsadığı tüm bölgede görev üstleneceğini’ açıkladı.

Kaynak ile telefonda konuştuğunu belirten Sarıkaya, Kaynak, yeni güç yapılanmasının bir süredir devam ettiğini belirtti. Sarıkaya’nın aktardıkları şöyle: “Yeni yapılanmanın ‘kolluk gücü, jandarma- polis niteliğinde olacağını’ açıkladı, ‘Fırat Kalkanı’nın kapsadığı tüm bölgede görev üstleneceğini’ bildirdi. Gücün denetiminin ‘kurulan yerel meclisler aracılığıyla sağlanacağının’ altını da özenle çizdi. Kahramanmaraş’taki açıklamasında da buna vurgu yaptığını hatırlattığımda,

“BİZ ONLARIN MÜLKİ AMİRİ GİBİ DAVRANMIYORUZ”

‘Bir gazeteci arkadaşımız, ‘El Bab’ı hemşerimiz yönetiyor’ deyince söyleme gereği duydum’ deyip devam etti: ‘Biz onların mülki amiri gibi davranmıyoruz. Her birinde yerel meclisler var; güçlendirildiler ve söz sahibi oldular. Bu yerel meclisler işleri koordine ediyor.'”

‘HUZURU RUSYA’YLA SAĞLAYACAĞIZ’

“Benzer uygulamanın İdlib bölgesini de kapsayacağını belirtip sözlerini sürdürdü: ‘İdlib’in çatışmasızlık bölgesi olması Astana’da çıkan karar. Hedefimiz çatışmasızlığın kalıcı hale gelmesi. Orada huzuru Rusya’yla sağlayacağız. Astana’da bir daha bu mesele konuşulacak, sonrasında Cenevre’ye gidecek.’

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL