KO-MEK ile hayat buldu

Hereke Halısı Dokumacılığı KO-MEK ile hayat buldu   Unutulmaya yüz tutmuş, ünü dünyaya yayılan tarihi Hereke Halısının yaşatılması ve dokuma ustalarının yetiştirilmesi için kolları sıvayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve..

KO-MEK ile hayat buldu

Hereke Halısı Dokumacılığı KO-MEK ile hayat buldu

 

Unutulmaya yüz tutmuş, ünü dünyaya yayılan tarihi Hereke Halısının yaşatılması ve dokuma ustalarının yetiştirilmesi için kolları sıvayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KO-MEK) çalışmalarının meyvelerini almaya başladı. Geçmişte önemli zanaat dallarından biri olan ve her evden makas sesinin geldiği Hereke’de artık neredeyse halı dokumacılığı yapan aile kalmadı. Milli Saraylar Başkanlığı bünyesinde Hereke halısı dokuyan usta ve çıraklar dışında bu işi temelinden öğreten bir çıraklık okulunun ya da meslek alanının olmaması Hereke halısının geleceğini tehlikeye sokmuştu. KO-MEK’in geçtiğimiz yıllarda Hereke, Yarımca ve İlimtepe kurs merkezlerine kurduğu tezgahlar ve alanında uzman eğitmenlerle verdiği eğitimler sayesinde kısa sürede bu alanda çalışabilecek onlarca çırak ve usta yetiştirilerek hem istihdama katkı sağlandı hem de Hereke halısının geleceğine yönelik önemli adımlar atıldı.

İPEK HALI DOKUMADA 287 KURSİYER

Alanında uzman eğitmenler ve tam donanımlı sınıflar eşliğinde eğitimlerine devam eden KO-MEK verdiği eğitimler sayesinde onlarca vatandaşın Milli Saraylar Başkanlığının açtığı sınavda başarılı olup çalışmasına vesile oldu. İlmek atma, çekiç vurma, desen hazırlama, ip seçme ve örgü düzeni gibi birçok alanda eğitim alan kursiyerler kendilerini yetiştirerek birer halı ustası olabiliyor.  Şimdiye kadar KO-MEK Hereke İpek Halı Dokuma branşında 287 kursiyer eğitim alarak sertifika almaya hak kazandı.

 

İLMEK İLMEK BAŞARI

Körfez bölgesindeki kadınların ilgi gösterdiği, inceliği, kesimi, kullanılan malzemesi ve desenleriyle dünyada ün kazanmış tarihi Hereke halısının yaşatılmasına katkı sağlayan KO-MEK kursiyerleri sabahın erken saatlerinde kurs merkezlerine gelerek halı tezgâhının başına oturuyorlar. Günde binlerce ilmek atarak en fazla 2-2,5 santimetre dokuyan kursiyerler eğitmenlerinin eşliğinde en iyisi olmak için çalışıyorlar.

 

“KO-MEK SAYESİNDE İŞ SAHİBİ OLACAĞIZ”

 

KO-MEK Hereke kurs merkezine gelerek eğitim alan kursiyerlerden Medine Demir konuşmasında “Doğma büyüme Herekeliyim. Hereke halısını dokumaya 7 yaşında başladım ama KO-MEK’ten belge almak istedim. Milli Saraylar Başkanlığına iş başvurusunda bulunmak istiyorum” dedi. Hereke KO-MEK kurs merkezinde eğitim alan bir diğer kursiyer Ayşe Özcan ise “Ailemden öğrendim bu işi önceden her evde dokunuyordu, artık kimsede kişisel tezgah kalmadı. Burada eğitim alarak Milli Saraylara başvuruda bulunmak istiyorum’’ ifadesini kullandı. Kursa eltisi ve görümcesi ile birlikte gelen Fatma Öklük de ‘’Çalışıyorum ama halı dokumasını da öğrenmek istedim. Görümcem ve eltimle bu kursa gelerek eğitim almak istedik. Milli Saraylara iş başvurusunda bulunmak istiyoruz’’ ifadesini kullanarak, KO-MEK’te eğitim veren herkese teşekkür etti.

 

ONLİNE BAŞVURU İÇİN

Siz de 12 ilçede 44 kurs merkezinde size uygun verilen eğitimlere katılmak için www.komek.org adresinden online kayıt yaptırarak istediğiniz branşta eğitim alabilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL