Güncel Manşetler

KOBİS ile her gün 5 bin 400 km pedal çeviriyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen KOBİS(Kocaeli Bisiklet Sistemi) vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Özellikle spor yapan vatandaşların tercih ettiği bisikletler, ulaşım için de kullanılıyor. Günde ortalama 5 bin 400..

KOBİS ile her gün 5 bin 400 km pedal çeviriyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen KOBİS(Kocaeli Bisiklet Sistemi) vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Özellikle spor yapan vatandaşların tercih ettiği bisikletler, ulaşım için de kullanılıyor. Günde ortalama 5 bin 400 km pedal çeviren Kocaelililer, gün geçtikçe bisikletlere daha fazla ilgi gösteriyor.

60 BİN 673 ÜYE

KOBİS, Kocaeli’de faaliyete geçtiği günden bu yana vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.60 bin 673 üyeye sahip olan bisikletler ile vatandaşlar günde ortalama 5 bin 400 km yol yapıyor.

39 BİN DAKİKA, 225 BİN KALORİ

Özellikle spor yapan vatandaşların tercih ettiği bisikletler ile günlük ortalama 39 bin dakika bisiklete binen Kocaeli halkı, yaklaşık 225 bin kalori harcıyor. KOBİS, işe gidip gelen vatandaşlar ve okula giden öğrencilerden de yoğun talep alıyor.

 İLK YARIM SAATİ ÜCRETSİZ

Kocaeli’nin ilçelerinde yaygın olarak bulunan istasyonlardan kiralanan bisikletler KOBİS Kart ile kiralanıyor. İlk yarım saati ücretsiz olan bisikletler, yarım saat geçtikten sonra saati 1 TL olarak ücretlendiriliyor. Kiralama işlemi fuar içerisinde bulunan Kent Kart ofisinden şahsen yapılan başvuru ile çıkartılan kartlar ve kişiye kayıtlı kent kartlar ile yapılabiliyor.

 35 İSTASYON İLE KOCAELİ GENELİNDE

KOBİS, Kocaeli genelinde 35 istasyonda 210 bisikletle hizmet veriyor. Ekipler tarafından devamlı olarak kontrolleri yapılan bisikletler haftalık rutin bakımdan geçiriliyor. Hasar gören bisikletler ise mobil arıza ekibi tarafından toplanarak arızası giderildikten sonra yerine bırakılıyor.

 KİLO KONTROLÜNDE ÖNEMLİ ROLÜ VAR

Yapılan araştırmalar bisiklet kullanmanın başta stres olmak üzere; şişmanlık, sırt ağrısı, metabolizma hastalıkları ve yüksek tansiyon rahatsızlıklarını giderdiğini ve daha sağlıklı bir insana dönüştürdüğünü ortaya çıkardı. Ayrıca bisiklet kullanımının stresle baş etmede, yağ yakımında ve kilo kontrolünde önemli bir rolü var. Yoğun iş temposuyla çalışan vatandaşlar günün stresini KOBİS’ten kiraladıkları bisikletlerle, Kocaeli’nin sahillerinde turlayarak atıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL