Kocaeli Aydınlar Ocağı’ndan Açıklama

  Ülkemiz, 14 Mayıs 2023 Pazar günü gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimlerinin heyecanını yaşarken; son günlerde meydana gelen ve provokasyon olduğu açıkça belli olan bazı olaylar ile geçmiş dönemde..

Kocaeli Aydınlar Ocağı’ndan Açıklama

 

Ülkemiz, 14 Mayıs 2023 Pazar günü gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimlerinin heyecanını yaşarken; son günlerde meydana gelen ve provokasyon olduğu açıkça belli olan bazı olaylar ile geçmiş dönemde yani 24 Haziran 2018 Genel Seçimlerinde yaşanan bazı olaylar, bizleri seçim günüyle alakalı olarak endişeye sevk etmektedir.

 

24 Haziran 2018 seçimlerinde, sandık başkanları oy pusulalarını teslim etmek için ilçe seçim kurullarının önünde oluşan uzun kuyruklarda beklerken, bir yandan da siyasi parti temsilcilerinin ilçe seçim kurullarına itirazları devam ederken, bir takım kişi ve grupların ilçe seçim kurullarının önünde ve yine siyasi partilerin il ve ilçe teşkilatlarının önlerinde havaya silahla ateş ettiklerine ve maalesef güvenlik güçlerimizin bu kişilere karşı tepkisiz kaldıklarına ve bu kişilere müdahale edemediklerine şahit olduk.

 

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 171/3 maddesine göre emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiç kimse oy verme gününde silah taşıyamaz.

 

Kanun hükmünden açıkça görüleceği üzere ruhsatlı silah sahipleri bile seçim günü silah taşıyamazlar. Ruhsatlı bile olsa seçim günü silah taşımak başlı başına ceza gerektiren bir suçtur. Kaldı ki 2018 seçimlerinde bu silahlı kişiler ilçe seçim kurulları önünde toplanıp havaya ateş ederek hem sandık başkanlarına, hem de ilçe seçim kurullarına açıkça gözdağı vermişlerdir.

 

Seçim ve sandık güvenliği, siyasi partilerin değil bizzat devletin kendisinin sorumlu olduğu bir alandır. Sandık namustur ve devlet bu namusa sahip çıkmak zorundadır.

 

Her şeyden öte devlet, vatandaşının can ve mal güvenliğini temin etmek zorundadır.

 

Tüm bu ilkeler göz önüne alındığında; sade bir vatandaş olarak her birimiz seçim günü ve akşamı şehrimizin caddelerinde / sokaklarında can güvenliği endişesi yaşamadan, huzur içinde rahatça dolaşabilmeliyiz. Devletimizin biz vatandaşlarının can güvenliğini mükemmelen koruduğuna emin olmalıyız.

 

Buradan, Kocaeli Valiliğimiz ve Kocaeli Emniyet güçlerimiz başta olmak üzere, bütün ülkede vali ve emniyet güçlerini silah taşıyan ve/veya kullanan kişiler hakkında daha duyarlı, daha dikkatli ve daha toleranssız olmaya davet ediyoruz. Seçim gecesine yönelik kaos senaryolarının dile getirildiği şu günlerde, güvenlik güçlerimizin aldıkları tedbirlerle bu tür senaryoları boşa çıkarmalarını temenni ediyoruz.

Kocaeli Aydınlar Ocağı olarak dileğimiz seçimlerin bir savaş değil festival havası içinde gerçekleşmesi ve sandıktan kim çıkarsa çıksın kazananın Türkiye’miz olmasıdır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL