“Kocaeli Bir İnovasyon Şehridir”

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Bugüne Kadar Gerçekleştirmiş Olduğu Bütün Buluşlarda Kocaeli’nin Emeği Vardır   2021 Yılında TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projeleri konseptinde hazırlanan ve Proje Okul Projesi olarak..

“Kocaeli Bir İnovasyon Şehridir”

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Bugüne Kadar Gerçekleştirmiş Olduğu Bütün Buluşlarda Kocaeli’nin Emeği Vardır

 

2021 Yılında TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projeleri konseptinde hazırlanan ve Proje Okul Projesi olarak uygulanacak olan “Yarın İçin Keşfet” Uzay, Havacılık ve Astronomi Projesi açılış programı, Vali Seddar Yavuz’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Kocaeli Muammer Dereli Fen Lisesi’nde gerçekleşen programa, Vali Seddar Yavuz’un yanısıra, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, Türksat Uydu Hizmetleri Pazarlama ve Planlama Direktörlüğü Ürün Yönetim Uzmanı Aydın Zaim, Kocaeli Üniversitesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Uçak Gövde ve Motor Bakımı Anabilim/Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sinan Fidan, Kocaeli Üniversitesi Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Oğuzhan Urhan, İstanbul Kültür Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Dursun Koçer, Sakarya Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Nedim Sözbir, İstanbul Kültür Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Astronomi Ve Uzay Bilimleri Öğretim Üyesi Dr. Ayşegül Fulya Yelkenci, İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü, Genel Astronomi Ana Bilim Dalı bölüm başkanı Dr. Fuat Korhan Yelkenci ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program Kocaeli Muammer Dereli Fen Lisesi Müdürü Hamza Karaoğlu tarafından yapılan “Yarın İçin Keşfet” Uzay, Havacılık ve Astronomi Projesi tanıtım sunumu ile devam etti.

Rekabet alanının gün geçtikçe uzaya doğru evrildiğine vurgu yaptığı konuşmalarına selamlama ile başlayan Vali Seddar Yavuz; Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, bu projeye katkı sunan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepinizin bildiği gibi rekabet alanının giderek uzaya kaydığı ve birçok gelişmenin, üstünlüğün, stratejik, askeri ve bilimsel üstünlüğünde artık karadan çok uzayda gerçekleştiği bir dünya ile yüzleşmiş durumdayız. Son dönemde özellikle hava araçlarının etkinliği, doğada teknoloji ile birlikte gelişen değişimlerle birlikte giderek uzay alanında da önemli gelişmeler yaşanıyor. Türkiye’de bu anlamda önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Sizler hocalarımızın rehberliğinde ve Devletimizin de desteği ile daha iyisini yapacaksınız. Düne göre iyiyiz yarın çok daha iyi olacağız.

 Kocaeli Bilim, Sanayi ve Teknoloji Şehri Olduğu Kadar Bir İnovasyon Şehridir

 Tüm bilim insanlarımıza ayrı ayrı teşekkür eden Vali Yavuz; Biz büyük bir medeniyetin mensubuyuz. Dolayısıyla kim olduğumuzu, yarın kim olacağımızı, ulusal kimliğimizi nasıl koruyacağımızı hepimizin doğru tanımlaması gerekiyor. Bu tanımlamaları doğru yapmayanların sadece bilimsel çalışmalarla bunu sağlaması elbette mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla biz kendimize, insanlığa hizmet etmeli, tüm Dünya da barış ve huzuru tesis etmeliyiz. Kocaeli; bilim, sanayi ve teknoloji şehri olduğu kadar bir inovasyon şehridir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu bütün buluşlarda yada yeniden ikamelerinde Kocaeli’nin emeği hep vardır. Başta TÜBİTAK MAM olmak üzere birçok kurum ve kuruluşumuz şuanda devletimizin gerçekleştirmiş olduğu tüm hizmetlere katkı sunuyor. Özellikle son dönemde bilim insanlarının yetişmesine ön açan, kıymetli bilim insanlarının ülkemize kazandırılmasına vesile olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak emeği geçen, katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum.  Gerekli destekler sağlanmadan bilimsel gelişmelerin yaşanmasının mümkün olamayacağını hepimiz bilmeliyiz. O yüzden biz devlet olarak, bu şehrin Valisi olarak tüm bilim insanlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyor, siz gençlerimizin önünü açmak için var gücümüzle çalışacağımıza söz veriyor, başarılarınızın devamını diliyorum. Sizlere güveniyoruz.” diyen Vali Yavuz, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

16-18 Mayıs 2022 tarihleri arasında ilimizin tüm resmi fen liseleri ve iki misafir lisenin dahil olacağı programın startı Kocaeli Muammer Dereli Fen Lisesi’nde düzenlenen Konferans ile başlayıp akabinde yapılacak atölye çalışmaları ve sonrasında da Aytepe sahasında atölye, saha çalışmaları, gözlem ve etkinliklerle devam ederek “Yarın İçin Keşfet” Uzay, Havacılık ve Astronomi Projesi gerçekleştirilecektir.

Proje kapsamında; Kocaeli Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve TÜRKSAT ile işbirliği halinde pek çok etkinlik gerçekleştirilecektir.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL