Güncel Manşetler

Kocaeli Üniversitesi Atatürk’ü Andı

Kocaeli Üniversitesi Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü Saygı ve Minnetle Andı Bugün 10 Kasım. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihal edişinin 79. yıldönümü. Tüm ülkemizde olduğu..

Kocaeli Üniversitesi Atatürk’ü Andı

Kocaeli Üniversitesi Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü Saygı ve Minnetle Andı

Bugün 10 Kasım. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihal edişinin 79. yıldönümü. Tüm ülkemizde olduğu gibi Kocaeli Üniversitesi’nde de saatler 9.05’i gösterdiğinde hayat iki dakikalığına durdu. O’nu bir kez daha saygı, minnet ve özlemle anıyoruz. Cumhuriyetimize sahip çıkarak, bize gösterdiği yolda yürümeye devam ediyoruz.

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Rektör Yardımcıları Prof. Ercüment Çiftçi, Prof. Dr. Ahmet Küçük, Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Dekanlar, Müdürler, Genel Sekreter Dr. Fatih Akbulut, Genel Sekreter Yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yeğin, Tahir Akman, Akademik ve İdari Personel yanı sıra çok sayıda öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Tören, Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün Atatürk Anıtı’na çelenk sunması ile başladı. Saatler 9.05’i gösterdiğinde, 2 dakikalık saygı duruşu ile Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete irtihal edişinin 79. yılında üniversitemizde anıldı. Saygı duruşunun ardından, İstiklal Marşı okundu. Törende Prof. Dr. Sadettin Hülagü bir de konuşma gerçekleştirdi. Prof. Dr. Hülagü yaptığı konuşmada, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihal edişinin 79. Yılında kendisini anmak üzere toplanmış bulunmaktayız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anarken, onun ve silah arkadaşlarının mirasına büyük bir minnettarlık duyduğumuzu ifade etmek isterim.

Aziz milletimizin kalbinde ve hatırasında müstesna bir yere sahip olan büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şahsında çok sayıda özelliği bir arada bulundurmaktadır. Büyük bir komutan, önemli bir devlet adamı ve başöğretmen olan Atatürk bunların tümünü nasıl ve hangi güçle başarmıştır? Şüphesiz ki en büyük güç onun önderliğinde bir araya gelen ve bağımsızlık ruhuyla hareket eden Türk Milleti’nden aldığı güçtür.

Milletimizin kadim geleneğini, cesaretini, bağımsızlık sevdasını, zulme boyun eğmeyen tavrını, çelikleşen bir iradeye dönüştürerek; bugün en büyük mirasımız olan Cumhuriyet el birliğiyle inşa edilmiştir. “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” ifadesiyle milletiyle bütünleşen, yek bir vücut olarak işgalcilere direnen anlayış, sonrasında Cumhuriyetle taçlanmıştır.

Bugün üzerinde bulunduğumuz Anadolu toprakları, kahramanlık destanlarının, ilimin ve faziletin yurdudur. Bu toprakları anavatanı belleyen milletimiz de tarih boyu, işgale yeltenen hayalperest emperyalist güçlere hiç bir şekilde boyun eğmemiştir. Boyun eğmediği gibi kimseyi köleleştirme sevdası içerisine de girmemiştir. Bu sebeple tarih boyunca olduğu gibi bugün de “zalime yavuz, mazluma yunus” olmayı ilke edinmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu tarihi mirasla, milletimizin mazlumlaştırılmak istendiği en karanlık günlerde, yaşamını milletine adayarak imparatorluğun küllerinden yepyeni ve güçlü bir devlet yaratan mümtaz bir devlet adamıdır. Gazi ve silah arkadaşları hem milli mücadele, hem de Cumhuriyetin inşa sürecinde daima ileriye bakmış, ileriye yürümüştür.

Bugün, bizler de aldığımız miras ve sorumlulukla geleceğe yönelik adımları atmalı, benzer karanlık günleri yaşamamak için gayret ve çaba içerisinde olmalıyız. Bunun için, 10 Kasım’larda manevi duygularla Mustafa Kemal’i anmakla beraber, Mustafa Kemal’i aydınlık geleceğimize yönelik atılımlarımızın esin kaynağı haline getirmeliyiz.

Kocaeli Üniversitesi Ailesi olarak bizler, bu esin kaynağından aldığımız ruhu yaşıyor ve yaşatıyor olmaktan gurur duyuyoruz. İnanıyoruz ki bunu yaşatabilmenin en temel yolu milletimizin hizmetinde ve Gazi Mustafa Kemal’in açtığı yolda geleceğe atılacak güvenli adımlar için gerekli çalışmaları yürütmektir. Bugüne dek bu konuda tüm gücümüzle çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz.

Ne yazık ki geçmişte olduğu gibi, bugün de aynı alçak heves ve ihtiraslarla ülkemizin ikbaline göz dikmeye tenezzül eden hainler mevcuttur, ve maalesef olmaya da devam edecektir. Bu hainliğe niyetlenen kim varsa, Atatürk’ü en kalbi duygularla andığımız bu günde bilmelidir ki bu topraklarda Mustafa Kemaller tükenmez…

Gazi’nin “en büyük eserim” dediği Cumhuriyetin korunması gerektiğinde milletimiz defalarca bunun en güzel örneklerini tüm dünyaya göstermiştir. Kocaeli Üniversitesi olarak, Cumhuriyetimizin banisi büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile vatanımız uğruna fedakarca şehit ve gazi olan tüm kahramanlarımızı;  rahmet, minnet ve saygıyla yad ediyor; kendisinin Cumhuriyetimizi emanet ettiği gençleri yetiştirmekten büyük gurur duyuyoruz” dedi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL