Kocaeli’nin ilk köy müzesi açıldı

İzmit Belediyesi tarafından Sepetçiler Mahallesi’nde (Köyü) kurulan ilk köy müzesi ve konağı törenle açıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Mahalle Konağı ve Köy Müzesi açılışına İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AK..

Kocaeli’nin ilk köy müzesi açıldı

İzmit Belediyesi tarafından Sepetçiler Mahallesi’nde (Köyü) kurulan ilk köy müzesi ve konağı törenle açıldı.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Mahalle Konağı ve Köy Müzesi açılışına İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AK Parti eski milletvekili ve Merkez Yönetim Kurulu üyesi Zeki Aygün, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, AK Parti Derince İlçe Başkanı İbrahim Şirin, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

Köy Hafızası Oluşturuldu

Köy hafızası oluşturmak için kurulan müzede, tarımda, hayvancılıkta ve günlük hayatta kullanılan asırlık araçlar yer alıyor. Sepetçi Köyü’nde açılan müzede sergilenen ürünler arasında 1883 yılına ait beşik, 1950 yılına ait tekerlekli pulluk, 1955 yılına ait hamurluk, 1924 yılına ait et terazisi, 1935 yılına ait su değirmen taşı ve 1929 yılına ait değirmende yer alıyor. Yaba, orak, ellik, saban, düven, öküz arabası, çıkrık, tezgâh, dibek taşı, ibrik, tas, kandil, gaz lambası ve giyim eşyalarının da sergilendiği müzede Türkiye’de ilk kez kullanılan traktörlerden biri de bulunuyor. Müzeye bağışta bulunanlara plaket verilip, isimlerinin yazılacağı bir köşede oluşturuldu.

Hayaldi Gerçek Oldu

Konak ve Müze açılışında konuşan Mahalle Muhtarı Nejdet Çetin “böyle bir müzenin köyümüzde olması bizim için hayaldi, hayalimiz gerçekleşti. Başkanımıza, çalışanlarımıza emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Örnek Olacak Bir Müze

Açılışta konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan “Birçok köy konağı, mahalle konağı yaptık. Ama bu köy konağımız daha farklı. İçerisinde Kocaeli’de ilk defa yapılan ve Türkiye’de de örnek olabilecek bir köy müzemizi bulunuyor. Müzecilik şehrimizde gelişiyor. Farklı alanlarda müzeler hazırladık. Şehrimizin turizmde yer alması için böyle müze girişimlerimiz önemli.

Sepetçiler Mahallesi’nde (Köyü) gerçekleştirilen köy müzesi açılışında, müzeye bağışta bulunan Ali Acar, Ahmet Altın, Hüseyin Balçok, Akif Yılmaz, Fahriye Şener ve Nail Şahin’e protokol üyeleri tarafından teşekkür plaketleri verildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL