Güncel Manşetler

KOÜ Senatosu Özel Toplandı

Kocaeli Üniversitesi Senatosu, hain 15 Temmuz kalkışmasının yıl dönümünde özel bir oturumla toplandı. Senato toplantısında alınan kararlar, Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü tarafından açıklandı. Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Üniversitesi Senatosu’nun..

KOÜ Senatosu Özel Toplandı

Kocaeli Üniversitesi Senatosu, hain 15 Temmuz kalkışmasının yıl dönümünde özel bir oturumla toplandı. Senato toplantısında alınan kararlar, Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü tarafından açıklandı. Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Üniversitesi Senatosu’nun 15 Temmuz ile ilgili aldığı kararları açıklamadan önce yaptığı konuşmada ise ifadelere yer verdi;

“Ülkemiz ve milletimiz, çok defa zorlu süreçlerden geçmiş, Allah’a şükürler olsun ki bu badirelerin tümünü de başarıyla atlatmıştır. Şanlı tarihimizde, zaman zaman kara bir leke olarak bu aziz milletin geleceğini tahakküm altına almaya çalışan hain ve alçaklar da elbette olmuştur. Bu hainlerin tümü hak ettikleri cezayı kaçınılmaz olarak görmüş, bir daha aynı alçaklığı yapmaya cesaret edemeyecek şekilde, aziz milletimiz ve devletimizin gücüyle yok edilmiştir.

“Tarihimizde Böylesine Büyük Bir Hainlik Yok”

Ancak bir gerçek var ki binlerce yıllık mazimizde, alçak terör örgütü FETÖ ve Paralel Devlet Yapılanması kadar büyük bir hainliğe zannediyorum ki rastlanmamıştır. Aziz milletimizin kaynakları ile şanlı ordumuza temin edilen silahları; kendi polisine, askerine, milletine, çocuk, yaşlı, erkek, kadın ayırt etmeksizin doğrultan, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, bir milleti yok olmaktan kurtaran milli mücadeleyi yönettiği Gazi ünvanlı Meclisimizi bombalayan, Peygamber Ocağı diyerek milletimizin bağrına bastığı Mehmetçiğe, polise kendi vatandaşını, canını “vur emri” veren, Devletimizin kurum ve kuruluşlarında her türlü kirli ittifak ile yapılanan, milletin kaderini karanlığa götürmek isteyen, seçilmiş iktidarı ve meşru anayasal düzeni böylesine alçakça bir şekilde değiştirmeye çalışan, böylesine kahpece bir girişimin bir örneği daha tarihimizde yoktur ve ümit ediyorum ki olmayacaktır.

Bu alçaklığı yapanlar, aziz milletimizin; Tarihi deneyimin örsünde çelikleşen iradesini, Kadim geleneğimizden bugüne taşıdığımız ferasetini, zorbaya, alçağa boyun eğmeyen karakterini, Milletimizin en belirgin özelliği olan vakit kaybetmeksizin teşkilatlanıp işgale karşı koyabilme becerisini, İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Vatan için ölmekse kaderim, böyle kaderin ellerinden öperim” dizeleriyle dile getirdiği, vatanını canına yeğ tutma anlayışını, vatanını ana, devletini baba bilen sevgisini hesap edemediler.

“Türk Milleti 15 Temmuz’da Demokrasisine Sahip Çıkmıştır”

Binlerce yıldır, mazlum ve mağdurların sığınağı olan bu coğrafyada, İslam’ı, Hak ve hakikati kadim kılan bu asil milletin evlatlarıdır. Yine bu milletin oylarıyla seçilmiş Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla millet iradesini göstermiş, bu alçakların hain planlarını kursaklarında bırakmıştır. 15 Temmuz kalkışması sırasında ve ardından gördük ki, hain terör örgütünün tüm yapılanmasına karşın, devletimiz bütün unsurları ile seçilmiş iradenin yanında olmuş ve demokrasisine sahip çıkmıştır.

Ne mutlu ki, rektörlük görevini yürüttüğüm Kocaeli Üniversitesi de kendi üzerine düşen tarihi sorumluluğu yerine getirmiş, tüm unsurları ile hainlere karşı duruşu ilk andan itibaren korkusuzca sergilemiştir. Kocaeli Üniversitesi olarak bu hususta gösterdiğimiz hassasiyet doğrultusunda öncelikle kurumumuz içerisinde bu örgütle en ufak bir bağı olanların dahi üzerine cesaret ve kararlılıkla gidilmiştir. Bu örgüte karşı yürütülen mücadele kapsamında, aziz milletimizin kaynakları ile yaratılan böylesi bir kurumun içerisinde, Milletimize karşı art niyet besleyebilecek hiç kimsenin kalmaması için gerek kurumsal yönetim, gerek adli, emniyet ve MİT kuruluşlarımızla sürekli işbirliğimiz devam etmektedir. İçtenlikle ifade etmek isterim ki, bu süreci yürütürken hukukun sınırlarından asla dışarı çıkmadan, yasaların tanıdığı haklar ve koşullar çerçevesinde davranmaya azami özen gösterdik. Bunda da başarılı olduğumuza inancımız tamdır.

“İlk Vazifemiz, Aklı, Fikri, Vicdanı Hür Bireyler Yetiştirmektir”

Biz Kocaeli Üniversitesi olarak, böylesi koşullarda üniversitelere önemli vazifeler düştüğüne inanıyoruz. Bu vazifelerden ilki ise; şüphe yok ki, Cumhuriyetimizin ilkelerinden vazgeçmeden aklı, fikri, vicdanı hür bireyler yetiştirmeye devam etmektir. Ancak böyle bireyleri yetiştirerek FETÖ-PDY ve benzeri hain yapılarla kalıcı bir şekilde mücadele edebiliriz. Aklını ve vicdanını bir başkasına kiraya vermeden, Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin değerleri ışığında davranan bireyler yetiştirmek, bu gibi örgütlere vurulacak en büyük darbedir.

Bir gerçek var ki büyük bir mücadele ruhuyla, yılmaz bir şekilde savaş açtığımız FETÖ-PDY ve benzeri terör örgütlerinin temizlenmiş olması yeterli değildir. Çünkü devletimizin bekasına göz diken ve hain emeller besleyen dış mihrakların ve onların taşeronluğunu yapan bu kanlı terör örgütleriyle mücadele durmaksızın devam etmelidir. Bir anlık gafleti fırsat bileceklerine şüphe yoktur. Bu yüzden Kocaeli Üniversitesi olarak bu mücadele ruhunu hiç kaybetmeden sürdüreceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır. Bununla beraber, toplumumuzun üniversite eğitimi alamayan kesiminin de bu hususta bilgilendirilmesi elzemdir.

“Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile 15 Temmuz Kongresi Düzenlenecek”

Üniversitemiz olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa düzenleyecek olduğumuz 15 Temmuz Kongresi’nde, Türkiye’de yaşanan darbelerin tarihine, toplumsal koşullarına ve sonuçlarına bilimsel bir perspektiften bakmayı amaçlıyoruz. Umut ediyorum ki bu çalışma sonrasında, Türk Siyasi Hayatının böylesine önemli bir hususunu daha iyi anlayacak ve çözümleyeceğiz. Bununla beraber az sonra sizlere deklare edeceğim metin Kocaeli Üniversitesi Senatosu’nun ortak kararı ile kaleme alınmış ve tüm birimlerimiz nezdinde kabul görmüştür. Oybirliği ile imzalanan bu metin aracılığı ile tarihimizin böylesine önemli bir dönüm noktasında, tüm mevcudiyetimizle aziz milletimizin ve devletimizin yanında olduğumuzu ifade etmek isterim” diyen Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, konuşmasının ardından Kocaeli Üniversitesi Senatosu tarafından alınan kararları kamuoyu ile paylaştı.”

 

Kocaeli Üniversitesi Senatosu 15 Temmuz Duyurusu

 15 Temmuz darbe girişimi, Cumhuriyet tarihinde eşi benzeri olmayan, devlet içinde yapılanmış bir terör örgütünün devleti ele geçirmeye yönelik hain bir başkaldırısıdır. Bu haince girişime karşı, Aziz Milletimiz, bütün varlığıyla devletine, demokrasisine, özgürlüğüne ve istikbaline sahip çıkmış; şanlı bir zafer kazanarak, bir kez daha tarihteki yerini almıştır.

Kocaeli Üniversitesi bu süreçte, yeni yetişen genç dimağların bir daha bu tür örgütlerin ve illegal yapılanmaların hedefi olmaması için aklın, bilimin, ahlakın ve vicdanın ışığında gerçekleştirdiği mücadelesinde azimle kararlılığını ortaya koymuştur. Üniversitemizde bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmeye devam edecektir.

Kocaeli Üniversitesi olarak, vatanımızın ve devletimizin bekâsı, milletimizin refah ve mutluluğu için, temel hak ve özgürlüklerden taviz vermeden, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde başlatılan, FETÖ/PDY ve benzeri terör örgütleri ve şer odaklarına karşı mücadelenin hukuk çerçevesinde sürdürüleceğini ve bu mücadele ruhunun Üniversitemizde her daim canlı tutulacağını vurgulamak isteriz.

 Üniversitemiz, Yüce Milletimizin iradesine karşı FETÖ/PDY terör örgütü tarafından gerçekleştirilen kalkışmanın birinci yılında, demokrasimize düzenlenen menfur saldırıyı, dün şiddet ve nefretle kınadığı gibi, bugün de aynı duyarlılıkla kınamaktadır.

Bu vesile ile, bir daha bu tip hain kalkışmaların yaşanmaması dileğiyle, milletimizin istiklal ve istikbal mücadelesinde canlarını fedâ eden bütün şehitlerimizi, rahmet ve minnetle yâd eder, vatanını canından aziz bilen gazilerimize acil şifalar diler, şükranlarımızı arz ederiz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL