Güncel Manşetler Teknoloji

KOÜ Teknopark’ta Test Merkezi Açıldı

Kocaeli Üniversitesi Teknopark A.Ş. bünyesinde kurulan “Ön Prototip Hazırlama ve Ürün Geliştirme Test Merkezi’nin” açılışı, Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün katılımlarıyla gerçekleştirildi. Kocaeli Üniversitesi Teknopark A.Ş.’de, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın..

KOÜ Teknopark’ta Test Merkezi Açıldı

Kocaeli Üniversitesi Teknopark A.Ş. bünyesinde kurulan “Ön Prototip Hazırlama ve Ürün Geliştirme Test Merkezi’nin” açılışı, Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Kocaeli Üniversitesi Teknopark A.Ş.’de, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın ‘Üretim Altyapılarının Geliştirilmesi Mali Destek Programı’ kapsamında, “Ön Prototip Hazırlama ve Ürün Geliştirme Test Merkezi” kuruldu. Merkez, bölgenin öne çıkan sektörlerinde, işbirliği ve ihtisaslaşma yoluyla yenilikçi üretim kapasitesini artırmaya yönelik ortak kullanım amacını taşıyor.

“Proje, Diğer Sektörlere Model Olacak”

Üniversite-Sanayi işbirliği ortaklığı olan Teknopark bünyesinde bu merkezin kurulmasının oldukça önemli olduğuna vurgu yapan Rektör Prof. Dr. Hülagü, projenin başarılı bir şekilde yürütülmesinin ulusal düzeyde benzer projelerin farklı sektörlerde de uygulanmasında model olacağını belirtti. 2023 hedefine ulaşmada yenilikçi ürünlerin geliştirilmesinin önemli bir rolü olduğunu aktaran Prof. Dr. Hülagü, bu alanda test merkezlerinin ihtiyacının her geçen gün arttığını ifade etti.

Yeni bir ürünün geliştirilmesi sürecinde, fikir geliştirme, tedarik zinciri tasarımı, ürün tasarımı, prototip ürün üretimi, performans testi ve onaylama aşamalarının bulunduğunu söyleyen Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Balkaya ise, “Ürünün ticarileşmesi öncesi en son basamak olan test aşamasının gerçekleştirilmesi profesyonel olarak kurulmuş, tam donanımlı fiziki alt yapı ve üniversite destekli uzmanlar ile mümkün olabilmektedir. Buradan hareketle, yeni ürün geliştirme sürecinin en çok tıkandığı yer olarak tespit edilen bu ihtiyaca cevap vermek üzere bu proje ayrı bir öneme sahiptir” dedi.

Proje ile Pilot Prototip Ürün Hazırlama ve Testler Yapılacak

250 bin TL bütçeli proje ile CNC Tezgahı, Work Station, 3D Tarayıcı, 3D Printer, Mühendislik Yazılımı (Solid Works Yazılımı), Test Ünitesi, Osilaskop, Termal Kamara, Spektrum Analizi, Digital Mültimetre, Fonksiyon Generatör, PCB devre montaj ekipmanları tedarik edilerek güç kaynakları ile Pilot Prototip Ürün hazırlama ve Test Faaliyetleri yapılması planlanıyor. Proje kapsamında, Elektrik-Elektronik-Elektromekanik ihtiyaçları konusunda ön prototipler üretilmesi, tüm sektörlerde yeni ürün geliştirmeye yönelik olarak işletmelerin prototip ürünlerinin Elektrik-Elektromekanik alanında testlerini yapılması, üretilmiş ürünlerin Elektrik-Elektronik- Elektromekanik testlerini yapılması, tüm sektörlerde yeni ürün geliştirmeye yönelik olarak işletmelerin prototip ürünlerinin Elektrik-Elektromekanik alanında testlerini yapılması, üretilmiş ürünlerin Elektrik-Elektronik-Elektromekanik testlerini yapılması ve Elektrik-Elektronik- Elektromekanik ihtiyaçları konusunda prototipler üretilmesi hedefleniyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL