Eğitim Genel Güncel Sağlık Surmanset

KOÜ’de Açılış ve Temel Atma Töreni

 Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ek Poliklinik Binası Temel Atma Töreni ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Hastane Anayol ve Terminal Durak Yapımı ile Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel..

KOÜ’de Açılış ve Temel Atma Töreni

 Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ek Poliklinik Binası Temel Atma Töreni ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Hastane Anayol ve Terminal Durak Yapımı ile Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nden üniversitemize tahsis edilen Radyasyon Onkoloji Linear Akseleratör Radyoterapi Cihazı’nın açılış töreni  yapıldı.

Törenin açılış konuşmalarında Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Kocaeli’de en iyi imkanlara sahip olan hastanenin KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi olduğunu vurgulayan Fikri Işık, “Kocaeli’nin bir çok ilçesinde hastane yapım çalışmaları devam ediyor. Bugün de çok hayırlı bir iş için bir aradayız. Çok daha iyi hizmet verece ek poliklinik binasının temelini atıyoruz. Üniversite hastanesinde görev yapan çok değerli hocalarımız var. Böylesine büyük bir hastanede hasta memnuniyeti oluşturmak çok önemli. Hocalarımız büyük bir fedakarlıkla çalışıyor. Kocaeli Üniversitemize sağlık ve eğitimde destek vermeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

 KOÜ Kentimizin Güneşidir

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “25. yılını kutlayan Kocaeli Üniversitesi Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasında. Bugün açacağımız eserler de üniversite çalışmalarına büyük katkı sağlayacak. Son 15 yılda sağlık alanında önemli değişim ve dönüşümler oldu. Üniversite hastanemiz de bölgenin en önemli hastanelerinden birisi olarak bu dönüşümün öncülerindendir” şeklinde konuştu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise, “Üniversiteler bulundukları şehirlerin enerji kaynağı, geleceğin umudu, kenti önünü açan ilim yuvalarıdır. Kocaeli Üniversitesi de kentimizin güneşidir. Üniversitemizle işbirliği içerisinde olmaya devam ederek kendimize görev olarak gördüğümüz hizmetleri yapmayı sürdüreceğiz” ifadesinde bulundu.

 Ek Poliklinik Binası Bilimsel Çalışmalara Hız Kazandıracak

Ülkemizi bir adım öne taşıyacak projelerin en önemli kazanım olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Hülagü, “Üniversitemizin bu tip yatırım, hizmet ve eğitim faaliyetlerinin yanı sıra kendi öz kaynaklarıyla 23 milyon tl değerinde 418 bilimsel projeye imza atmış olması son derece önemlidir. Ek poliklinik binamız gibi, fiziksel alan ve koşulları düzenleyecek çalışmaların sadece hastalarımıza değil üniversitemizin bilimsel faaliyetlerine de önemli bir ivme kazandıracağını düşünüyorum” dedi.

 İlimiz sanayi ve kamu kuruluşları ile önemli projelere imza atıldığını belirten Rektör Hülagü, “Üniversitemize nerdeyse bir üniversite büyüklüğünde bir Batı Yerleşkesi kazandırıyoruz. Bu yerleşkemizde iki yıl önce İlahiyat Fakültemiz tamamlanarak eğitime başlamış ve ÖSYM tercihinde 100’e yakın İlahiyat Fakültesi arasında yedinci sırada tercih edilmiştir. İnşaatı tamamlanan Onkoloji ve Palyatif Hasta Bakım Merkezi çok yakında hizmete girecektir. İmarına başladığımız Enstitü Eğitim Binamızı tamamlamak ve eğitime açmak üzere var gücümüzle gayret ediyoruz. Yine bu yerleşkede Sağlık Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve üniversitemiz iş birliğiyle AMATEM ve ÇAMATEM faaliyete geçecektir. Bizler bu projelerin, üniversitemize sadece bina olarak değil, nitelik olarak da büyük bir katkı sunacağına inanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Ek Poliklinik Binası Çok Amaçlı Olacak

Ek Poliklinik binasının çok amaçlı bir bina olacağını ve yeni bir vizyon kazandıracağını aktaran Rektör Hülagü, “5 katlı olarak planlanan 29 bin metrekarelik binanın alt katı otopark olarak planlanmıştır. Binanın Zemin Katında Cerrahi Bilimler Poliklinikleri yer alarak, ameliyat yoluyla tedavi yükü gittikçe artan hastanemizde, önemli bir rahatlamaya aracılık edecek.

 İç Hastalıkları Poliklinikleri ve Çocuk Hastalıkları Poliklinikleri yer alıp hastanemizi ziyaret eden hastaların büyük bir oranını oluşturan dahili hastalıklardaki yoğunluğun azalmasına aracılık edecektir. Binamızın 2. Katında ise Dahili Bilimler yer alacaktır. Tüm bu değişimlerle birlikte projemizin 3. katında ‘İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezi’ yapılarak, tıp eğitiminde önemli bir yere sahip olan; hasta-doktor iletişimi, tanı koyma, klinik karar verme süreçlerinin eğitimi gerçekleştirilecektir.

 Üniversitemizde Çok Sayıda Proje Hayata Geçiyor

Farklı kurumlar ile yapılan iş birliklerinin büyük önem verdiklerini, bu kapsamda da en büyük işbirliklerini ve karşılıklı desteği önce devletimizden daha sonra da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden gördüklerini vurgulayan Rektör Hülagü, “Bugün temel atma ile birlikte açılışını gerçekleştireceğimiz, 810 metre uzunluğundaki yol yapım çalışması ve ambulans yolu, otobüs terminali ve akıllı durak hizmetleri bugün gündeme getirdiğimiz iş birliklerimiz.

 Radyoterapi Cihazıyla Günde 180 Hataya Bakılacak

Üniversitemize kazandırılan radyoterapi cihazının da önemli katkı sunacağını söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. Hülagü, “Yeni radyoterapi ünitemizin hizmete girmesiyle Avrupa standartlarının üzerinde, son derece modern, nokta atışıyla etki yapacak bir kanser tedavisini mümkün kılan imkanlara kavuşmuş olacağız. Günde 120 hastaya radyoterapi hizmeti verilebiliyorken yeni üniteyle birlikte günlük 180 hasta rakamına ulaşacağız. Bu da mevcut hizmetlerimizde yarı yarıya bir artış, hastalarımıza tedavi için verilen tarihlerin yarıya inmesi demektir. Bu bir hekim olarak bana büyük bir mutluluk, üniversitemizin rektörü olarak ise gurur veriyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL