Güncel Manşetler

Köylerde yöresel doku korunacak

İzmit Antikkapı’da gerçekleşen ve yaklaşık 100 kadar mimar, inşaat mühendisi ve şehir plancısının katıldığı toplantıda, kırsal alanlardaki yöresel mimari değerlerin korunmasına ilişkin karar ve “Otopark ilke ve esasları” hakkında Başkan Vekili Zekeriya Özak sunum..

Köylerde yöresel doku korunacak

İzmit Antikkapı’da gerçekleşen ve yaklaşık 100 kadar mimar, inşaat mühendisi ve şehir plancısının katıldığı toplantıda, kırsal alanlardaki yöresel mimari değerlerin korunmasına ilişkin karar ve “Otopark ilke ve esasları” hakkında Başkan Vekili Zekeriya Özak sunum yaptı. Toplantıda KBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Osman Günler, KBB İmar Müdürü Mustafa Baykan hazır bulundu. Sunum eşliğinde geçen toplantıya Kocaeli Mimarlar Odası Başkanı Kamuran Öztekin, İnşaat Mühendisleri Oda Başkanı Tolga Ok, Şehir Plancıları Oda Başkanı Rahmi Tümpalay ile yönetim kurulu ve üyeleri katıldı.

KIRSAL ALANDA DIŞ CEPHE UYUMU

Toplantıda köylerin doğal yapısının korunması için alınan yeni uygulama kararlarının olumlu sonuç verdiğini aktaran Büyükşehir Başkan Vekili Zekeriya Özak, “Vatandaşlarımız yeni mimari özellikli projeleri severek beğenerek uyguluyor. Mimar ve mühendislerimiz bu projeyi desteliyor. Bu kararla kırsal alanlarda ve çevresinde yapılacak olan yeni binaların dış cephelerinin, cephe malzemesi ve kaplamaları, gusseler ve payandalar, pencere büyüklükleri, söveler, bahçe duvarları, cephe renkleri, çatı eğimi, balkon korkulukları yöresel köy evlerine uyumlu yapılması için kriterler getirildi. Hızla artan kentten köye göçün geleneksel dokuya zarar vermeden daha da güzelleşmesini sağlayacağız” dedi.

KÖY YAPILARINDA GELENEKSEL MİMARİ İZLERİ

Geleneksel köy evlerimizin bütün güzelliklerinin yeni yapılarda hayat bulması ile köylerimizin daha estetik, güzel ve cazibe merkezi haline gelmesi hedefleniyor.​Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili ve İmar Komisyon Başkanı Yüksek Mimar Zekeriya Özak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Kocaeli kenti kent merkezi ile olduğu kadar kırsal alanların fazlalığı ile bölgede dikkat çekmektedir. Kırsal alanlar artık kalabalık şehir ortamından uzaklaşmak isteyen halkın kendini doğaya bıraktığı alanlar olmuştur. Bu sebeple köylerde hızla artan yapılaşmaya kriterler getirilerek yeni inşa edilecek yapıların dış cephelerinin geleneksel köy mimarisi ile uyumlu olması amaçlandı. Bu kriterler ile artık köylerde kimlikli yapıların önü açılacak, yapılar daha estetik hale gelecek. Bununla ilgili dış cephe kararları meclisimizden oy birliği ile onaylandı. Yöresel köy evlerimizin bütün güzellikleri yeni yapılarda hayat bulacak“ dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL